راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تا سال ۲۰۱۸ کارت‌های غیرتماسی در انگلستان از پول نقد سبقت می‌گیرند

0

بنابر گزارش‌های تازه، رشد سریع استفاده از کارت‌های غیرتماسی باعث از دست رفتن عنوان «پرطرفدارترین روش پرداخت» از پول نقد در بریتانیا تا پایان سال ۲۰۱۸ خواهد شد. هرچند آخرین پیش‌بینی‌ها هنوز حذف کامل پول نقد را اعلام نکرده‌اند زیرا انتظار می‌رود تا ۱۰ سال آینده هنوز ۲۱درصد پرداخت‌ها با پول نقد انجام شود.

تحلیل انجام شده روی بازار پرداخت بریتانیا در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی می‌کند که کارت‌های نقدی پراستفاده‌ترین روش پرداخت تا انتهای سال ۲۰۱۸ باشند؛ البته این تاریخ سه سال زودتر از پیش‌بینی‌های قبلی رخ داده است چراکه محبوبیت کارت‌های غیرتماسی در این مدت به‌سرعت افزایش یافته است.

سال ۲۰۱۶، تقریباً ۲.۹ میلیارد پرداخت غیرتماسی در بریتانیا انجام شد که ۲.۷ برابر بیشتر از آمار سال گذشته آن است (این آمار سال گذشته حدود ۱.۱ میلیارد بود). پرداخت‌های غیرتماسی هفت درصد کل پرداخت‌های سال ۲۰۱۶ را تشکیل داده‌اند که باتوجه به رشد چشمگیری که این روش پرداختی دارد انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶، بیش از یک‌چهارم (۲۷درصد) از پرداخت‌های بریتانیا غیرتماسی باشند.

در سال ۲۰۱۶، پرداخت با کارت‌های نقدی ۱۱.۶ میلیارد بار صورت گرفته که ۱۴ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. درحالی‌که تنها یک‌پنجم این تعداد تراکنش از روش غیرتماسی انجام شده بود.

در سال ۲۰۱۶، پول نقد همچنان پرتکرارترین روش پرداخت بود که ۱۵.۴ میلیارد پرداخت (۳.۸ میلیارد بار بیشتر از کارت‌های نقدی) را پوشش داده است. ۴۰ درصد پرداخت‌های سال ۲۰۱۶ با پول نقد انجام شده است.

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۸، کارت‌های نقدی از پول نقد پیشی بگیرند و ۱۳.۴ میلیارد پرداخت‌ را پوشش دهند که انتظار می‌رود از این تعداد، ۴.۶میلیارد پرداخت غیرتماسی باشد (یا به عبارتی از هر سه پرداخت، یک پرداخت به‌صورت غیرتماسی انجام شود). همچنین انتظار می‌رود تعداد پرداخت‌ها با پول نقد در این سال به عدد ۱۳.۳ میلیارد برسد و به این ترتیب، پول نقد برای اولین بار، جایگاه اول خود را به‌عنوان پراستفاده‌ترین روش پرداختی از دست خواهد داد.

آدرین باکل (Adrian Buckle)، اقتصاددان ارشد در مؤسسه Payments UK می‌گوید:

«با محبوبیت پرداخت‌های غیر تماسی انتظار داریم پرداخت با کارت‌های نقدی از پول نقد در انگلستان تا اواخر ۲۰۱۸ سبقت بگیرد.»

او می‌گوید: «این تغییر قابل‌توجهی است اما توجه به این نکته بسیار حیاتی است که در صورت بروز این تغییرات ما پذیرفته‌ایم که این فرضیه که انگلستان به‌زودی به جامعه بدون پول نقد تبدیل خواهد شد چندان هم درست نیست. مردم همیشه می‌خواهند روش پرداختی را انتخاب کنند که برایشان مناسبتر است و پول نقد طی آینده نزدیک جزو روش‌های پرتکرار پرداخت باقی خواهد ماند. در ۱۰ سال آینده، ما در بریتانیا هنوز از پول نقد برای بیست درصد پرداخت‌هایمان استفاده خواهیم کرد و این درحالی‌که است که پرداخت‌های موبایلی و نوآوری‌های دیگر، انتخاب‌های بیشتری در شیوه پرداخت به ما ارائه می‌کنند.»

درمجموع، ۳۸.۷ میلیارد پرداخت در سال ۲۰۱۶ در بریتانیا انجام شده است. گزارش بازار پرداخت بریتانیا در سال ۲۰۱۷ با انتشار این اطلاعات، پیش‌بینی خود در خصوص روش‌های پرداختی ۱۰ سال آینده را هم منتشر کرده است تا تصویر کاملی از چشم‌انداز پرداخت برای مشتریان و صاحبان کسب‌وکار در هر نوع پرداخت ارائه کند.

 

نکات قابل‌توجه در گزارش بازار پرداخت ۲۰۱۷ بریتانیا

سال ۲۰۱۶

 • پول نقد هنوز پرتکرارترین روش پرداخت است و ۱۵.۴میلیارد پرداخت را پوشش می‌دهد.
 • کارت‌های نقدی ۱۱.۶ میلیارد بار استفاده شده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱۴درصد افزایش داشته است اما تنها یک‌پنجم آن‌ها تراکنش‌های غیرتماسی بوده است.
 • ۴.۱میلیارد پرداخت نقدی مستقیم به ارزش ۱۲۶۲ میلیارد پوند انجام شده است.
 • استفاده از کارت‌های اعتباری به ۳.۷میلیارد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت و ۲.۸ میلیارد پرداخت انجام شد که ۹درصد افزایش سالانه داشته است.
 • ۲.۱ میلیارد پرداخت اعتباری مستقیم Bacs در سال ۲۰۱۶ انجام شده است.
 • ۱.۳ میلیارد پرداخت از طریق بانکداری ازراه‌دور (آنلاین یا موبایلی) انجام شد. این پرداخت‌ها از طریق Faster Payments Service(خدمات پرداخت سریع) یا cleared in-house انجام شده است.
 • ۴۷۱ میلیون پرداخت چک انجام گرفت که ۱۴ درصد نسبت به ۲۰۱۵ کاهش داشت.
 • ۳۹ میلیون پرداختCHAPS با ارزش ۷۵.۶ هزار میلیارد تومان انجام شد که یک‌دهم درصد حجم تراکنش‌ها و ۹۰ درصد ارزش پرداخت انگلستان را تشکیل می‌دهد.

پیش‌بینی ۲۰۲۶

 • ۱۸.۲ میلیارد پرداخت با کارت نقدی پیش‌بینی شده است که ۵۷ درصد نسبت به ۲۰۱۶ افزایش می‌یابد.
 • ۸.۷ میلیارد پرداخت پول نقد انجام خواهد شد که ۵۴ درصد نسبت به ۲۰۱۶ کاهش می‌یابد.
 • ۴.۴ میلیارد پرداخت نقدی مستقیم در سال ۲۰۲۶ پیش بینی شده است
 • ۳.۷ میلیارد پرداخت اعتباری نسبت به ۲.۸ میلیارد پرداخت در سال ۲۰۱۶ افزایش می‌یابد.
 • ۲.۲ میلیارد پرداخت مستقیم Bacs انجام خواهد شد
 • ۲.۳ میلیارد پرداخت از طریق بانکداری از راه دور انجام می‌شود که ۱میلیارد بیش‌تر از سال ۲۰۱۶ است و از طریق Faster Payments Service or cleared in-house صورت می‌گیرد.
 • ۱۵۶ میلیون پرداخت چک انجام می‌شود که ۳۳۱۵ میلیون از سال ۲۰۱۶ کمتر است.
 • ۴۳.۵ میلیون CHAPS انجام می‌گیرد که ۴.۵ میلیون نسبت به سال ۲۰۱۶ رشد دارد.

منبع: Payments cards&mobile

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.