راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سر بانک‌ها بی‌کلاه ماند/ چرا بانک‌ها باید بار کارمزد تراکنش‌ها را به دوش بکشند؟

میانه سال گذشته بود که بحث دریافت کارمزد تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان به دلیل آنکه صاحبان دستگاه یا همان صاحبان صنف باید کارمزدی پرداخت کنند سروصدای بسیاری ایجاد کرد که بعد از کشو و قوس‌های فراوان و عدم پشتیبانی بانک‌های عامل از تصمیم بانک مرکزی، این بار قرعه برای ارائه کارمزد به نام بانک‌ها افتاده است.

طبق ابلاغیه بانک مرکزی بانک‌های عامل باید در ازای تراکنش‌های دستگاه‌های کارت‌خوان ۵۰ تا ۲۵۰ تومان به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند، در این ابلاغیه آمده است ازآن‌رو که بانک‌ها از محل رسوب پول در حساب‌های متصل به دستگاه‌های کارت‌خوان منتفع می‌شوند، باید کارمزدی پرداخت کنند.

این ابلاغیه در حالی منتشر شده است که مدیران عامل بانک‌ها بارها اعلام داشته‌اند که باید نظام بانکداری کشور کارمزد محور شود اما به نظر می‌رسد حال که قرار بر آن باشد که کارمزد از بانک‌ها دریافت شود، مدیران عامل بانک‌ها آن‌چنان راضی نباشند.

در این رابطه مدیرعامل بانک اقتصاد نوین، با شاره به اینکه سر بانک‌ها بی‌کلاه می‌ماند، گفت:‌ کارمزد به معنی، مزد کار است و باید پرداخت‌کننده کارمزد تراکنش دستگاه‌های کارت‌خوان صاحبان آن‌ها باشند و از سوی دیگر در حساب‌های اصناف رسوب آن‌چنانی پول وجود ندارد که بانک‌ها منتفع شوند.

حسن معتمدی اظهار کرد: در ابلاغیه اخیر بانک مرکزی که از روز آینده لازم اجرا است، آمده با توجه به آنکه بانک‌ها از محل رسوب در حساب‌های پذیرندگان مرتفع می‌شوند، بانک‌ها باید کارمزد پرداخت کنند.

وی ادامه داد: کارمزد به معنی مزد کار است و باید فردی که از خدمتی بهره‌مند می‌شود کارمزدی پرداخت کند که در این میان پذیرنده‌ها و تا حدودی مشتریان فروشگاهی از خدمات بهره‌مند می‌شوند، ازاین‌رو صاحبان اصناف باید کارمزد را پرداخت کنند.

او گفت: خدمات نوین به‌خصوص خدمات کارت‌خوان‌ها در سطح فروشگاهی عاملی شده تا میزان جمع پول در فروشگاه‌ها و دخل کاهش یابد، تردد صاحبان مشاغل به بانک‌ها کاهش یابد و حجم خرید از سوی مشتریان افزایش یابد.

مدیرعامل بانک اقتصاد نوین ادامه داد: از سوی دیگر این سرویس‌ها با مشارکت و هزینه کرد بانک‌ها در شرکت‌های زیرمجموعه خود ایجاد شده که راه‌اندازی و تهیه سخت‌افزار، نرم‌افزار و نیروی پشتیبانی از سوی بانک‌ها هزینه‌های قابل‌توجهی به همراه دارد و با پرداخت کارمزد «سر بانک‌ها بی‌کلاه می‌ماند.»

وی با بیان اینکه دستور ابلاغ‌شده از سوی بانک‌ها اجرا خواهند شد، گفت: ارائه کارمزد از سوی بانک‌ها ارتباطی با نرخ تمام‌شده پول در بانک‌ها ندارد، اما این حرف درستی است که بانک‌ها برای ایجاد جاذبه و جذب مشتری خدمات متنوعی را ارائه می‌کنند اما این حساب‌ آن‌چنان رسوبی به همراه ندارند و حساب بنگاه‌های اقتصادی رسوب پولی ندارد که درنهایت برای بانک‌ها انتفاعی داشته باشد.

معتمدی خاطرنشان کرد: در چند وقت اخیر حساب‌های متصل به دستگاه‌های کارت‌خوان دارای خدمات پشتیبانی هستند و اگر پولی در حساب‌ها ماندگار باشد سود مناسبی به صاحبان حساب پرداخت می‌شود.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.