راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ابر آروان از Shell ابری برای توسعه و مدیریت سرویس‌ها رونمایی کرد

ابر آروان در راستای آسان‌کردن کار توسعه‌دهندگان (Developers)، کارشناسان دواپس (DevOps)، مدیران سیستم (Sysadmin) و مهندسان زیرساخت (SRE) برای توسعه‌ و مدیریت یکپارچه‌ سرویس‌های ابری مختلف، از محصول جدید خود به‌ نام Shell ابری آروان (Cloud Shell) رونمایی کرد.

به گزارش روابط عمومی ابر آروان،‌ محصول Shell ابری آروان به‌عنوان ترکیبی از یک محیط توسعه‌ یکپارچه (Cloud IDE) و ترمینال سفارشی‌سازی‌شده‌ آنلاین (Cloud shell)، ابزاری است که امکان توسعه‌ اپلیکیشن، مدیریت سیستم و زیرساخت ‌را همه جا و با هر دستگاهی فراهم می‌کند. به‌علاوه این محصول با ارائه‌ محیط یکسان توسعه‌‌ محصول، موقعیت ایده‌آلی برای آموزش آنلاین ایجاد می‌کند.

ویژگی متمایز محصول جدید ابر آروان برخورداری از زبان‌های برنامه‌نویسی گوناگون، افزونه‌های متنوع VSCode و بسته‌های نرم‌افزاری لینوکس است که به‌ شکل پیش‌فرض بر بستر ابر در دسترس توسعه‌دهندگان قرار دارد. در نتیجه، برای توسعه و مدیریت سرویس‌های ابری با Shell ابری آروان تنها لازم است سورس کد را روی این محصول Clone و پروژه‌ خود را Run کنید.

به‌علاوه کلادشل ابر آروان با ارائه‌ بیش‌ از ۱۰۰ بسته‌ نرم‌افزاری لینوکس و به‌ کمک زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف و مجموعه‌‌ای از دستورهای ساده‌شده، محیط مناسبی برای تست کدها فراهم کرده است.

از ویژگی‌های عمده‌ کلادشل ابر آروان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هماهنگ با API و CLI آروان

با توجه به‌ سازگاری کلادشل ابر آروان با API و CLI ابر آروان، امکان استفاده از قابلیت‌های مختلف محصولات آروان در‌ کم‌ترین زمان و به‌ شکل یکپارچه و امن فراهم شده است.

 • محیط توسعه‌‌ آنلاین

با توجه به امکانات گسترده‌ Shell ابری آروان که همه جا در دسترس است، در هر زمان می‌توان با استفاده از مرورگرهای مختلف، سرویس‌های ابری را توسعه داد و مدیریت کرد.

 • سازگار با همه‌ دستگاه‌ها

با Shell ابری آروان امکان توسعه بر بستر ابر فراهم است، در نتیجه، میزان منابع لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما مانند Disk و CPU دیگر پارامتر تعیین‌کننده‌ای برای کار توسعه‌ محصول نیست. به‌ بیان دیگر، با کلادشل ابر آروان امکان توسعه‌ سرویس‌ها با گوشی همراه یا تبلت در نسخه‌ PWA با اندازه‌های متفاوت و استاندارد فراهم است.

 • ذخیره‌سازی دائمی

ذخیره‌سازی دائمی داده‌ها، تغییرات و پیکربندی‌های انجام‌شده با حجم دلخواه در دیسک‌های پرسرعت، دیگر قابلیت ‌‌Shell ابری آروان است.

 • دسترسی به Git

توسعه‌ سرویس‌های مختلف با یک محصول ابری امکان توسعه، یکپارچه‌سازی و تغییر کدهای موجود در مخزن گیت به‌ شکل آنلاین و در کم‌ترین زمان را فراهم می‌کند.

 • افزونه‌های متنوع

طیف گسترده‌ای از افزونه‌های کاربردی VSCode به‌ شکل پیش‌فرض در Shell ابری آروان در دسترس قرار دارند؛ بنابراین با این محصول برای توسعه‌ در بیشتر موارد نیازی به نصب ابزارها و افزونه‌ها نیست.


توسعه و مدیریت سرویس‌های ابری پیش و پس از Shell ابری


برای توسعه‌ یک سرویس ابری بدون Cloud IDE، ابتدا باید یک سرور لینوکسی تهیه و دست‌کم ۲۰ تا ۳۰ پکیج لینوکسی ضروری روی آن نصب کرد. به‌علاوه باید از لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی استفاده شود تا زبان‌های برنامه‌نویسی، افزونه‌ها و کانفیگ‌های لازم برای توسعه‌ سرویس روی آن نصب باشد.

این در حالی است که برای توسعه‌ اپلیکیشن با محصول جدید ابر آروان که ترکیبی از Cloud IDE وCloud Shell است:

 • از زیرساخت ابری استفاده می‌شود. برای نمونه به‌ جای استفاده از Disk Local از Volume یا دیسک ابری استفاده می‌شود؛ بنابراین وابستگی به سیستم شخصی برای توسعه از بین می‌رود.
 • زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مانند Python، PHP، Java، JavaScript، TypeScript، js، C++ و .NET به‌ شکل پیش‌فرض برای توسعه و مدیریت سرویس‌ها در دسترس هستند.
 • افزونه‌های کاربردی VSCode مانند SSH Client برای کنترل ابرک‌های IaaS و Thunder Client برای تست APIها به‌ شکل پیش‌فرض در Shell ابری آروان موجود است.
 • بیش از ۱۰۰ بسته‌‌ نرم‌افزاری لینوکس مانند Kubectl،‌ Helm، Ansible و Terraform به‌ شکل پیش‌فرض در دسترس است.
 • امکان شخصی‌سازی Shell ابری آروان با اضافه کردن زبان‌های برنامه‌نویسی، افزونه‌های کاربردی VSCode و پکیج‌های لینوکسی فراهم است.

قیمت‌گذاری Shell ابری آروان


از Shell ابری مانند سایر محصولات ابر آروان می‌توان به‌ شکل PAYG استفاده و به‌ ازای میزان مصرف هزینه پرداخت کرد. کاربران می‌توانند در قالب بسته‌های 3-core، 4-core، 8-core، 16-core و 20-core از Shell ابری آروان استفاده کنند.

همچنین با توجه به قیمت‌گذاری این محصول به‌ شکل PAYG می‌توان از کلادشل ابر آروان برای مصارف مختلف مانند تست کم‌هزینه‌ سرویس تا توسعه‌ محصول استفاده کرد. به‌علاوه برای مدیریت هزینه‌ها امکان افزایش یا کاهش منابع با هر بار اجرای Shell وجود دارد.

برای بررسی و تست Shell ابری آروان، علاقه‌مندان می‌توانند در هر ماه پنج ساعت به‌ شکل رایگان از بسته‌ 8-core و دیسک 40GB استفاده کنند.


توسعه‌ به‌ کمک هوش‌ مصنوعی در Shell ابری آروان


ابزار Rubberduck امکان دسترسی به ChatGPT را در Shell ابری آروان و به‌ دنبال آن توسعه‌ سرویس‌های مختلف به‌ کمک هوش‌ مصنوعی را فراهم کرده است.

به‌ این منظور کافی است کلید API سرویسChatGPT را در Shell ابری آروان وارد کنید تا با یک کلیک ساده به طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های کاربردی و قدرتمند هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید. ChatGPT به شما امکان می‌دهد بدون محدودیت همه‌ ایده‌های خود را به کدهای اجرایی پیاده‌سازی کنید و در کم‌ترین زمان و با بهترین روش‌ها محصول‌تان را توسعه دهید.


Shell ابری آروان برای آموزشگاه‌ها


یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای آموزش برنامه‌نویسی، یکسان نبودن سیستم‌های دانش‌پذیران و تفاوت سیستم‌عامل‌های آنهاست. همچنین بسیاری از دانش‌پذیران سیستم شخصی ندارند یا سیستم‌های آنها برای توسعه از منابع کافی برخوردار نیست.

Shell ابری آروان محیطی یکسان در اختیار مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها قرار می‌دهد تا اساتید درگیر رفع مشکلات ناشی از تفاوت سیستم‌های دانش‌پذیران نشوند. کافی است استاد پس از ورود به کلاس از دانش‌پذیران بخواهد وارد Cloud IDE ابر آروان شوند و برای نمونه شروع به برنامه‌نویسی به زبان Python کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.