راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رویداد اینوتکنیک ششم شهریورماه برگزار می‌شود / رویدادی با هدف تکمیل زنجیره ارزش اقدامات نوآورانه از سوی رگولاتور

همگام با تغییرات پارادایمی در حوزه فناوری و قانون‌گذاری طی سال‌های اخیر، نهادهای سیاست‌گذاری ازجمله بانک مرکزی رویکردهای جدیدی برای حل چالش‌های حوزه فناوری در صنعت بانکداری در پیش گرفته‌اند که ازجمله شاخص‌ترین و کلیدی‌ترین رویکردهای اتخاذشده در حوزه رگولاتوری در بانک مرکزی، تغییر پارادایم از رگولاتوری سنتی به رگولاتوری فناورانه است. این تغییر رویکرد را می‌توان به‌روشنی و به صورت عملی در برگزاری رویداد اینوتکنیک مشاهده کرد. این رویداد روز دوشنبه ششم شهریورماه برگزار می‌شود.

رویداد اینوتکنیک در واقع به دنبال این هدف است که زمینه لازم برای تعاملات مؤثر و منسجم میان بانک مرکزی (به‌عنوان رگولاتور پولی کشور) و بانک‌ها و ارائه‌دهندگان محصولات و خدمات فناورانه به‌منظور ایجاد بستر لازم برای شکل‌گیری رگولاتوری هوشمند را فراهم آورد.

اهداف کلان این رویداد در محورهای ذیل قابل‌ دسته‌بندی است: رفع چالش‌های موجود در صنعت بانکداری و استفاده از ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی داخل و خارج از شبکه بانکی جهت ارتقا و توسعه این صنعت و تکمیل زنجیره ارزش اقدامات نوآورانه.

این رویداد که برنامه‌ریزی و اقدامات اجرایی آن از اردیبهشت‌ماه آغاز شده، تاکنون با برگزاری پنج پیش‌رویداد دانشگاهی، برپایی نشست خبری و رونمایی رسمی از هویت رویداد در نمایشگاه الکامپ امسال بخشی از پازل حرکت به سمت بانکداری هوشمند است که در دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت در آبان‌ماه امسال دستاوردهای خود را ارائه خواهد کرد.


تفاوت اینوتکنیک با رویدادهای دیگر در چیست؟


نکته مهمی که در بررسی این رویداد باید به آن توجه کرد، تفاوت بزرگی است که رویکرد حاکم بر آن با سایر رویدادها با اهداف مشابه دارد؛ تغییر پارادایم از سمت حاکمیت، تمرکز بر مدل‌های کسب‌وکاری و کمک به شبکه‌سازی. به‌ این‌ ترتیب اینوتکنیک را می‌توان اولین رویدادی دانست که بانک مرکزی، مسائل خود را در قالب «رویداد نوآورانه تقاضا‌محور» مطرح می‌کند و از صاحب‌نظران و فعالان اکوسیستم راه‌حل می‌طلبد.

تمرکز برگزارکنندگان این رویداد با تأکید بر روش نوآوری باز بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مختلف فنی و دانشگاهی است و برخلاف تم رایج در نوآوری بسته، قائل به این نیستند که همه دانش در بخش خاصی متمرکز است؛ بلکه بر این باورند که شاید حتی یک استارتاپ کوچک در دل یک مرکز نوآوری یا مرکز تحقیقات یک دانشگاه، راه‌حل‌هایی برای حل مسائل و چالش‌های رگولاتور ارائه کند که منجر به انتفاع جمعی شود.

بر این اساس می‌توان گفت اینوتکنیک ترکیبی از نوآوری و فناوری است و کارکرد آن استفاده از رویکرد نوآوری‌های باز در حل نظام مسائلی است که بانک مرکزی و شبکه بانکی در حوزه وظایف خود با آن مواجه هستند. همچنین این رویداد در پی خلق ارزش‌های جدید از طریق ایده‌های نوآورانه است. برگزاری رویداد اینوتکنیک نشان می‌دهد رگولاتور و قانون‌گذار با تغییر پارادایم اراده کرده با کمک نوآوران برای چالش‌های رگولاتوری راهکارهایی بیابد. به‌ این‌ ترتیب می‌توان گفت برگزاری این رویداد به طور عملی اعتماد نهادهای سیاست‌گذار و شبکه بانکی به بخش خصوصی و دانشگاهی و ارتباط این بخش از صنعت با دانشگاه را ثابت می‌کند و نشان‌دهنده خودآگاهی و اشراف این نهاد به چالش‌ها و مسائل خود است.

شرکت ملی انفورماتیک نیز در چنین رویدادی در نقش یک سازمان پلتفرمی در پی آن است تا همه زوایا و جنبه‌های مختلف رویداد نوآوری را در کنار هم قرار دهد.


چرا هوش مصنوعی؟


قرار بر این است که در هر دوره از رویداد اینوتکنیک، یک موضوع اصلی فناوری نوین انتخاب ‏شود که علاوه بر قابلیت حل نظام مسائل صنعت بانکداری، به رشد و توسعه آن کمک ‌کند. در این رویداد از تمامی ظرفیت‌های در دسترس برای تعامل و هم‌افزایی میان بازیگران مختلف اکوسیستم بانکی استفاده خواهد شد و در این راستا، در هر دوره از رویداد، مجموعه‌ای از چالش‌ها و مسائل صنعت بانکی هم‌‏راستا با موضوع رویداد، برگزیده و در قالب‌های مختلف با مخاطبان به اشتراک گذاشته خواهد شد.

بر این اساس درنظرگیری نیاز‌های گسترده بانک مرکزی به استفاده از فناوری در زمینه تنظیم‌گری از یک سو و کاربرد‌های فراوان فناوری هوش مصنوعی در حوزه تنظیم‌گری فناورانه و نظارت هوشمند از سوی دیگر، موجب شد اولین دوره از رویداد اینوتکنیک به موضوع هوش مصنوعی اختصاص یابد. این انتخاب قطعاً به افزایش انگیزه تیم‌های داخلی و بیرونی در زمینه توسعه هوش مصنوعی در صنعت بانک و پرداخت کمک می‌کند.


اینوتکنیک ادامه خواهد یافت


برگزارکنندگان اینوتکنیک، این رویداد را رویدادی ادامه‌دار و مستمر می‌دانند و امیدوارند در آینده نزدیک تبدیل به درختی تناور ‌شود که نهاد‌های سیاست‌گذار از جمله بانک مرکزی برای ارتقای فعالیت‌های خود و صاحب‌نظران، فعالان، دانشجویان و اساتید حوزه شبکه بانکی قادر باشند برای مشارکت در بهبود بانکداری دیجیتال کشور از آن بهره‌مند شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.