راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

«رکیش» پیشتاز در رشد سودآوری

شرکت کارت اعتباری ایران کیش با سرمایه یک هزار و ۳۱۰ میلیارد ریالی به‌تازگی اصلاحیه اولین پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مال منتهی به ۲۹ اسفندماه ۹۵ خود را منتشر کرده و طی آن از افزایش ۳۳ درصدی سود برآوردی نسبت به گزارش قبلی منتشرشده، خبر داده است.

این مجموعه که طی ۲۰ اسفندماه سال ۹۴ اولین بودجه سال مالی ۹۵ خود را با پیش‌بینی سود هر سهم ۲۸۵ ریالی ارائه کرده بود طی روزهای گذشته اقدام به اصلاح این گزارش نمود و گزارش جدیدی را روی سامانه کدال منتشر کرد که از برآورد سود ۳۷۹ ریالی حکایت دارد و نسبت به سود هر سهم در گزارش قبلی حدود ۳۳ رشد داشته است.

بر این اساس سود عملیاتی هر سهم برآورد شده در گزارش جدید با افزایش هشت‌درصدی از ۴۹۸ میلیون ریال به ۵۳۸ میلیون ریال تعدیل یافته و در کنار آن درآمد ارائه خدمات حدود چهار درصد افزایش یافته است. در مقابل نیز هزینه‌های عمومی، اداری و تشکیلاتی از ۳۴۸.۹۶۸ میلیون ریال به ۳۶۰,۱۹۴ میلیون ریال صعود کرده که دلایل اصلی این تغییرات به شرح ذیل آمده است.

درآمد حاصل از اجاره ماهیانه پایانه‌های فروش تماماً مربوط به قراردادهای میان این شرکت با بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری است که مطابق صورت‌وضعیت‌ها، ماهیانه به‌عنوان درآمد در دفاتر شناسایی می‌گردد. در این خصوص اطلاعات ارسالی در بودجه اصلاحی با توجه به فرآیند اطلاعات و پیش‌بینی‌ها انجام پذیرفته است اما با توجه به ابهامات موجود در قراردادهای فی‌مابین با کارفرمایان که در حال مذاکره بوده و نهایی نگردیده است. هرگونه تغییر در مفاد آن و بالطبع تأثیر تغییرات بر EPS اعلامی پس از نهایی شدن در صورت لزوم اعلام خواهد گردید.

لذا ازجمله دلایل عمده افزایش پیش‌بینی درآمد ارائه خدمات می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- افزایش نصب پایانه‌های فروش در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ به میزان ۱۸۹,۰۰۰

۲- افزایش حاصل از درآمد و پذیرندگی (درآمد شاپرکی) عمدتاً مربوط به ابلاغ بخشنامه شماره ۹۴.۲۶۰۲۴۳ مورخ ۱۳۹۴.۰۹.۱۰ بانک مرکزی در خصوص تأمین کارمزد یک‌درصدی تراکنش‌های خرید با کسر ۲۵۰ ریال سهم عوامل اجرایی تسویه با پذیرندگان است. لازم به توضیح است از تاریخ مذکور کارمزد ۲۰۶ ریالی تراکنش‌های خرید سهم شرکت ارائه‌دهنده خدمات در سال ۱۳۹۵ مطابق بخشنامه یادشده حذف گردیده است.

ازجمله دلایل عمده افزایش بهای تمام‌شده ارائه خدمات می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

۱- افزایش هزینه‌های استهلاک به دلیل پیش‌بینی خرید و نصب ۱۸۹,۰۰۰ دستگاه پایانه فروش و همچنین خرید تجهیزات و دارایی‌های سرمایه‌ای مرتبط با موضوع عملیات شرکت در سال ۱۳۹۵ است.

۲- افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد و هزینه‌های کارکنان بر مبنای رشد هزینه‌های سالیانه و تورم.

۳- افزایش هزینه‌های خرید آداپتور، رول و سایر ملزومات مصرفی پایانه‌های فروش با توجه به حجم پایانه‌های منصوبه و برنامه آتی شرکت جهت نصب پایانه و افزایش بهای خرید ملزومات یادشده در موارد فوق است.

همچنین از دلایل عمده افزایش هزینه‌های اداری و عمومی می‌توان به افزایش هزینه‌های حقوق و دستمزد و هزینه‌های کارکنان، هزینه اجاره، هزینه‌های سفر و اقامت، هزینه آب برق و تلفن و سایر هزینه‌ها از این قبیل اشاره نمود.

شرکت با توجه به وضعیت نقدینگی نیاز مبرم به تأمین متوسط مبلغ ۸۰۰,۰۰۰ میلیون ریال اخذ تسهیلات از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری دارد که طبق برآورد به‌عمل‌آمده هزینه مالی قابل‌تحمل برای تأمین منابع مالی فوق مبلغ ۸۳,۰۰۱ میلیون ریال بوده که بر اساس نرخ سود تأمین مالی در پیش‌بینی لحاظ شده است. با توجه به مفروضات تعیین‌شده مانده تسهیلات شرکت در پایان سال به مبلغ ۶۰۰,۰۰۰ میلیون ریال افزایش خواهد یافت.

بررسی اصلاحیه پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی جاری شرکت کارت اعتباری کیش و مقایسه آن با آخرین سود برآوردی در پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی ۹۴ بیانگر این امر است که این مجموعه در حالی سود ۳۷۹ ریالی را برای امسال برآورد کرده که این رقم نسبت به آخرین سود هر سهم در گزارش عملکرد ۹ ماهه «رکیش» با افزایش ۵۶ درصدی همراه بوده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد با ارائه گزارش جدید از سوی مدیران ارشد شرکت کارت اعتباری ایران کیش، نماد معاملاتی این مجموعه که از ۲۳ فروردین‌ماه امسال متوقف شده آماده بازگشایی شده است. حال باید منتظر ماند و دید که با ارائه گزارش قابل‌قبول از سوی مدیران «رکیش» که نویددهنده سالی سرشار از رونق و سودآوری برای این شرکت و سهامدارانش است، بازگشایی نماد معاملاتی آن چگونه خواهد بود و با توجه به عملکرد مثبت مدیران «رکیش» در انعقاد قراردادهای جدید و اثرگذار بر توسعه فعالیت‌های شرکت، این روند رو به رشد سودآوری در مجموعه مذکور تا کجا ادامه خواهد یافت؟

منبع: ایران کیش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.