راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

می‌خواهید از کارت شما دزدی نشود؟ همه دستتان را روی صفحه کلید بگذارید!

تازه‌ترین تحقیقات نشان داده حرارت دست‌ها رمز امنیتی عابربانک‌ها را آشکار می‌کند؛
تبهکاران در صورتی که بخواهند می‌توانند به راحتی از حساب بانکی شما پول برداشت کنند، بدون اینکه کوچک‌ترین نشانه‌ای از سرقت ناجوانمردانه خود به جا بگذارند.
به گزارش خبرگزاری مهر، کد دیجیتالی که بر روی صفحه کلید عابربانک‌ها وارد می‌کنید تا به انجام نقل و انتقالات مالی بپردازید، نشانه‌ای نامرئی از خود به جا می‌گذارند که تبهکاران می‌توانند بلافاصله از آن برای برداشت غیر مجاز پول از حساب‌ها سوءاستفاده کنند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیه گو به تازگی اعلام کرده‌اند که پس از وارد کردن رمز عبور بر روی صفحه کلید عابربانک‌ها، اثر حرارت انگشتان فرد بر روی کلید‌ها به جا می‌مانند.
در صورتی که فردی بلافاصله پشت سر کاربر به دستگاه ATM رجوع کند می‌تواند با استفاده از یک دوربین فروسرخ دیجیتال کلیدهایی که به تازگی فشرده شده‌اند را با دقتی ۸۰ درصدی مشخص کنند، حتی در صورتی که یک دقیقه کامل از آخرین مراجعه به عابربانک گذشته باشد فرد می‌تواند کلیدهای فشرده شده را با سرعت تعیین کند. 
اما در عین حال‌‌ همان اندازه که مشخص کردن عددهای فشرده شده برای تبهکاران با استفاده از یک دوربین حرارتی آسان است، دسترسی به کارت و مشخص کردن کد اصلی و مرتب کردن اعداد برای تعیین عدد نهایی کار دشواری است. همچنین این شیوه هک کردن تنها بر روی کلیدهای پلاستیکی عملی خواهد بود، زیرا کلیدهای فلزی سیگنالهای حرارتی گیج کننده‌ای از خود ساطع می‌کنند و به این شکل دقت تعیین کلیدهای فشرده شده پایین می‌آید.

از سوی دیگر برای تهیه یکی از این دوربینهای فروسرخ فرد باید در حدود ۱۸ هزار دلار پول پرداخت کند، مبلغی که احتمالا هر تبهکاری را از سرقت کدهای عبور امنیتی در عابربانک‌ها منصرف می‌کند. با این همه هیچ یک از این دلایل نمی‌تواند این حقیقت را که ایمنی دستگاه‌های عابربانک، به ویژه دستگاه‌هایی با کلیدهای پلاستیکی، از آسیب پذیری قابل ملاحظه‌ای برخوردارند را پنهان کند. حتی صفحه کلیدهایی که در برخی از خودرو‌ها با کمک آن‌ها باز می‌شوند نیز در معرض چنین خطری قرار دارند.
بر اساس گزارش پاپ ساینس، تا زمان برطرف شدن این مشکل توصیه می‌شود در هنگام برداشت پول علاوه بر محافظت دقیق از کارتهای عابربانک، کل دست خود را بر روی صفحه کلید قرار دهید تا حرارت دست بر روی تعداد بیشتری از کلید‌ها منتقل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.