راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

استفاده دوطرفه از سیستم‌ها و ابزارهای پرداخت ایران و پاکستان

رئیس‌کل بانک مرکزی در‌ هیئت همراه رئیس‌جمهور‌ در‌ اسلام‌آباد در همایش بازرگانی مشترک ایران و پاکستان در حضور رئیس‌جمهور کشورمان و نخست‌وزیر پاکستان یادداشت تفاهم همکاری‌های بانکی بین دو کشور را با «اشرف واترا» همتای پاکستانی خود امضاء کرد.

در این تفاهم‌نامه ایجاد رابطه بانکی و افتتاح حساب‌های متقابل به ارزهای مختلف بین بانک‌های مرکزی دو کشور و همچنین ایجاد زمینه مناسب برای همکاری‌های متقابل بانک‌ها با هدف تسهیل مراودات تجاری از طریق ارائه انواع خدمات بانکی و همچنین استفاده از سیستم‌ها و ابزارهای پرداخت توسط شهروندان دو کشور مورد تأکید قرار گرفته است.

از دیگر دستاوردها این تفاهم‌نامه نیز می‌توان به اعطای مجوز تأسیس شعبه برای «بانک ملی ایران» و همچنین «حبیب بانک پاکستان» به ترتیب در پاکستان و ایران اشاره کرد.

 در توافقات صورت گرفته، الحاق مجدد ایران به مکانیسم «اتحادیه پایاپای آسیایی» مورد تأکید و توافق طرفین قرار گرفته است. بر این اساس تجار دو کشور خواهند توانست معاملات تجاری خود را از طریق بانک‌های عامل به سهولت تسویه کنند.

ایران، پاکستان، هندوستان و بنگلادش اعضای اصلی اتحادیه فوق را تشکیل می‌دهند. به‌منظور نظارت بر اجرای توافقنامه، طرفین موافقت کردند کمیته‌ای دائمی تحت عنوان «کمیته مشترک بانکی ایران و پاکستان» تشکیل شود.

منبع: بانک مرکزی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.