راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

لای فای تکنولوژی جدیدی که ۱۰۰ برابر از وای فای سریع‌تر است

ممکن است روزی فرا برسد که وابستگی دنیا به وای فای کنار گذاشته شود چراکه تکنولوژی جدیدی به نام لای فای در راه است؛ جایگزینی که به‌زعم دانشمندان می‌تواند به‌سرعت یک گیگا بیت بر ثانیه در دنیای واقعی دست پیدا کند و این رقم ۱۰۰ برابر سریع‌تر از سرعت متوسط وای فای است. در چنین سرعتی می‌توان یک فیلم اچ دی را ظرف تنها چند ثانیه دانلود کرد.

شرکتی به نام Velmenni چندی پیش به نشریه IBTimes UK اعلام کرد که به تکنولوژی مذکور دست یافته است و موفق شده آن را در محیط‌های صنعتی استونی پیاده‌سازی کند.

لای فای قادر است داده‌ها را با استفاده از تعدادی لامپ‌های LED که در کسری از ثانیه مرتباً خاموش و روشن می‌شوند، انتقال دهد و این اتفاق آن‌قدر سریع رخ می‌دهد که برای چشم انسان غیرقابل تشخیص است. تکنولوژی مذکور در سال ۲۰۱۱ میلادی اختراع شد و در آزمایشگاه توانست به‌سرعت ۲۲۴ گیگا بیت بر ثانیه دست پیدا کند.

IOT-lifi-index-way2pay-94-09-16

برخلاف سیگنال‌های وای فای که می‌توانند به آن‌سوی دیوارها نفوذ کنند، تکنولوژی لای فای بر اساس نور کار می‌کند و چنین قابلیتی ندارند، بنابراین برد آن به لحاظ نظری محدودتر است اما به خاطر همین محدودیت می‌توان گفت که امنیت بیشتری در قیاس با وای فای دارد.

لای فای همچنین فرصت‌های تازه‌ای را برای لوازم‌خانگی هوشمند به وجود می‌آورد. در آینده لامپ‌های LED مورداستفاده در منازل قادر خواهند بود که دو کارکرد را از خود نشان دهند: روشن کردن منازل و ایجاد شبکه‌ای داخلی برای برقراری ارتباط دستگاه‌های الکترونیکی با یکدیگر.

IOT-lifi-index-a-way2pay-94-09-16

گفتنی است در کنار Velmenni شرکت‌های مختلفی تلاش کرده‌اند تا لای فای را برای مشتریانشان به ارمغان بیاورند که از آن جمله می‌توان به Olecomm و PureLife اشاره نمود که مورد آخر توسط هرالد هس مخترع لای فای راه‌اندازی گردید.

هر دوی این شرکت‌ها، کیت‌هایی را در اختیار کاربران علاقه‌مند قرار می‌دهند تا شبکه‌های لای فای را در دفتر و خانه خود راه‌اندازی نمایند و کیت ارائه شده توسط pureLiFi می‌تواند سرعتی معادل با ۱۰ مگابیت بر ثانیه را برای کاربرانش به ارمغان بیاورد.

تهیه و تنظیم: علی فراهانی کارشناش فنی شبکه شرکت فرتاک

منبع: mashable.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.