راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

امکان فروش تعهدی در نوبیتکس / سودآوری در روندهای نزولی با موقعیت فروش

یکی از کمبودهای پلتفرم‌های ایرانی تبادل رمزارز  نبود امکان موقعیت فروش در این پلتفرم‌ها بوده است؛ حالا این امکان در نوبیتکس فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، فروش تعهدی موقعیتی است که معامله‌گر برای سودآوری در روندهای نزولی بازار، مبلغی به عنوان وجه تضمین در کیف پول تعهدی خود در صرافی قفل می‌کند؛ صرافی از استخر دارایی رمزارزی، معادل این مقدار وجه تضمین، وکالت فروش بیت‌کوین یا هر رمزارزی که تریدر قصد باز کردن پوزیشن فروش در آن را دارد، در اختیار او قرار می‌دهد.

کاربر متعهد می‌شود در یک بازه زمانی، بیت‌کوین یا هر رمز رمزارزی که وکالت آن را دریافت کرده به استخر دارایی وکالت‌دهنده بازگرداند و در واقع با پبش‌بینی روند نزولی بازار، بیت‌کوین را پس از دریافت وکالت فروش، می‌فروشد و با خرید بیت‌کوین در قیمت پایین، به تعهدات خود برای خرید مجدد عمل می‌کند. به این ترتیب با کاهش قیمت، معامله‌گر، بیت‌کوین را با مقدار پولی که از فروش بیت‌کوین در اختیارش قرار گرفته بود، با قیمت کمتری می‌خرد و از این طریق سود کسب می‌کند.

هر موقعیت فروش تا ساعت 24 همان روز اعتبار دارد و بعد از آن تمدید می‌شود؛ تمدید وکالت حداکثر تا سی روز می‌تواند ادامه‌دار باشد. هر موقع که وکالت فروش تعهدی تمدید می‌شود، علاوه بر کارمزد تمدید که عددی ناچیز است، در صورتی که موقعیت فروش در سود باشد به ازای هر روز، 3 درصد از سود محقق شده موقعیت معامله به استخر دارایی وکالت‌دهنده تعلق می‌گیرد. این مبلغ به عنوان سهم سود وکالت‌دهنده در زمان بسته شدن موقعیت و تنها در صورت سود کردن کاربر دریافت می‌شود.

در صورتی که قیمت برخلاف پیش‌بینی معامله‌گر حرکت کند و افزایش یابد، کاربر برای بازگرداندن میزان رمزارزی که وکالت فروش آن را از پلتفرم گرفته باید مبلغ بیشتری بپردازد و این مبلغ از وجه تضمینی که در در همان موقعیت فروش قرار گرفته کسر می‌شود.


نحوه فعال کردن موقعیت فروش در نوبیتکس


برای شروع کار و باز کردن موقعیت فروش تعهدی در نوبیتکس، کاربر باید در ابتدا قابلیت فروش تعهدی را در پروفایل خود در نوبیتکس فعال کند. سپس مقدار مورد نظر خود را با ریال یا تتر به‌عنوان وجه تضمین از کیف پول اسپات به کیف پول تعهدی خود منتقل و قفل کند و در ازای آن، به همان مبلغ و با کسر کارمزد، وکالت فروش دریافت کرده و بعد وارد معامله شود.

این قابلیت مطابق با فروش تعهدی مصوب سازمان بورس و شورای فقهی بورس است که به تازگی در بازار ارزهای دیجیتال در ایران وارد شده است. 

با ایجاد این امکان در نوبیتکس، کاربران ایرانی بازار ارزهای دیجیتال می‌توانند در پلتفرمی داخلی، از دو جهت بازار یعنی افزایش و کاهش قیمت سود کسب کنند. بدیهی است که ورود به این بازار نیازمند کسب آموزش‌های لازم و خودداری از وارد کردن بخش زیادی از دارایی به معاملات است.

علاقه‌مندان برای آموزش بیشتر و استفاده از فروش تعهدی می‌توانند به لینک وبینار آموزشی نوبیتکس مراجعه کنند.

منبع نوبیتکس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.