راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

برنامه دوازده‌گانه تقویت بانکداری اسلامی؛ در همایش بانکداری اسلامی اعلام شد

برنامه‌ای دوازده محوری برای تقویت بانکداری اسلامی کشور در بانک مرکزی تدوین و در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، قائم مقام بانک مرکزی در بیست و دومین همایش بانکداری اسلامی در تشریح برنامه‌های آتی این بانک برای تقویت و تعمیق بانکداری اسلامی گفت: بازنگری در قوانین، آیین نامه‌ها و دستور العمل‌های نظام بانکی کشور مدتهاست آغاز شده است و در این فرایند تمامی آیین نامه‌های سال ۶۲ به بعد از لحاظ کارآمدی و تطبیق با مبانی شرعی مورد بازبینی قرار می‌گیرد.

دکتر سید حمید‌پور محمدی افزود: در همین راستا کار‌شناسان بانک مرکزی با هم فکری سایرفعالان این حوزه سه قانون بانکداری بدون ربا، پولی و بانکی و بانک مرکزی را بازبینی کرده‌اند و آ‌ماده ارائه به دولت و مجلس است.

وی با اشاره به طراحی ابزارهای جدید مالی گفت: تنوع بخشی به ابزارهای پولی یکی دیگر از محورهای ۱۲ گانه برای تقویت بانکداری اسلامی است که طلیعه‌های آن با تدوین و تصویب عقود سه گانه استصناع، مرابحه و خرید دین آشکار شد و قطعاً ادامه نیز خواهد یافت.

پورمحمدی افزود: در همین رابطه لازم می‌دانم تاکید کنم، شخصاً در بانک مرکزی به شدت پیگیر هستم که تا پایان سال جاری عقب ماندگیهای کشورمان از سایر کشورهای دارای بانکداری اسلامی در حوزه ابزارهای مالی جبران شود و به سطح مطلوب برسد.

قائم مقام بانک مرکزی تدوین استانداردهای شرعی در بانکداری اسلامی را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت در بانک مرکزی تلاش داریم با استفاده از تجارب جهانی و برپایه فقه شیعی، استانداردهای شفاف در مورد عملیات بانکی اسلامی تدوین و عملیاتی کنیم و بر آن اساس بر عملکرد بانک‌ها نظارت کنیم.

وی ادامه داد: تفکیک عملیات قرض الحسنه و شخصیت بخشی مجزا به این نوع از عملیات بانکی از دیگر برنامه‌های ما است که در قالب اعطای مجوز به بانک قرض الحسنه جدید حمایت از صندوقهای قرض الحسنه تک شعبه‌ای و ساماندهی صندوقهای قرض الحسنه چند شعبه‌ای و انتفاعی اجرای این برنامه را دنبال می‌کنیم.

در پی تحقق نظامی بانکی، عاری از پدیده ناپسند ربا بوده‌ایم

قائم مقام بانک مرکزی عنوان کرد: توسعه آموزش و پژوهش درزمینه بانکداری و تامین مالی اسلامی، ارتقای فرهنگ بانکداری اسلامی درسطح مردم و کارکنان بانک‌ها، ایجاد واحد سرمایه گذاری مشارکت برای مشارکت پس اندازکنندگان و دارندگان پروژه‌های دارای توجیه، از دیگر محورهای برنامه دوازده گانه ما برای تعمیق و تقویت بانکداری اسلامی در کشورمان است. پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از رویه نادرستی که برخی در انتقاد از وضعیت بانکداری اسلامی در پیش می‌گیرند گفت: حق امر این است که ما از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تصویب و ابلاغ قانون عملیات بانکداری بدون ربا در پی تحقق نظامی بانکی، عاری از پدیده ناپسند ربا بوده‌ایم و امروز که قریب به سه دهه از آن زمان می‌گذرد با قاطعیت هرچه تمام‌تر می‌گویم که بانکداری اسلامی در کشورمان در مقایسه با سایر کشورهایی که داعیه بانکداری اسلامی را دارند از لحاظ شرعی و پیراستگی از ربا در بهترین جایگاه قرار دارد. گرچه انتقاداتی به عملکرد بانک‌ها وارد است ولی این انتقادات نباید چهره‌ای چنان یکطرفه به خود بگیرد بلکه با ارائه ایده‌ها و انتقادات سازنده نسبت به بهتر شدن عملکرد و انطباق بیشتر بانک‌ها اهتمام ورزید.

وی افزود: نباید حق کسانی که طی سالهای گذشته، تلاشهای ارزشمندی در پیاده سازی نظام بانکداری اسلامی در ایران انجام داده‌اند را نادیده گرفت.

قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به سابقه تلاش برای معرفی ظرفیت‌های فقه شیعی برای تدوین قوانین بانکداری اسلامی گفت مرحوم شهید صدر که به واقع باید ایشان را پدر بانکداری اسلامی دانست حدود ۷۰ سال قبل سنگ بنای استفاده از ظرفیتهای بالا ومغفول فقه شیعی را در حوزه بانکی بنا نهاد ودر تمام این سال‌ها فقهای گرانقدر شیعه موضوعات متعددی را بر ظرفیتهای موجود افزوده‌اند. بنابراین با وجود اینکه خود را به شدت نیازمند نقد صاحبنظران می‌دانیم ولی تاکید دارم این انتقادات نباید دستاوردهای بزرگمان در این سه دهه را نادیده بگیرد و انکار کند، چرا که هر ناظر آگاهی تایید خواهد کرد ما حتی در مقایسه با کشورهایی که ادعای بانکداری اسلامی را دارند بسیار جلو‌تر هستیم و تنها کشوری به حساب می‌آییم که تمام نظام بانکی در آن از حالت ربوی خارج و بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا استوار شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.