راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا paypal به‌وجود آمد؟

همان‌گونه که از نام آن پیداست، پی‌پل یا پرداخت دوستانه نوعی واسطه در تراکنش‌های مالی در اینترنت است. از پیدایش تجارت الکترونیکی از اوایل دهه ۹۰ تا به امروز، عدم اعتماد و اطمینان بین خریدار و فروشنده یک پاشنه آشیل در داد و ستدهای وب بوده است. در تجارت غیراینترنتی  هم فروشنده و هم خریدار یکدیگر را می‌بینند و در بسیاری از مواقع همدیگر را می‌شناسند؛ اما در محیط اینترنتی این اتفاق نمی‌افتد. این مشکل در مدل C2C دو چندان است چون هر دو طرف اشخاص حقیقی هستند. نیاز به یک واسط مالی بیشتر در این نوع مدل کسب‌و‌کار احساس شد. براین‌اساس ebay در سال ۲۰۰۲ شرکتی را خرید که ۴ سال قبل توسط افراد زیر به‌وجود آمده بود:

.

ebay با این کار دو هدف داشت: اول اینکه ایجاد یک واسط مالی که اطمینان دو طرف مزایده را جلب کند. دوم اینکه بسیاری از فروشندگان و خریداران در مزایده کارت اعتباری و حساب بانکی متصل به اینترنت نداشتند. آن‌ها با پی‌پل می‌توانستند به خرید و فروش در ebay بپردازند. به نوعی از حساب پی‌پل که به حسابی متصل نیست unverify می‌گویند. امروزه از طریق اکانت پی‌پل هم می‌توانیم از سایت‌های مختلف خرید کنیم و هم به اکانت دیگران، پول واریز کنیم.

پس از ۱۲ سال مدیران ebay و PayPal اعلام کردند قرار است در سال ۲۰۱۵ از همدیگر جدا شوند. البته این جدایی به‌معنی قطع همکاری نیست و هم‌چنان این دو غول کسب‌و‌کار اینترنتی همکار یکدیگر خواهند بود. برای آشنایی بیشتر با پی‌پل به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

.

۱. در پی‌پل اگر خریدار و فروشنده ارز متفاوتی داشته باشند، این کار به‌صورت خودکار البته با اخذ هزینه از پی‌پل انجام می‌شود. در این پیوند ۲۴ ارز معتبر پی‌پل مشخص شده‌اند.

۲. هم‌اکنون ۱۴۸ میلیون حساب پی‌پل وجود دارد و ۸۷ میلیون شخص حقیقی و حقوقی در دنیا از این سرویس استفاده می‌کنند.

۳. پی‌پل برای ایرانیانی که در داخل مرزهای ایران زندگی می‌کنند تحریم است اما برای ایرانیان خارج از مرز تحریم وجود ندارد.

۴. اکانت پی‌پل یک ایمیل ساده است که برای پرداخت و دریافت مالی در وب نیاز به ارسال اطلاعات کارت و حساب بانکی نیست.

۵. امکان دریافت و پرداخت از پی‌پل به کارت و حساب‌های بانکی که اکانت پی‌پل ندارند، نیست.

۶. باز کردن حساب شخصی یا personal و دریافت و پرداخت پول در پی‌پل رایگان است. مدل اصلی درآمد پی‌پل رسوب پول است. البته در خریدها با  حدود ۲% اخذ سود از فروشندگان درآمد کسب می‌کند.

۷. در پی‌پل سه نوع حساب وجود دارد. حساب شخصی رایگان ولی برای باز کردن اکانت premier و business هزینه دریافت می‌شود. حساب ممتاز برای اشخاصی مناسب است که گردش حسابشان بسیار زیاد است و حساب تجاری برای شرکت‌ها و اشخاص حقوقی.

۸. در پی‌پل دو نوع اکانت داریم. اکانت verify که به یک کارت یا حساب بانکی متصل است و امکان انتقال پول به حساب‌های دیگر پی‌پل وجود دارد. اما با اکانت unverify فقط امکان خرید آنلاین داریم.

.

در داخل ایران و از طریق واسطه‌های مالی می‌توانیم از حساب پی‌پل استفاده کنیم. برخی از این واسطه‌ها:

.

منبع: وبلاگ دکتر اسماعیل خو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.