راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

وزیر اقتصاد: ۱۱۷ هزار میلیارد تومان وام بدون ضامن طی ۲ سال پرداخت شده است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه طی دولت سیزدهم در مجموع بیش از ۲۷۵ هزار میلیارد تومان سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت افزایش داشته است گفت: «از سال ۱۴۰۰ تا پایان سال گذشته ۱۱۷ هزار میلیارد تومان وام بدون ضامن توسط بانک‌ها پرداخت شده است.»

احسان خاندوزی در آیین رونمایی از برات الکترونیکی زنجیره تأمین (سپامی) بیان کرد: «برجسته‌کردن ابزارهایی مثل برات الکترونیک و رساندن این پیام مهم است؛ زیرا فعالان اقتصادی باید بدانند که مسیرهای جدیدی در این زمینه ایجاد شده است.»

به گزارش ایسنا، او افزود: «با محدودیت‌هایی که در کنترل ترازنامه بانک‌ها وجود دارد چاره‌ای نیست جز اینکه ما بتوانیم مسیرهای جایگزین را برای زنجیره تأمین مالی بگشاییم. در غیر این صورت تولید هم در این تنگنای پولی دچار انقباض خواهد شد که با شرایط سال‌های اخیر در تعارض است.»

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: «عده‌ای گمان می‌کردند رشد اقتصادی سال ۱۴۰۰ به دلیل آنکه قبل از آن با کرونا مواجه بودیم است؛ اما سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز این رشد ادامه پیدا کرد. ابزارهایی مثل برات الکترونیک در این مسیر باید وزن بیشتری داشته باشند. مسیرهای جدید نیازمند هماهنگی‌های جدیدی هم هستند. اگر کمک مجموعه شبکه بانکی، همکاری قوه قضاییه و بانک مرکزی نبود حتماً امروز رونمایی از این ابزار رخ نمی‌داد. در توسعه این ابزارها نیز نیازمند این اقدامات هماهنگ هستیم.»

خاندوزی بیان کرد: «تلاش ما در سال گذشته این بود که بخشی از عقب‌ماندگی‌های نظام تأمین مالی را جبران کنیم که دسترسی به این هدف نیز نیازمند تلاش جمعی است. سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت از ۴۷ هزار میلیارد تومان به ۹۸ هزار میلیارد تومان به ۱۴۰۱ رسیده بود. سال گذشته به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان رسید. طی دولت سیزدهم در مجموع بیش از ۲۷۵ هزار میلیارد تومان سرمایه بانک‌های تحت مدیریت دولت افزایش داشته است.»

در ادامه نیز علی روحانی – معاون وزیر اقتصاد – بیان کرد: «یکی از ابزارهای مورداستفاده در برات الکترونیک، ابزار گام است که سال گذشته توسعه جدی پیدا کرد و امیدواریم سال جاری اقبال بیشتری در خصوص این ابزارهای جدید داشته باشیم.»

او افزود: «این ابزارها هم کارکرد و هدایت اعتبار را تسهیل می‌کند و هم به کنترل نقدینگی و کاهش رشد نقدینگی می‌انجامد.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.