راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

چالش‌های تولید و اشتغال در فناوری اطلاعات / ایجاد ۱۰ هزار شغل در یک سال

0

قائم مقام شرکت فناپ با اشاره به ابعاد مختلف چالش‌های تولید و اشتغال در این بخش، معتقد است که به‌زودی، بزرگ‌ترین میزان اشتغال را استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات ایجاد می‌کنند.

حسین اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مفاهیم اقتصاد مقاومتی که در دو سال اخیر، مورد تأکید اهداف نظام قرار گرفته است، گفت: «اقتصاد مقاومتی مفهومی از اقتصاد درون‌زا، برون‌نگر، دانش‌بنیان، مردم‌نهاد و عدالت پایه است که امسال در سال تولید و اشتغال، می‌توان با استفاده از پتانسیل‌های فناوری اطلاعات به آن دست‌یافت.»

موضوع اشتغال‌زایی را در فناوری اطلاعات دنبال کنیم

او بابیان اینکه اشتغال دانش‌بنیان می‌تواند مهم‌ترین نکته در حوزه فناوری اطلاعات چه در بخش نرم‌افزار و چه در بخش سخت‌افزار باشد، ادامه داد: «ما اعتقاد داریم که اشتغال‌زایی در فناوری اطلاعات امکان‌پذیر است چراکه سواد عمومی این حوزه، مناسب است.»

اسلامی تأکید کرد: «برای آنکه بتوان اقتصاد مقاومتی را در مقابل تهدیدات بیرونی محکم‌تر ادامه دهیم، باید روی دانش افراد اندیشمند و نیز جوانان به‌عنوان سرمایه واقعی کشور، تمرکز کرده و بر این اساس بهتر آن است که در سال فعلی در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار، موضوع اشتغال‌زایی را دنبال کنیم.»

یکی از نکاتی که باید درزمینه اقتصاد مقاومتی موردتوجه قرار گیرد موضوع بهره‌وری است و بر این اساس یکی از راه‌های زیرساختی رسیدن به بهره‌وری، استفاده از ابزارهای مناسب فناوری اطلاعات است.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، بابیان اینکه هم‌اکنون اعتقاد مدیران ارشد مجموعه‌ها، این است که باید از فناوری اطلاعات استفاده کنند تا بتوانند شفافیت و بهره‌وری را بالا ببرند خاطرنشان کرد: اما به دلیل عدم حضور و فعالیت جدی شرکت‌های خارجی و نیز عدم توانمندی لازم در برخی شرکت‌های داخلی و به‌روزرسانی آن، با نقطه مطلوب فاصله داریم.

 

ایجاد بزرگ‌ترین میزان اشتغال توسط استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات

اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه اشتغال سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، آنچه رو به آینده است مفهوم استارتاپ است، تأکید کرد: آنچه هم‌اکنون به اسم استارت‌آپ‌ها رخ داده جمع‌بندی از صنایع مختلف ازجمله فناوری اطلاعات است. چراکه دیگر نمی‌توان گفت یک کسب‌وکار دیجیتال، جدای از فناوری اطلاعات شکل می‌گیرد. حتی اگر این کسب‌وکار از صنعت دیگری وارد این صنعت شده باشد.

او با پیش‌بینی روند رو به رشد آینده در حوزه بازآفرینی صنعت‌ها با استفاده از فناوری اطلاعات، خاطرنشان کرد: «به‌جرئت می‌توان گفت که بزرگ‌ترین میزان اشتغال را در آینده نزدیک، استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات ایجاد می‌کنند.»

این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تا پیش‌ازاین، این نگاه حاکم بود که فناوری اطلاعات با توجه به آنکه همه‌چیز را مکانیزه می‌کند، باعث کاهش اشتغال می‌شود، افزود: زمانی محاسبات به‌صورت دستی اتفاق می‌افتاد و نیروی انسانی بیشتری استفاده می‌شد اما به‌مرور این نیروها حذف می‌شوند. به همین دلیل نگاه بسیاری بر این است که حضور فناوری اطلاعات منجر به کاهش اشتغال می‌شود.

 

فناوری اطلاعات بهبود کسب‌وکار را رقم می‌زند

او اضافه کرد: «ما برخلاف این موضوع، معتقدیم که حضور فناوری اطلاعات در فرآیندهایی که بیشتر نیروی انسانی محور بوده منتج به بهبود کسب‌وکار می‌شود و اشتغال پایا و ماندگار و باکیفیت را رقم می‌زند.»

اسلامی گفت: «در اینکه فناوری اطلاعات تهدیدی برای کسب‌وکارهای سنتی است شکی نیست و اصولاً فناوری، دگرگون‌کننده است اما فناوری اطلاعات به‌هیچ‌عنوان اشتغال باکیفیت را کم نمی‌کند بلکه به اشتغال باکیفیت و ماندگار منتج می‌شود.»

او بابیان اینکه اشتغال باکیفیت به تعداد زیاد، زمانی ایجاد می‌شود که در کشور صادرات اتفاق بیافتد، گفت: «باید تولید را باهدف صادرات پیش ببریم. بسیار راحت‌تر از آنکه بخواهیم زیرساخت‌ها را برای تبدیل نفت به پتروشیمی ایجاد کنیم، می‌توانیم فکر و ایده را در قالب صادرات نرم‌افزار، به کشورهای دیگر صادر کنیم. این صادرات به‌راحتی و با هزینه بسیار کم‌تری انجام می‌شود و اشتغال‌زایی بیشتری دارد.»

این کارشناس با اشاره به اینکه صادرات در حوزه پتروشیمی، میلیاردها دلار هزینه دارد، اظهار داشت: «اما در فناوری اطلاعات یک نرم‌افزار می‌تواند با ایده خود، با مخاطب در ارتباط باشد. در این زمینه نباید تنها فقط به مخاطبان داخل ایران فکر کرد. مشکل اینجاست که ما تنها برای ایرانی‌ها، نرم‌افزار می‌نویسیم اما باید بپذیریم که نرم‌افزارها فقط مختص ایرانی‌ها نیست.»

 

محصولات نرم‌افزاری ایرانی در سایر کشورها قابل‌استفاده است

اسلامی ادامه داد: «محصولات ایرانی در سایر کشورها نیز قابل‌استفاده است و باید در زیرساخت‌های جهانی وارد شویم تا عامه جهان، مخاطب نرم‌افزار ایرانی شوند.»

این کارشناس بابیان اینکه سواد فناوری اطلاعات در ایران به‌اندازه کافی وجود دارد به‌شرط آنکه ما راه صادرات دانش‌بنیان را باز کنیم و این شدنی است، تأکید کرد: «اگر این اتفاق بیافتد، میزان اشتغال‌زایی و بهره‌وری بسیاری در کشور اتفاق می‌افتد.»

برای حمایت از ایده‌های نرم‌افزاری و اپلیکیشن نویسی نگاه مدیریتی ما باید تغییر کند و پس‌ازآن بحث صادرات باز شود. البته هم‌اکنون اتفاقات خوبی در حوزه فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات افتاده به‌نحوی‌که ما در حوزه خدمات ارزش‌افزوده، گیم و تجارت الکترونیک و حتی بازارهای مالی (فین‌تک) به پتانسیل خوبی رسیده‌ایم.

فناوری اطلاعات پر از اشتغال است و این نگاه باید مداوم تکرار شود. تنها با فناوری اطلاعات می‌توان در یک سال، ۱۰ هزار شغل ایجاد کرد. به بر این اساس باید تمام کسب‌وکارهای موجود در کشور را با نگاه فناوری‌های نوین باز چیدمان کنیم و در این باز چیدمان، افراد تحصیل‌کرده در جایگاهی قرار بگیرند که بتوانند درآمد کسب کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.