راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آیا گذاشتن کارت‌بانکی در کنار گوشی موبایل باعث سوختن آن می‌شود؟

حتماً شما هم خوانده‌اید که کارت‌های اعتباری را در کنار گوشی‌های موبایل نگذارید چون باعث سوختن آن می‌شود ولی امروز می‌خواهیم به شما بگوییم که این ادعا درست نیست.

به گزارش جام‌جم آنلاین، هر وسیلهٔ الکترونیکی یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند که با واحد گاوس اندازه‌گیری می‌شود و با همین میدان مغناطیسی یا نیروی مغناطیسی یک دستگاه مثل گوشی همراه یا آهن‌ربا را می‌سنجند. حال باید میزان میدان مغناطیسی یک شی‌ء از شی‌ء دیگر بیشتر باشد تا بتواند روی آن تأثیر بگذارد و یا آن را مخدوش کند (چیزی شبیه به جریان پارازیت) کارت‌های اعتباری نیز از این قاعده مستثنا نیستند و بهتر است بدانید میدان مغناطیسی کارت‌های اعتباری که دارای نوار مغناطیسی هستند در صورتی از کار می‌افتند که در معرض یک میدان مغناطیسی قوی قرار بگیرند. طبق تحقیقات انجام شده، این کارت‌های اعتباری و این نوارهای مغناطیسی که اطلاعات کارت را نگهداری می‌کنند باید در معرض میدان مغناطیسی ۱۵۰۰ گاوسی قرار بگیرند تا آسیب ببینند.

این در حالی است که امواج موبایل فقط در حد ۱٫۲ تا ۱۰ میلی گاوس میدان مغناطیسی دارند. یا مثلاً آهن‌رباهایی که برای چسباندن روی یخچال تولید شده‌اند یا خود آهن‌ربایی که برای چفت کردن درب یخچال استفاده می‌شود حدود ۱۰۰ گاوس میدان مغناطیسی دارند.

جالب است که بدانید دستگاه MRI حدود ۱۵۰۰۰ گاوس میدان مغناطیسی دارند و بر اساس گزارش‌ها افرادی بوده‌اند که بعد از انجام MRI کارت اعتباری آن‌ها غیرفعال شده است.

ضمناً مقدار گاوس یا میدان مغناطیسی چندان مهم نیست، زمان در معرض قرار گرفتن کارت در برابر میدان مغناطیسی بسیار مهم‌تر است. شاید دستگاه MRI قدرت میدان مغناطیسی بالایی داشته باشد اما اگر در حد چند ثانیه کارت اعتباری را نزدیک آن قرار دهید اتفاقی نمی‌افتد اما اگر کارت را اگر به مدت طولانی و به دفعات زیاد در معرض یک آهن‌ربای معمولی قرار بدهید، اطلاعات کارت شما از بین می‌رود. ولی در مورد موبایل این میدان آن‌قدر ناچیز است که بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد بخصوص اگر فاصله موبایل تا کارت بیشتر از ۲ سانتی‌متر باشد.

در واقع مخدوش شدن و تا شدن نوارهای مغناطیسی یا چیپ‌های الکترونیکی روی کارت‌های اعتباری نگران‌کننده‌تر از این موارد است. با خیال راحت کارت سوخت و کارت تلفن و کارت شارژ ژتون و کارت‌های اعتباری دیگر را (البته به‌جز کارت اتوبوس که از این قاعده مستثنا است) را کنار گوشی موبایل خود بگذارید؛ و خیالتان راحت باشد که قبلاً تمهیدات لازم در کشورهای مبدأ این تکنولوژی برای این قبیل اتفاقات فراهم‌شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.