راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

فردا سامانه صیاد در بانک مرکزی رونمایی می‌شود

بانک مرکزی در دومین گام به‌منظور ساماندهی به وضعیت چک در کشور، پس از پیاده‌سازی کامل سامانه چکاوک در سال ۱۳۹۴، فردا سه‌شنبه به‌صورت رسمی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته‌چک) رونمایی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، فردا سه‌شنبه ۲۸ شهریورماه ۹۶  در حاشیه جلسه شورای پول و اعتبار آیین رونمایی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته‌چک) برگزار می‌شود.

این طرح با همت کارشناسان بانک مرکزی به‌منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده‌سازی شده است و اجرای آن در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته‌چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک را دربر خواهد داشت.

استانداردسازی برگه چک نقش مهمی را در پیشگیری از جعل ایفا می‌کند و به ذینفع چک امکان می‌دهد تا از اصالت آن با توجه به یکپارچگی مؤلفه‌های امنیتی و ظاهری در تمام بانک‌ها اطمینان حاصل کند.

با توجه به اصلاح فرایند صدور و کارسازی چک، امکان استعلام وضعیت صادرکننده چک برای گیرندهٔ ذی‌نفع آن به هنگام معامله و پیش از پذیرش آن از سامانه متمرکز فراهم خواهد شد.

این امر باعث کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذینفعان شده و با افزایش مسئولیت صادرکنندگان چک اصلاح رفتاری را سبب خواهد شد. امید می‌رود با اصلاح فرایند و رفتار صادرکنندگان چک، اعتماد به این ابزار پولی ارتقا یافته و هم‌زمان با تسهیل مراودات تجاری مشتریان، حجم پرونده‌های قضایی مرتبط با چک تعدیل شود.

سامانه مورد اشاره با مشارکت تمامی بانک‌ها از روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد و از نیمه اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ پذیرش دسته‌چک‌های صادره قبلی بانک‌ها در چکاوک متوقف خواهد شد و تداوم ارائهٔ خدمت به آن صرفاً محدود به بانک صادرکننده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.