راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تجربه‌ی شیوه‌ای نو از پرداخت موبایلی در نمایشگاه کتاب امسال

در نمایشگاه کتاب امسال در کنار مهیا بودن بستر پرداخت الکترونیکی از طریق ۴ هزار دستگاه کارت‌خوان نصب شده، روشی نو نیز برای پرداخت الکترونیکی بدون فیزیک کارت بانکی از طریق تلفن همراه توسط شرکت آسان پرداخت مهیا شده است.

حامد منصوری مدیرعامل شرکت آسان پرداخت درباره‌ی تمهیدات فراهم شده برای نمایشگاه گفت: «امسال علاوه بر تجهیز تمامی غرفه‌های نمایشگاه به بروزترین تکنولوژی دستگاه کارت‌خوان دنیا، برای اولین بار در کشور امکان خرید کتاب و پرداخت هزینه بدون کارت فیزیکی و از طریق اپلیکیشن فراهم شده است.»

پرداخت موبایلی در نمایشگاه کتاب
تجربه‌ی شیوه‌ای نو از پرداخت موبایلی در نمایشگاه کتاب امسال

وی افزود: «شرکت آسان پرداخت با همکاری بانک شهر و وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی، صدور و پرداخت هزینه‌ی بن کارت مجازی را از طریق اپلیکیشن آپ فراهم آورده است. با این روش علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، بازدیدکنندگان نمایشگاه به‌راحتی پرداخت‌های خود را از طریق اپلیکیشن آپ انجام داده و رسید خرید آن‌ها توسط دستگاه کارت‌خوان پذیرنده در همان غرفه به‌سرعت چاپ می‌شود. گفتنی است هزینه‌ی اینترنت اپلیکیشن آپ در طول مدت نمایشگاه برای تمامی مشترکین اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل رایگان است.»

a_p_p-Index-b-way2pay-95-02-14 a_p_p-Index-a-way2pay-95-02-14 a_p_p-Index-d-way2pay-95-02-14

به گفته‌ی منصوری، در طول دوره‌ی برگزاری نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۹۴، حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تراکنش از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان انجام شد و امسال آمادگی انجام تراکنش‌های بیشتر هم ایجاد شده است.

مدیرعامل آسان پرداخت ادامه داد: «مانند هرسال کارهای مربوط به زیرساخت فنی اعم از اتصالات، سرور، سرعت و کارت‌خوان‌های پورتابل انجام شده است. همچنین در حدود ۴۰۰۰ عدد دستگاه کارت‌خوان از طریق حدود ۱۵۰۰ پذیرنده آماده خدمات‌دهی است. ضمن اینکه امکان برقراری ارتباط برای کارت‌خوان‌های بدون سیم فراهم شده است تا در صورت بروز مشکل در ارتباط کارت‌خوان‌های ثابت، خللی در فرایند پرداخت ایجاد نشود.»

وی در مورد اینکه فرآیند انتخاب آسان پرداخت به‌عنوان مجری پرداخت الکترونیک نمایشگاه کتاب به چه صورت بوده است، گفت: «پس از اینکه بانک شهر به‌عنوان بانک عامل پرداخت در نمایشگاه کتاب انتخاب شد، این بانک برای انتخاب psp اقدام به برگزاری مناقصه کرد و طی این فرآیند شرکت آسان پرداخت برای پوشش‌دهی پرداخت الکترونیک نمایشگاه کتاب انتخاب شد.»

وی در ادامه افزود: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سهولت دسترسی دانشجویان به بن کتاب، نسبت به صدور بن مجازی کتاب با همکاری بانک شهر و شرکت آسان پرداخت پرشین (آپ) اقدام کرد. بااین‌حال انتخاب میان صدور بن مجازی یا خرید و دریافت بن فیزیکی با متقاضی (دانشجویان) است.»

a_p_p-Index-c-way2pay-95-02-14

مدیرعامل آسان پرداخت درباره‌ی امنیت روش استفاده از بن کارت مجازی و اپلیکیشن آپ نیز گفت: «نرم‌افزار موبایلی آپ روی بستر اینترنت و با لحاظ نمودن تمام موارد و مسائل امنیتی بانک مرکزی و شاپرک، راه‌اندازی شده است. در حال حاضر پرداخت از طریق این اپلیکیشن از امن‌ترین روش‌های موجود پرداخت در بستر موبایل است. در موارد مشابه و رایج پرداخت‌های اینترنتی روی موبایل، با توجه به استفاده از درگاه پرداخت در نرم‌افزارهای دیگر، مسئولیت برقراری امنیت با مالک نرم‌افزاری است که نصب کرده‌اید؛ درحالی‌که مالک آپ خود دارای مجوز psp است و تمام موارد امنیتی را رعایت کرده است. ضمن اینکه تنها pspها مجوز پوشش‌دهی این نوع پرداخت غیرحضوری را دارند.»

وی افزود: «به زبان ساده‌تر می‌توان گفت شرکت آسان پرداخت پرشین در چارچوب الزامات و مقررات شرکت شاپرک و بانک مرکزی جمهوری اسلامی، انواع خدمات پرداخت الکترونیک را پوشش می‌دهد. لازم به ذکر است که علاوه بر خرید از نمایشگاه کتاب می‌توان انواع پرداخت‌های غیرحضوری مانند خرید شارژ تلفن همراه، شارژ اینترنت، پرداخت قبوض خدماتی، پرداخت جرائم رانندگی، نیکوکاری و صدور بیمه‌نامه و غیره را از طریق اپلیکیشن آپ به‌آسانی و در کمترین زمان انجام داد.»

تاکنون نزدیک به ۱۸۰ هزار بن کارت کتاب صادر شده که بالغ‌بر ۳۵ درصد آن‌ها بن کارت مجازی هستند.

منبع: آسان پرداخت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.