راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نگاهی به رفتار کاربران نوبیتکس در سال 2022 / تمایل کاربران جوان به نگهداری تتر

مقایسه ترکیب دارایی‌های موجود در کیف پول کاربران نوبیتکس در گروه‌های سنی مختلف نشان می‌دهد که جوان‌ترها بیشترین سهم سبد رمزارزی خود را به تتر اختصاص داده‌اند. آماری که بر اساس گزارش سال 2022 صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس به‌ دست‌ آمده، حاکی از این است که کاربران جوان در این سال که سالی نزولی در قیمت ارزهای دیجیتال بود، با خرید و نگهداری بیشتر تتر، در انتظار فرصت‌های خرید در قیمت‌های پایین بوده‌اند. 

کاربران هرچه پا به سن می‌گذارند، با عبور از مرز 30سالگی، دوج‌کوین را به‌عنوان بخش اصلی سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب می‌کنند. ترکیب دارایی کاربران 18 تا 24ساله نشان می‌دهد بیش از 21 درصد از سبد دارایی این گروه سنی به تتر تعلق دارد و بعد از آن دوج‌کوین با 16.6 درصد، بیت‌کوین با 11.5 و اتریوم با 9.9 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. شیبا، کاردانو و ترون نیز در رده‌های بعدی دارایی کاربران در این گروه سنی قرار گرفته‌اند.

در سنین 25 تا 30 سال نیز وضعیت تقریباً مشابه بوده و تتر در اولویت قرار گرفته است. 19.4 درصد از دارایی افراد در این سن به تتر تعلق دارد و دوج‌کوین، بیت‌کوین، اتریوم، شیبا و کاردانو در رده‌های بعدی هستند اما در سنین 31 تا 40 سال، وضعیت کمی متفاوت است و دوج‌کوین گوی سبقت را از تتر گرفته است. دوج‌کوین 18.6 درصد دارایی کاربران در این رده سنی را به خود اختصاص داده و تتر با 13.9 درصد، بیت‌کوین با 10.3درصد و اتریوم، شیبا، کاردانو و ترون، در رده‌های بعدی هستند.

در گروه سنی 41 تا 50 و 51 تا 60 سال هم دوج‌کوین بیشترین محبوبیت را برای نگهداری دارد و تتر بعد از دوج‌کوین قرار گرفته است. برای 41 تا 50ساله‌ها بعد از دوج و تتر، اتریوم، بیت‌کوین، شیبا، ریپل و ترون بیشترین محبوبیت را دارند و برای 51 تا 60ساله‌ها بعد از دوج‌کوین و تتر، بیت‌کوین، اتریوم، شیبا، کاردانو و ترون قرار گرفته‌اند. علاقه بیشتر 31 تا ۶۰ساله‌ها به دوج‌کوین باعث شده این میم‌کوین محبوب ایلان ماسک به طور میانگین بیشترین سهم را از سبد دارایی کل کاربران نوبیتکس داشته باشد.

اگر تعداد جست‌وجوی کوین‌های مختلف در گوگل را معیار علاقه بیشتر مردم به یک کوین در نظر بگیریم، می‌توان نتیجه گرفت که بین کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال و سایر کاربران در جهان شباهت‌ها و تفاوت‌های جالب‌توجهی وجود دارد.

در حالی که در ایران، دوج‌کوین به محبوب‌ترین رمزارز برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، نتایج جست‌و‌جوی مردم جهان در گوگل در سال 2022، نشان می‌دهد که در این سال، کلمه بیت‌کوین 28 میلیون و 410 هزار بار سرچ شده و بعد از بیت‌کوین، دوج‌کوین با پنج میلیون و 850 هزار بار جست‌و‌جو در جایگاه بعدی قرار گرفته و شیبا اینو نیز چهار میلیون و 430 هزار بار جست‌و‌جو شده است. اتریوم با سه میلیون و 840 هزار جست‌و‌جو در رده بعدی قرار دارد و بعد از آن نیز آوالانچ، لایت‌کوین، کاردانو، ریپل، سیف‌مون و نکسوس قرار گرفته‌اند.

همچنین باید توجه داشت که بیت‌کوین به دلیل اهمیت و تأثیر قیمتش بر قیمت سایر رمزارزها، طبیعی است که بیشترین جست‌و‌جو را به خود اختصاص دهد. همان‌طور که تعداد بازدید از صفحه بیت‌کوین نوبیتکس نیز بیشترین بازدید را در میان صفحات بازارهای نوبیتکس به خود اختصاص داده است اما کاربران بالای 60 سـال ایرانی رفتار متفاوتی نسـبت بـه دیگر گروه‌های سـنی دارند؛ برای 61 تا 70ساله‌ها، بیت‌کوین در اولویت قرار دارد و 18.4 درصد از سبد دارایی افراد در این رده سنی را بیت‌کوین تشکیل داده است. بعد از بیت‌کوین نیز تتر، اتریوم، دوج‌کوین شیبا، بی‌ان‌بی و ریپل قرار گرفته‌اند.

71 تا 80ساله‌ها هم تتر را با نزدیک به 22 درصد و اتریوم و بیت‌کوین را با 16.6 و 15.1 درصد در صدر دارایی‌های خود قرار داده‌اند و به ترتیب،دوج‌کوین شیبا، ریپل و بی‌ان‌بی، سایر رمزارزهای محبوب این افراد هستند. افراد بالای 60 سال، منطقی‌ترین سبد دارایی را به لحاظ نگهداری رمزارزهای دارای پشتوانه قوی‌تر، در اختیار دارند و کمتر درگیر هیجانات مربوط به خرید میم‌کوین‌هایی مثل دوج‌کوین و شیبا اینو می‌شوند.

با درنظرگرفتن میانگین سنی 35 سال برای کاربران نوبیتکس، چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد که بیشترین گروه سنی فعال در نوبیتکس مربوط به دوره 31 تا 40سـاله‌ها باشد. این گروه حدود 40 درصد کاربران را تشکیل داده و درست مثل سال‌های گذشـته در صدر گروه‌های سنی قرار گرفته است.


51 تا 60ساله‌ها، صاحب بیشترین ارزش دارایی


31 تا 40سـاله‌ها به‌واسطه جمعیـت بیشترشـان در بین کاربران، بیشترین سهم را از کل دارایی‌های رمزارزی به نام خود ثبت کرده‌اند و نزدیک به 42 درصد کل دارایی‌های موجود در نوبیتکس، متعلق به 31 تا 40ساله‌هاست. گرچه از نظر میانگین دارایی موجود در کیف پول کاربران، گروه 51 تا ۶۰ساله تقریباً دوبرابر میانگین کل کاربران، دارایی رمزارزی در کیف پول خود دارند و شاخص ثروت بالاتری کسب کرده‌اند. دلیل بالاتر بودن شاخص ثروت افراد بالای 50 سال را می‌توان در دو موضوع تحلیل کرد؛ نخست اینکه افراد در این سن احتمالاً از ثبات مالی بیشتری برخوردارند و نکته دیگر اینکه این گروه سنی احتمالاً تمایل کمتری به آموزش‌های مربوط به انتقال دارایی از صرافی به کیف پول شخصی دارند و ترجیح می‌دهند دارایی‌های دیجیتال خود را با صرف‌نظر از دردسرهای احتمالی انتقال به کیف پول شخصی، در کیف پول صرافی نگهداری کنند.

مبنای محاسبه شاخص ثروت در این گزارش، میانگین دارایی موجود در کیف پول کل کاربران است؛ به‌طوری که این میانگین به‌عنوان مبنای 100 واحد در نظر گرفته شده و شاخص 26 به معنای این اسـت که گروه مورد نظر تقریباً یک‌چهارم میانگین کل دارایی در کیف پول نوبیتکس خود دارند.

اما از نظر تعداد معاملات همچنان 31 تا 40 ساله‌ها در صدر قرار دارند و بیش از 39 درصد معاملات نوبیتکس، از سوی کاربران این رده سنی صورت‌ گرفته و 41 تا 50 ساله‌ها در رتبه بعدی قرار دارند.

گروه‌های سنی مختلف جدا از سبد دارایی، در رمزارزهایی که بیشترین معامله را با آن انجام داده‌اند نیز متفاوت هستند و هر کدام از گروه‌های سنی، رمزارزهای متفاوتی را برای خریدوفروش انتخاب می‌کنند. البته به طور میانگین، شیبا اینو بیشترین تعداد خریدوفروش‌های رمزارزی در نوبیتکس را به خود اختصاص داده است. دلیل بالابودن تعداد خرید و فروش‌های این رمزارز را می‌توان در نوسانات بالای قیمت این کوین جست‌و‌جو کرد که کاربران تلاش کرده‌اند با خریدوفروش روزانه شیبا اینو از نوسانات بالای آن در کوتاه‌مدت کسب سود کنند.


کم‌رنگ شدن سهم تتر میان میانسالان


مقایسه ترکیب معاملات گروه‌های سنی متفاوت نشان می‌دهد هرچه از جوانی به سمت میانسالی می‌رویم، سهم تتر از ترکیب معاملات، کمتر و کمتر می‌شود. به‌طوری که 18 تا 24ساله‌ها با اختصاص 21.6 درصد معاملات خود به تتر، بیشترین سهم را برای این استیبل‌کوین در نظر گرفته‌اند و کمترین سهم تتر از کل معاملات، مربوط به گروه سنی 61 تا ۷۰ساله است. بر این‌ اساس، 18 تا 24ساله‌ها بیشترین خریدوفروش را به ترتیب در رمزارزهای تتر، ترون، شیبا، دوج‌کوین، بیت‌کوین و کاردانو انجام داده‌اند.

25 تا 30ساله‌ها نیز بیشترین معاملات‌شان را روی رمزارز تتر انجام داده‌اند و بعد از تتر، شیبا، دوج‌کوین ترون، اتریوم، بیت‌کوین و کاردانو، رمزارزهایی بوده که بیشترین خریدوفروش کاربران این بازه سنی با آنها انجام شده است. برای 31 تا 40ساله‌ها شیبا در رأس تعداد خرید و فروش‌ها بوده و تتر و دوج‌کوین در جایگاه‌های بعدی قرار داشته‌اند. کاربران 41 تا 50ساله نیز به ترتیب، شیبا، دوج‌کوین، تتر، ترون و بیت‌کوین را در رأس اهداف خرید و فروش‌هایشان قرار داده‌اند.

از سوی دیگر، 51 تا 60ساله‌ها بیشترین معاملات‌شان را در رمزارزهای شیبا، دوج‌کوین، بیت‌کوین، تتر، اتریوم، ترون و کاردانو داشته‌اند و 61 تا 70ساله‌ها نیز به ترتیب بیشترین معاملات را با شیبا، دوج‌کوین، اتریوم، بیت‌کوین، ترون، کاردانو و تتر انجام داده‌اند.

نوبیتکس اعلام کرده با توجه‌ به فعالیت بیش از چهار میلیون و پانصد هزار کاربر ایرانی در این صرافی، می‌توان تحلیل‌های گزارش سال 2022 نوبیتکس، از نوع نگاه کاربران بازار ارزهای دیجیتال در ایران در سنین مختلف را به کل جامعه رمزارزی ایران تعمیم داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]