راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ثبت امضاء مشتریان به صورت الکترونیک چه کمکی در فرایند بانک‌ها می‌کند؟

امروزه استفاده از ابزار مدرن و دیجیتال و به خدمت گرفتن این ابزار جهت کاهش ریسک و افزایش امنیت سیستم‌ها کاربردی روزافزون دارد. یکی از این ابزارها که کمک به شناسایی اصالت امضاء شخص را تسهیل می‌بخشد و به‌صورت دیجیتال در فرایند کار بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ثبت امضاء مشتریان به‌صورت دیجیتال و ذخیره آن‌ها در بانک اطلاعات مشتریان روی سامانه یکپارچه بانک‌ها است.

امروزه با توجه به لزوم کنترل و نگهداری امن اطلاعات اشخاص علی‌الخصوص در سیستم بانکی و امکان تطابق امضاء اسناد بانکی شخص با امضاء ثبت شده در بانک اطلاعاتی مشتری این امکان وجود دارد تا ضمن جلوگیری از جعل و سوءاستفاده‌های احتمالی بابت اسکن نمودن امضاء جایگزین توسط کاربران شعب، در مواردی که به جهت حجم کار کاربران امکان اسکن نمودن امضاء در هنگام افتتاح حساب مشتری امضاء او را در کسر ثانیه در بانک اطلاعاتی بانک قرار می‌دهد.

از مزایای اسکن دیجیتال این است که امضاء دیجیتال از جهات بسیار مشابه امضاء دست‌نویس است با این تفاوت که جعل امضاء دیجیتال به‌مراتب دشوارتر از امضاء دست‌نویس است. در اسکنر امضاء توسط ۴ آیتم اساسی در امضاء مشتری ثبت و موردبررسی قرار می‌گیرد. این ۴ آیتم عبارت‌اند از:

  1. ثبت تصویر کلی امضاء
  2. ثبت و محاسبه نقطه شروع و پایان امضاء
  3. ثبت و محاسبه فشار بر صفحه جهت امضاء
  4. ثبت و محاسبه سرعت امضاء

با توجه به ثبت دیجیتال امضاء توسط مشتری و ثبت آن در بانک اطلاعاتی‌شان امنیت واقعی امضاء دیجیتال قابلیت انکار و تردید ندارد به این معنا که امضاکننده پس از ثبت امضاء توسط اسکن دیجیتال امضاء به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند امضاء منتسب به خود را نفی نماید.

در صورت استفاده از اسکن دیجیتال امضاء این امکان برای بانک وجود دارد که امضاهایی که با مرور زمان توسط صاحب امضا تغییر می‌یابد مجدد توسط دستگاه‌های اسکن دیجیتال امضاء ثبت گردد. این مورد راحتی کار کاربران و بانک اطلاعات امضاء مشتریان را در بر خواهد داشت. با توجه به ثبت دیجیتال امضاء و ثبت آن در بانک اطلاعاتی بانک در صورت مغایرت امضاء چک یا اسناد تعهدآور با امضاء بانک اطلاعات مشتری، می‌توان از طریق مراجع قضایی مرتبط با جرائم سایبری جهت استناد قانونی مورد استفاده قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.