راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

در جلسه بررسی صلاحیت جهرمی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات چه گذشت؟

0

امروز مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، وارد بررسی صلاحیت محمدجواد آذری‌جهرمی؛ وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات شد.

قاضی‌پور: آقای جهرمی آیا با وزیر شدن می‌خواهید سیاست‌های واعظی را اجرا کنید؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس با انتقاد از برنامه‌های وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت:‌ آیا شما با وزیر شدن می‌خواهید سیاست‌های واعظی را اجرا کنید یا به دنبال اجرایی کردن سیاست‌های بالادستی هستید؟ نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: آیا فردی که دارای لیسانس قدرت است توانایی انجام امور تخصصی مربوط به وزارت ارتباطات را دارا است. تعداد زیادی فارغ‌التحصیل و دکترا در حوزه مربوط به ارتباطات داریم. لیسانس قدرت چه‌کاری می‌تواند انجام دهد؟

وی افزود: تداوم برنامه وزیر پیشنهادی با برنامه‌های وزارت ارتباطات و همچنین برنامه ششم توسعه یکی نیست و ضعف دانش و فناوری در این خصوص وجود دارد. نماینده مردم ارومیه در مجلس تصریح کرد: به شما می‌گویند پدر تلگرام، گفته‌شده سرورهای تلگرام به ایران آمده، کجا است که این موضوع دیده نمی‌شود. شما مشکل تلگرام را چگونه حل کرده‌اید؟ قاضی پور خاطرنشان کرد: شما با وزیر شدن می‌خواهید سیاست واعظی را اجرا کنید یا اینکه می‌خواهید سیاست‌های بالادستی را اجرا کنید؟

 

زرآبادی: اگر جوان‌گرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است

نماینده مردم قزوین در مجلس با تأکید بر اینکه اگر جوان‌گرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است گفت:‌ مجلس مخالف خصوصی‌سازی نیست اما نقش دولت در این مورد نقش حیاتی است که اگر غیرازاین باشد لطمات جبران‌ناپذیری را به کشور وارد می‌کند. سیده حمیده زرآبادی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات سخن می‌گفت،‌ اظهار کرد: از نگاه جوان گرایانه آقای روحانی تشکر می‌کنم اما اگر جوان‌گرایی با تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است. وی با اشاره به گزارش معاونت نظارت مجلس گفت:‌ در میزان انطباق برنامه‌های پیشنهادی با اسناد بالادستی بر اساس گزارشی که ارائه‌شده آقای جهرمی برای ۴۱ درصد وظایف قانونی وزارتخانه برنامه‌ای را ارائه نکرده است که نشان از عدم اشراف ایشان به وزارتخانه دارد. وی تصریح کرد: در حوزه ارتباطات یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی استفاده از اینترنت و نقش اساسی زیرساخت این شبکه است که موجب اقتدار جمهوری اسلامی ایران در فضای سایبری می‌شود.

زرآبادی در ادامه اظهار داشت:‌ بنده در رابطه با نقاط ترافیکی در شبکه‌های ارتباطی از آقای جهرمی سؤال کردم. البته که ایشان تبحر خاصی در استفاده از اصطلاحات فنی دارند، درهرحال شبکه زیرساخت نسبت به‌روز اول کمتر از یک‌سوم کاهش داشته است و از هر نظر شبکه امروز هیچ‌کدام از ارکان اصلی را ندارد. این عضو کمیسیون صنایع مجلس همچنین بیان کرد:‌ مجلس مخالف خصوصی‌سازی نیست اما نقش دولت در اجرای حاکمیت حیاتی است که اگر غیرازاین باشد لطمات جبران‌ناپذیری را به کشور وارد می‌کند.

افضلی: آذری جهرمی جوانی جسور و آشنا به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است

نماینده اقلید با اشاره به سوابق و عملکرد وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: رئیس‌جمهور با معرفی آقای آذری جهرمی مطالبه همه مردم در استفاده از جوانان را پاسخ داده است. فردی کاملاً علمی و جوان که می‌تواند در این وزارتخانه به بهترین نحو برنامه‌های دولت را پیش ببرد. حسین افضلی به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اکنون فضای مجازی همچون اسب تراوا شده است با این توصیف که دیگر دشمن پشت دروازه شهر نیست و وسط شهر امکان آتش زدن اسب تراوا وجود ندارد پس تنها راهکار مقابله با آن آماده کردن فضای مجازی و کنترل آن است.

وی شناخت دقیق فضای مجازی را منوط به وجود مدیری عالم و آگاه دانست و گفت: آقای آذری جهرمی فردی کاملاً علمی و جوان است که به ساختارهای این وزارتخانه آشناست. او متعلق به خانواده شهداست که میزان پایبندی خود به انقلاب، نظام و ولایت‌فقیه را نشان داده است. این نماینده مجلس معرفی آذری جهرمی برای وزارت ارتباطات را پاسخ رئیس‌جمهور به مطالبه مردم دانست و گفت: باید به جوانان اعتماد کنیم، جوان‌هایی همچون شهید حججی که برای این نظام و انقلاب فداکاری‌هایی می‌کنند. باید از پتانسیل آن‌ها استفاده کنیم که یکی از این جوان‌ها آقای آذری جهرمی است. وی آذری جهرمی را مدیری جوان، جسور و فداکار توصیف کرد و گفت که انتظار می‌رود او بعد از رأی اعتماد شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کند که بتوان از فضای سایبری به همراه تولید و ایجاد اشتغال استفاده کرد.

 

سبحانی‌فر: عده‌ای از ترس قطع شدن منافعشان دست به تخریب آذری جهرمی می‌زنند

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات را فردی متخصص و توانمند خواند و گفت که تخریب‌های مطرح‌شده نسبت به آذری جهرمی بخصوص در فضای مجازی ناشی از ترس عده‌ای برای قطع شدن منافعشان است. رمضانعلی سبحانی‌فر به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی نوبت عصر امروز، گفت: امروز فضای مجازی به عرصه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و کسب‌وکار تبدیل‌شده است بخشی که جوان است و باید نیرویی جوان آن را مدیریت کند.

وی با بیان اینکه طول فیبر نوری از ۵۱ به ۶۱ هزار کیلومتر افزایش‌یافته است، گفت: روزگاری صحبت از قطعی اینترنت بود اما اکنون شاهد افزایش سرعت اینترنت هستیم به‌طوری‌که پهنای باند به ۷۰ هزار گیگابایت رسیده است و پهنای باند رایگان به تولیدکنندگان محتوای ایرانی اسلامی داده می‌شود. نماینده مردم سبزوار با بیان اینکه گوشی‌های همراه از اینترنت ۳G و ۴G تبدیل‌شده است، گفت: تمام سرورهای ایران در خارج از کشور به داخل انتقال یافته و امروز سروری خارج از کشور نداریم. سبحانی‌فر با بیان اینکه با بستن فضای مجازی نمی‌توان مشکلات را رفع کرد، گفت: آقای جهرمی کسی است که اشراف به حوزه کاری‌اش دارد و عملکرد او باعث جمع شدن فساد سیستماتیک شده است. وی گفت که نمایندگان به این وزیر پیشنهادی به‌عنوان مدیری متخصص و توانمند و از خانواده شهدا رأی اعتماد دهند.

 

پورمختار: وزارت ارتباطات را به وزارت اطلاعات تبدیل نکنید

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت که وزیر پیشنهادی ارتباطات با هفت سال سابقه حضور در این وزارتخانه توان چرخاندن این دستگاه عریض و طویل را ندارد. محمدعلی پورمختار به‌عنوان مخالف وزیر پیشنهادی ارتباطات گفت:‌ یکی از ویژگی‌های آقای جهرمی پنهان‌کاری و عدم شفافیت ایشان است. همه وزرای پیشنهادی برنامه خود را به‌صورت مکتوب به مجلس ارائه کردند. در برنامه ایشان تحصیلاتشان برخلاف همه وزرای پیشنهادی دیگر اعلام‌نشده و تنها نوشته‌شده «دانش‌آموخته مهندسی برق دانشگاه صنعتی آب و برق» و مشخص نیست تحصیلات ایشان در چه مقطعی است.

پورمختار با بیان اینکه وزارت ارتباطات در طول برنامه ششم باید ۲۰ درصد رشد داشته باشد، گفت: به نظر من فردی با این سابقه اندک توان وزارت و مدیریت در وزارت ارتباطات را ندارد به‌ویژه اینکه در دوران مسئولیت ایشان اشکالاتی وجود داشته ازجمله اپراتورهای متعددی در کشور هست که به‌شدت به مردم اجحاف می‌کنند و ایشان توان این را نداشته که بر این‌ها نظارت کند و حقوق مردم را حفظ کند حالا در سمت وزارت چه خواهد کرد؟ این نماینده مجلس گفت: نگرانی من این است که وزارت ارتباطات را نباید به وزارت اطلاعات تبدیل کنیم.

 

رضایی: آذری‌جهرمی برای دسترسی مردم به گردش آزاد اطلاعات هزینه داده است

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: آذری جهرمی هزینه‌های فراوانی برای دسترسی مردم به گردش آزاد اطلاعات و فضای مجازی داده است. محمدرضا رضایی کوچی در موافقت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کاهش نرخ سرویس‌های ارتباطی به‌ویژه کاهش قیمت اینترنت خانگی توسط آذری جهرمی را در خور تحسین دانست.

نماینده مردم جهرم در مجلس افزود: ایشان موفق به کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های غیرضروری و افزایش ۲۰ درصدی درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت شد، اگر درآمد ۶۰۰ میلیارد تومانی این شرکت را هم به این درصد بیفزاییم درآمد شرکت ارتباطات زیرساخت ۵۰ درصد افزایش‌یافته است. وی تصریح کرد: توجه به صیانت فرهنگی و دغدغه‌های مرتبط با فضای مجازی در برنامه‌های ایشان به‌خوبی گویاست.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: عملکرد ایشان در حذف رفتارهای سیستماتیک ایجاد فساد و مبارزه با قاچاقچیان ترافیک بین‌المللی بهبود فرایندهای مالی چشم‌گیر است. ایشان بر مواد مربوط به وزارتخانه در برنامه ششم توسعه تسلط کاملی دارد. اقدام شجاعانه رئیس‌جمهور در معرفی این مدیر جوان جای تقدیر فراوان دارد.

منبع: ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.