راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ایران چک‌های 200 هزارتومانی منتشر شد

بانک مرکزی، ایران چک‌های 200 هزارتومانی را با رنگ آبی و طرح سد کارون برای اولین‌بار منتشر کرد.

به گزارش بانک مرکزی، ایران چک‌های ۲۰۰ هزارتومانی که برای اولین‌بار (دیروز ۲۰ اسفندماه سال ۱۴۰۱) منتشر شده است، به‌زودی و با رنگ آبی و طرح سد کارون وارد بازار خواهد شد.

این ایران چک‌های جدید دارای ویژگی‌های امنیتی متعددی است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نخ امنیتی پنجره‌ای هولوگرافیک

 این نخ دارای پوشش ویژه‌ای است که در مقابل نور و با تغییر زاویه دید، به‌صورت هفت‌رنگ دیده می‌شود. همچنین بر روی آن عدد ۲.۰۰۰.۰۰۰ به‌صورت لاتین درج شده است.

۲- نخ امنیتی پنهان 

نخ امنیتی پلی‌استر فلورسنتی به همراه عبارت «بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران»، در زیر نور ماورای‌بنفش در سه‌رنگ قرمز، آبی و سبز نمایان می‌شود.

۳- چاپ برجسته

این نوع چاپ با انگشتان دست به‌سهولت قابل‌لمس و شناسایی است. تصویر اصلی روی ایران چک، عبارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ارزش اسمی ایران چک به این روش چاپ شده‌اند.

 ۴- واترمارک

تصویر سه‌بعدی پرتره حکیم ابوالقاسم فردوسی به شکل مخفی در خمیره کاغذ قرار گرفته و در مقابل نور به‌راحتی قابل‌رؤیت است.

۵- تصویر مکمل

قسمتی از عدد ۲.۰۰۰.۰۰۰ در رو و قسمتی دیگر از آن در پشت اسکناس چاپ شده که در مقابل نور همدیگر را تکمیل کرده و این عدد را به‌صورت کامل نمایان می‌سازد ۶- مرکب حرارتی رنگ به‌کارگرفته‌شده در چاپ آرم بانک مرکزی به‌گونه‌ای است که با لمس انگشتان دست و افرایش گرما، ناپدید و پس از سردشدن مجدداً ظاهر می‌شود.

۷- الیاف فلورسنتی نامرئی

 در فرایند ساخت کاغذ ایران چک از الیاف فلورسنت نامرئی استفاده شده است که در زیر نور ماورای‌بنفش، در رنگ‌های مختلف قابل‌مشاهده است.

 ۸- شماره‌سریال

چاپ شماره‌سریال‌ها با استفاده از مرکب قرمز و مشکی فلورسنت انجام شده و تحت تابش نور ماورای‌بنفش به طلایی مایل به زرد و سبز تغییر طیف می‌دهند.

۹- چاپ با مرکب فلورسنت

نوعی مرکب که در چاپ افست بخش‌هایی از زمینه  به‌کاررفته است. این مرکب با تابش نور ماورای‌بنفش، بازتاب نور شدید داشته و به رنگ سبز فسفری تغییر می‌کند.

۱۰- ریز نوشته (میکرو پرینت) 

نوشته‌های بسیار ریزی که با ابزار بزرگ‌نمایی قابل‌رؤیت هستند و تنها دستگاه‌های چاپ امنیتی قادر به چاپ آنها هستند.

۱۱- طراحی خطی سه‌بعدی (مدالیم)

نوع ویژه‌ای از طراحی امنیتی است که در آن نقوش به‌صورت برجسته به نظر می‌آیند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت