راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نمایندگان ایران در مسابقات جهانی مهارت معرفی شدند: نگاه‌ها به نوجوانان ایرانی در مسابقات WorldSkils Lyon 2024

نمایندگان نهایی ایران برای مسابقات WorldSkills Lyon 2024 در هفتهٔ آخر اردیبهشت معرفی شدند. ایران در این مسابقات جهانی پنج نماینده در رشته‌های IT خواهد داشت؛ علیرضا پورچالی، امیررضا غلامی، سید آرمین طاهری، امیرعباس قاسمی و مهرداد شیروانی. این شرکت‌کنندگان با منتورینگ و حمایت آروان‌کلاد و سازمان فنی‌وحرفه‌ای در مسابقات WorldSkills 2024 در شهر لیون فرانسه حضور خواهند یافت.

به گزارش روابط عمومی آروان کلاد، این مسابقات در ۴۵ رشته اصلی و ۴ رشتهٔ نمایشی برگزار می‌شود که ایران در ۱۵ رشته‌ از آن نماینده داشته است. نکتهٔ جالب دربارهٔ این دورهٔ مسابقات، میانگین سنی بسیار پایین شرکت‌کنندگان ایرانی است؛ میانگین کلی ۱۸ سال و کوچک‌ترین شرکت‌کننده ۱۵ سال سن دارد.


نماینده‌هایی از شهرهای مرزی ایران؛ کوچک‌‌ترین نماینده ایران ۱۵ سال دارد


برگزیدگان ایرانی شاخهٔ IT این مسابقات که با حمایت آموزشی و منتورینگ اختصاصی سازمان فنی و حرفه‌ای و آروان‌کلاد به مرحلهٔ انتخابی کشوری رسیدند، به این شرح است: علیرضا پورچالی در رشتهٔ «پردازش ابری»، امیررضا غلامی در رشتهٔ «توسعهٔ برنامه‌های موبایل»، سید آرمین طاهری در رشتهٔ «مدیریت سیستم‌های تحت شبکه»، امیرعباس قاسمی در رشتهٔ «فناوری‌های وب»، مهرداد شیروانی در رشتهٔ «راهکارهای نرم‌افزاری برای تجارت» نمایندگان ایران در رشته‌های IT مسابقات جهانی مهارت فرانسه (WorldSkills Lyon 2024) خواهند بود.

این مسابقات یکی از مهم‌ترین رویدادهای آموزشی بین‌المللی به شمار می‌رود و هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. در هر دوره، هزاران شرکت‌کننده در ۴۵ رشتهٔ اصلی و ۴ رشتهٔ نمایشی با هم رقابت می‌کنند. بازهٔ سنی نمایندگان ایران در این دوره از مسابقات بین ۱۵ تا ۲۱ سال است و در شهریور ۱۴۰۳ برای رقابت با همتایان بین‌المللی‌شان راهی لیون فرانسه می‌شوند. نکتهٔ مهم دربارهٔ شرکت‌کنندگان ایرانی این دوره از مسابقات، تعداد نوجوانان زیر ۲۰ساله و پراکندگی جغرافیایی محل تولدشان است؛ برگزیده‌ها از استان‌های قم، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی در این مسابقات راه پیدا کرده‌اند و  دو نفرشان ۱۵ و ۱۶ساله هستند.

مبنای انتخاب اولیهٔ شرکت‌کنندگان در این مسابقات مانند نمونهٔ جهانی آن، حضور عادلانه و با توزیع جغرافیایی حداکثری از بخش‌های مختلف کشور است. منتورها و حامیان این مسابقه نیز در تمام مراحل،  شرکت‌کنندگان را برای حضور بین‌المللی همراهی می‌کنند. به این معنا، این نوع مسابقات می‌تواند دسترس‌پذیری نوجوانان شهرهای حاشیه‌ای ایران به منابع را افزایش دهد؛ پیش‌ازاین نیز یکی از شرکت‌کنندگان این دوره از مسابقات در گفت‌وگویی با روزنامهٔ شرق گفته که این مسابقه به دلیل انتخاب نماینده‌ها از تمام استان‌های کشور، فرصت خوبی برای تجربه‌های جدید و یادگیری مهارت‌های دیجیتال است. او در این مصاحبه گفت در محل تولدشان امکان دسترسی آسان به این مهارت‌ها وجود ندارد.


برگزیده‌ها تا پایان شهریور در اردوی آماده‌سازی هستند


طبق برنامه‌ریزی‌ این مسابقات، برگزیدگان تا شهریور ۱۴۰۳، در اردوی پایانی آماده‌سازی خواهند داشت. آروان‌کلاد و سازمان فنی و حرفه‌ای مسئولیت انتخاب، آموزش و منتورینگ اختصاصی شرکت‌کنندگان را تا پایان این آماده‌سازی به عهده دارند. آروان‌کلاد پیش‌ازاین در ۴ دوره از مسابقات، حامی شرکت‌کنندگان ایرانی رشته‌های آی‌تی این مسابقات بوده است.

منبع آروان‌کلاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.