راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نام، رنگ و لوگوی بانک دی چه مفهومی دارند؟

نام، لوگو و رنگ هر سازمانی به نوعی نشان گر هویت آن سازمان است. بانک‌ها نیز از این قاعده استثنا نیستند و مسلما از روی لوگوی هر بانک می‌توان به تا حدودی کم یا زیاد درباره آن بانک دریافت؛ پیش از این نیز به سراغ لوگوی چند بانک دیگر همچون ملی و ایران زمین رفته بودیم؛ این بار به سراغ بانک دی رفتیم. نام، رنگ و لوگو بانک دی هر کدام چه معنا و مفهومی دارند؟

.

نام دی

دی (جدی) دهمین ماه سال هجری خورشیدی است و 30 روز دارد. واژه دي در ايران باستان به معناي آفريدن، ساختن و بخشودن است و دادار در فارسي از همين ريشه گرفته شده است. در ايران باستان روز هشتم، پانزدهم و بيست و سوم هر ماه به نام دي نام گذاري شده است. امروزه در ايران اول دي ماه را يلدا (شب اول چله زمستان) مي نامند. در كتاب‌هاي قديم نخستين روز دي ماه خرم روز ناميده مي شود. (+)

bank_dey-type-index-way2pay-93-07-15

 .

لوگوی بانک دی

نشانه نوشته (logotype) بانک دی ،طراحی کلمه «دی» در قالب ساختار نشانه مشهور (Infinity) (بي‌نهايت) است. هدف از انتخاب این ساختار تجسم ارتباط دیروز،امروز و فردا در چرخه‌ای سازمان یافته، مداوم و بی انتهاست. انتقال انرژی ها در دو دایره نشانه بی نهایت که در یک نقطه به هم متصل میشوند،تصویر حرکتی دائمی و ایمن از گذشته تا آینده را ترسیم می نماید. نشانه بانک دی نمادی است از زندگی پویای انسان با حرکت بی وقفه برای توسعه و رسیدن به امروز و فردايی بهتر. درجمع بندی تاثیرات ظاهری و مفاهیم درونی ،نشانه بانک دی دارای ساختار استوار و ایمن و در عین حال بسیار پوبا بوده و گویای اعتبار ،دقت ،صحت و شتاب وخدمات بانکی است. (+)

 bank_dey-index-way2pay-93-07-15

.

رنگ دی

رنگ فیروزه ای ترکیب درصد مشخصی از رنگهای آبی و سبز است. رنگ فیروزه ای در فرهنگ ايرانی از اهمیت والایی برخوردار است و در تاریخ هنر ایران جایگاه خاصی دارد. این رنگ در معماری (کاشیکاری های بناهای مذهبی) جایگاهي ویژه داشته و بیشتر گنبدهای مساجد و آرامگاه ها با این رنگ عجین است. رنگ فیروزه ای نزد ایرانیان سمبل حقیقت، رسیدن به کمال،پاکی،صداقت محض و به طور خلاصه آرامش همراه با عبادت است.رنگ مذکور از لحاظ روانشناختی ، پاکی و خلوص را القا می کند. (+)

3 دیدگاه
 1. زهرا می‌گوید

  میشه درمورد طراح این ارم بگید چه کسی بعد بگید این ارم از چه شکل ها ی هندسی درست شده ممنون میشم

  1. مهدی فروغی می‌گوید

   طراح لوگو جناب مصطفی اسداللهی عضو هیات علمی گروه گرافیک دانشگاه تهران هستند.

 2. مرجان علیاری می‌گوید

  سلام خواستم ببینم امکان تماس با شما وجود دارد یاخیر چون من اطلاعات لوگو تمامی بانکها رو میخوام لطفا من رو راهنمایی کنید یا اگر امکان دسترسی به اطلاعات لوگو تمامی بانکها و یا منبعی هست راهنمایی کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.