راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

معرفی ۲۵ فین‌تک برتر خاورمیانه در سال ۲۰۲۲

شرکت‌های فین‌تک خاورمیانه به رهبری خود در حوزه‌های پرداخت‌ الکترونیکی و BNPL ادامه می‌دهند؛ دریابید که آنها چه کسانی هستند و چگونه صنعت نوآورانه را مختل می‌کنند.

فاطمه اکیما / شرکت‌های فین‌تک، از شرکت‌های پرداخت الکترونیکی گرفته تا بانکداری باز و شرکت‌های تبادل دارایی‌های کریپتو، در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا حسابی رونق یافته‌اند. مشتریان این شرکت‌ها نسلی جوان‌اند که اولویت اول‌شان فناوری است و روزبه‌روز بر تعدادشان افزوده می‌شود. طبق گزارشی از KPMG، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فین‌تک در اروپا، خاورمیانه و آفریقا (منطقه EMEA) در سال ۲۰۲۱ به ۷۷.۴ میلیارد دلار و ۱۸۵۹ معامله رسیده است. این رقم در سال ۲۰۲۰، ۲۶.۷ میلیارد دلار بود.

سرمایه‌گذاری خطرپذیر در فین‌تک در سال گذشته در منطقه اروپا، خاورمیانه و آفریقا به بالاترین حد و به ۳۰ میلیارد دلار رسید. این رقم بیش از سه‌برابر رقم اوج سال ۲۰۲۰؛ یعنی ۹.۹ میلیارد دلار بود. هنوز هم میلیون‌ها نفر در خاورمیانه دسترسی کافی به خدمات بانکداری و پرداخت ندارند. با این حال حوزه‌هایی مانند بانکداری باز، کریپتو و معاملات سهام در حال به دست گرفتن قدرت در بازارهایی مانند بحرین، امارات متحده عربی و مصر هستند. شرکت‌های پرداخت قسمت اعظم فهرست ۲۵ شرکت برتر فین‌تک در خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ را تشکیل می‌دهند.

شرکت اردنی MadfootatCom یکی از موفق‌ترین شرکت‌های پرداختی است که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۳ میلیارد دلار تراکنش انجام داد. شرکت مصری Fawry، شرکت PayTabs در عربستان سعودی و شرکت MyFatoorah در کویت هم مشغول تحول‌آفرینی در بخش پرداخت در کشورهای خودشان هستند. پلتفرم‌های الان بخر، بعداً پرداخت کن، همچنان سودآور هستند و چهار شرکت اینچنینی در فهرست ما حضور دارند؛ Tamara از عربستان سعودی، ValU از مصر و tabby و Postpay از امارات متحده عربی.

برخلاف شرایط ناخوشایند بازار امسال، پلتفرم‌های معاملات رمزارزی جدید همچنان در حال ظهور هستند. پلتفرم بحرینی Rain قوی‌ترین بازیکن این تیم است. اوایل امسال شرکت Rain موفق به دریافت ۱۱۰ میلیارد دلار در جذب سرمایه سری B شد. امارات متحده عربی حضور پررنگی در فهرست شرکت‌های فین‌تک ۲۰۲۲ دارد و هشت شرکت از ۲۵ شرکت را تشکیل می‌دهد. عربستان سعودی و مصر با پنج شرکت بعد از امارات قرار گرفته‌اند.


روش‌شناسی


فهرست «۲۵ شرکت برتر فین‌تک خاورمیانه در سال ۲۰۲۲» به‌ترتیب حروف الفبا نوشته شده و نشان‌دهنده درجه‌بندی نیست. ما این فهرست را با در نظر گرفتن شرکت‌هایی که از فناوری در بخش مالی استفاده می‌کردند، تهیه کرده‌ایم. مانند پرداخت، بیمه، بلا‌کچین و کریپتوکارنسی، بانکداری دیجیتال، سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی، وام‌دهی و حوزه مالی شخصی. البته شرکت‌های فین‌تکی را که تحت مالکیت صرافی‌ها، بانک‌ها، دولت‌ها و شرکت‌های مخابراتی بودند، در نظر نگرفته‌ایم. اطلاعات لازم برای فهرست را از منابع، گفته‌ها و پرسش‌نامه‌های دست‌اول جمع‌آوری کرده‌ایم. در جمع‌آوری اطلاعات این موارد را در نظر گرفته‌ایم:

  • میزان پول جابه‌جاشده از طریق کانال‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱؛
  • دفعات دانلود اپلیکیشن و تعداد کاربران فعال؛
  • تعداد کشورهایی که شرکت در آنها فعالیت می‌کند؛
  • رشد سال گذشته؛
  • مثال‌هایی از نوآوری در پرداخت دیجیتال؛
  • تأثیر روی مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها؛
  • جذب سرمایه از سرمایه‌گذاران خطرپذیر؛

هلدینگ AMAN


AMAN زیرمجموعه‌ای از هلدینگ Rya است که خدمات پرداخت الکترونیک، الان بخر، بعداً پرداخت کن (BNPL)، سرمایه‌گذاری خرد و خدمات SME ارائه می‌دهد. این شرکت روزانه از طریق ۱۷۰ هزار دستگاه کارت‌خوان به بیش از دو میلیون نفر خدمات‌رسانی می‌کند. شرکت AMAN سوپراپلیکیشنی هم دارد که به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از آن پرداخت الکترونیک، پرداخت صورت‌حساب و قبوض خانگی، کمک به خیریه و گیمینگ و چندین کار دیگر را انجام دهند. این شرکت در سال ۲۰۲۱، 1.3 میلیارد دلار تراکنش انجام داد و سودی بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار به دست آورد. اپلیکیشن این شرکت تا ماه ژوئن ۲۰۲۲، ۸۰۰ هزار بار دانلود شده و بیش از ۵۰۰ هزار کاربر فعال دارد.

نام شرکتهلدینگ AMAN
نوع فعالیتپرداخت الکترونیک و تأمین‌کننده خدمات مالی
مؤسسمحمد وهبی و هازم موقازی
تأسیس۲۰۱۵
مقر اصلیمصر

Beehive


Beehive پلتفرمی دوطرفه برای قرض‌دادن پول است که توسط مرجع خدمات مالی دوبی قانون‌گذاری شده است. این پلتفرم خدمات مالی دیجیتال برای بنگاه‌های کوچک و متوسط، مؤسسات مالی و سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. در سال ۲۰۲۱ این استارتاپ به کسب‌وکارها کمک کرد ۱۲۰ میلیون دلار قرض بگیرند و رشدی ۲۰۰درصدی در مقایسه با ۲۰۲۰ داشت. مقر اصلی شرکت در دوبی است و دفاتری در عربستان سعودی و عمان هم دارد. تا ماه ژوئن ۲۰۲۲، این شرکت 15هزار و 500 کاربر داشت. «کریگ مور» قبل از تأسیس Beehive مؤسس و مدیر شرکت باترفلای سافت‌ورز بود. این شرکت نرم‌افزاری در انگلستان قرار داشت و خدمات تحلیل و انتقال داده ارائه می‌داد که در ماه سپتامبر ۲۰۱۲ توسط IBM خریداری شد.

نام شرکتBeehive
نوع فعالیتارائه‌دهنده خدمات مالی دیجیتال با تمرکز بر SME
مؤسسکریگ مور
تأسیس۲۰۱۴
مقر اصلیامارات متحده عربی

BitOasis


BitOasis به کاربرانش اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم و ریپل را خریدوفروش و معامله کنند. BitOasis در امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان، عربستان سعودی، ترکیه، قطر، مراکش، مصر، اردن، عراق، لبنان و تونس فعالیت می‌کند. تا ماه ژوئن ۲۰۲۲، این شرکت بیش از ۲۰۰ هزار کاربر رسمی و حجم معاملاتی روبه‌رشدی به نرخ چهار میلیارد دلار داشت. ۱.۷ میلیارد دلار از کل حجم معاملاتی این شرکت در سال ۲۰۲۱ به دست آمده بود. در سال ۲۰۲۱، این شرکت ۳۰ میلیون دلار در جذب سرمایه سری B از سرمایه‌گذاران محلی و بین‌المللی به دست آورد.

نام شرکتBitOasis
نوع فعالیتصرافی تبادل دارایی‌های کریپتو
مؤسساولا دودین و دنیل روبِنِک
تأسیس۲۰۱۵
مقر اصلیامارات متحده عربی

Eazy


Eazy از بانک مرکزی بحرین مجوز دارد و همان سازمان آن را قانون‌گذاری کرده است. Eazy ارائه‌دهنده خدمات پرداخت آنلاین، درگاه‌های پرداخت و سیستم‌های کارت‌خوان است. شرکت در سال ۲۰۲۰، ترمینال کارت‌خوانی به نام EazyPay و اپلیکیشنی به نام EazyPay SoftPOS راه‌اندازی کرد که به تجارت‌های محلی و بنگاه‌های کوچک و متوسط اجازه پذیرش پرداخت‌های غیرتماسی می‌داد. 900 تجارت در کشور بحرین مشتری شرکت Eazy Financial هستند و این شرکت بیش از پنج‌ هزار و 692 ترمینال کارت‌خوان دارد و باعث انجام تراکنش‌هایی به ارزش ۷۹۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ شده است.

نام شرکتخدمات مالی Ezay
نوع فعالیتارائه‌دهنده خدمات پرداخت
مؤسسنایف توفیق ال‌علوی
تأسیس۲۰۱۶
مقر اصلیبحرین

Fawry


خدمات اولیه Fawry شامل پرداخت الکترونیک قبوض و شارژ موبایل بود. Fawry با استفاده از مدل همتابه‌همتا توانست به شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک و متوسط اجازه دهد که پرداخت از طریق وب‌سایت‌ها، گوشی‌های همراه و سیستم‌های کارت‌خوان را هم قبول کنند. Fawry با داشتن شبکه‌ای متشکل از 36 بانک و نزدیک به ۲۷۰ هزار کارگزار، تراکنش‌هایی به ارزش ۸.۳ میلیارد دلار را در سال ۲۰۲۱ پردازش کرد. این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰، ۶۱.۵ درصد افزایش یافته و اپلیکیشن «myFawry» این شرکت هم پنج میلیون بار دانلود شده است. این شرکت تا ماه جولای ۲۰۲۲، ۴۰.۵ میلیون کاربر ماهانه داشت. در سال 2021، شرکت ADQ به میزان ۱۲.۶ درصد از Fawry‌ را به ارزش ۶۸.۶ میلیون دلار خرید و قراردادی برای حق مالکیت ۲۰۱.۶ میلیون سهام به ارزش ۵۴.۹ میلیون دلار امضا کرد.

نام شرکتFawry
نوع فعالیتپلتفرم پرداخت الکترونیک
مؤسساشرف صبری
تأسیس۲۰۰۸
مقر اصلیمصر

Gidea


Gidea ارائه‌دهنده فناوری‌ بانکداری دیجیتال، ترمینال‌های کارت‌خوان و راهکار‌های مدیریت کسب‌وکاری به مؤسسات مالی و کسب‌وکارهای کوچک در حوزه خرده‌فروشی و تجارت الکترونیک است. در سال ۲۰۲۱ این شرکت راهکار پرداختی کارت‌خوان تلفن همراه و بدون نیاز به تماس را گسترش داد و به بازار عرضه کرد. این شرکت بیش از هزار نفر را استخدام کرده و ۱۵۰ هزار تاجر دارد و از بیش از ۷۰۰ هزار ترمینال پرداختی و دستگاه خودپرداز در عربستان پشتیبانی می‌کند. در سال ۲۰۲۱ Gidea از بانک مرکزی عربستان سعودی مجوزی برای پردازش راهکار‌های پرداختی نقطه‌به‌نقطه به دست آورد. این شرکت در سال 2021 تراکنش‌هایی به ارزش ۱۲۶.۲ میلیون دلار پردازش کرد.

نام شرکتGidea
نوع فعالیتارائه‌دهنده خدمات پرداخت
مؤسسعبدالله فیصل‌العثمان
تأسیس۲۰۰۸
مقر اصلیعربستان سعودی

HyperPay


HyperPay خدمات پرداخت تجارت الکترونیک ارائه می‌دهد و در حال عرضه محصولات جدیدی مانند وام کوتاه‌مدت تجاری، تسویه‌حساب B2B، صدور کارت و بانکداری باز برای کسب‌وکارها و دولت‌هاست. این شرکت واقع در ریاض ۱۱۲ میلیون تراکنش به ارزش جمعی ۴.۷ میلیارد دلار را در سال ۲۰۲۱ پردازش کرده و در ماه ژوئن ۲۰۲۲، ۳۶.۷ میلیون دلار جذب سرمایه کرد. شرکت مسترکارت این دور جذب سرمایه را برای حمایت از توسعه محلی به مصر، قطر و عمان راه‌اندازی کرده بود. این شرکت هفت دفتر محلی و 100 کارمند دارد.

نام شرکتHyperPay
نوع فعالیتدرگاه پرداخت
مؤسسمحمد ابوینی
تأسیس۲۰۱۵
مقر اصلیعربستان سعودی

Mercury


خدمات پرداخت Mercury به بانک‌ها، نهادهای دولتی و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد در امارات متحده عربی، کارت‌ پرداخت برای دستگاه‌های خودپرداز و خروجی‌های تجاری صادر کنند. شراکت Mercury با شبکه دیسکاور، Mercury را به دیگر سامانه‌های پرداخت متصل می‌کند. سامانه‌هایی مانند RuPay در هند، JCB در ژاپن، ELO در برزیل، DINA Card در صربستان، Union Pay در چین و BC Card در کره از این طریق به Mercury متصل هستند. به واسطه وجود همین شراکت، کارت‌های Mercury در ۵۹ میلیون مکان تجاری و بیش از دو میلیون خودپرداز در ۱۹۵ کشور پذیرفته می‌شوند.

نام شرکتخدمات پرداخت Mercury
نوع فعالیتسامانه پرداخت
مؤسسمظفر حمید و مظفر خوخار
تأسیس۲۰۱۶
مقر اصلیامارات متحده عربی

MadfooatCom


MadfooatCom خدمات پرداخت آنلاین و صدور قبض آنی ارائه می‌دهد. این شرکت در اردن، فلسطین و عمان فعالیت می‌کند و ۶۷ هزار کاربر فعال دارد و اپلیکیشن آن بیش از یک میلیون بار دانلود شده است. در سال ۲۰۱۴، این شرکت برنده مناقصه انحصاری بانک مرکزی اردن شد تا سرویس صدور قبض و پرداخت eFAWATEERcom را در سراسر کشور اردن بسازد، عملیاتی و مدیریت کند. این سرویس به تمام بانک‌های اردن و کیف‌ پول‌های تلفن همراه، دفاتر پست و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت متصل است. در سال ۲۰۲۱ این شرکت تراکنش‌هایی به ارزش ۱۳.۳ میلیارد دلار را پردازش کرد.

نام شرکتMadfooatCom
نوع فعالیتصدور صورت‌حساب و سیستم پرداخت
مؤسسناصر صالح
تأسیس۲۰۱۳
مقر اصلیاردن

MNT-Halan


MNT-Halan در ابتدا اپلیکیشنی برای سفرهای درون‌شهری اشتراکی و تحویل کالا بود، اما اکنون به مشتریانی که حساب بانکی ندارند، خدمات بانکی دیجیتال ارائه می‌دهد. این خدمات شامل وام‌های تجاری کوچک و خرد، پرداخت، امور مالی مشتریان، پرداخت قبوض، تجارت الکترونیک، BNPL و خدمات تحویل کالا هستند. در ژوئن ۲۰۲۱، Halan قرارداد جابه‌جایی سهام با شرکت MNT واقع در هلند امضا کرد که به موجب این قرارداد سهام‌داران Halan می‌توانستند در MNT هم سهام داشته باشند. این شرکت در سال  ۲۰۲۱ و در یک دور جدید جذب سرمایه، ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. در ژوئن ۲۰۲۲ MNT-Halan پلتفرم Talabeyah را خریداری کرد که پلتفرمی برای تجارت الکترونیک B2B بود و به تجارت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک، به‌صورت مستقیم کالاهای تندمصرف عرضه می‌کرد.

نام شرکتMNT-Halan
نوع فعالیتوام‌دهی، BNPL و پلتفرم پرداخت
مؤسسمنیر نخلا و احمد محسن
تأسیس۲۰۱۸
مقر اصلیمصر

MyFatoorah


MyFatoorah خدمات پرداخت دیجیتال به صاحبان کسب‌وکار و تجارت‌های الکترونیک ارائه می‌دهد. خدمات این شرکت از جمله فاکتورهای الکترونیکی، پرداخت با کد‌های کیوآر و ترمینال‌های کارت‌خوان است. این شرکت ابتدا در کویت عرضه شد و اکنون در مصر، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر، بحرین، عمان، ترکیه، لبنان و اردن فعالیت می‌کند. این شرکت مشتریانی از آمریکا و اروپا هم دارد. MyFatoorah در سال ۲۰۲۱ تراکنش‌هایی با ارزش نزدیک به ۲.۹ میلیارد دلار را پردازش کرده و اپلیکیشن آن هم بیش از ۲۵۵ هزار بار دانلود شده و 60 هزار و 500 هزار کاربر فعال دارد. MyFatoorah همچنین خدمات ارسال کالا را با همکاری DHL و Aramex به مجموعه خدماتش اضافه کرده است.

نام شرکتMyFatoorah
نوع فعالیتپرداخت‌های تسویه P2P
مؤسسعبدالله ال‌دابوس
تأسیس۲۰۱۶
مقر اصلیکویت

Optasia


Optasia که قبلاً به نام کانال VAS شناخته می‌شد، ارائه‌دهنده خدمات مالی است و سرویس‌هایی مانند خدمات اعتباری زمان پخش، وام‌دهی خرد، الان بخر، بعداً پرداخت کن و خدمات درآمدزایی از اطلاعات ارائه می‌دهد. این شرکت برمبنای هوش مصنوعی بنا شده و ادعا می‌کند در بیش از ۳۰ کشور جهان مشتری دارد و تمرکزش روی بازارهای نوظهور جنوب صحرای آفریقا، خاورمیانه، آسیا و آمریکای لاتین است. دفتر اصلی Optasia در دوبی واقع است و توسط تیمی فنی در یونان پشتیبانی می‌شود. در سال ۲۰۲۱ Optasia توانست از طریق کانال‌های دیجیتالش ۲.۸ میلیارد دلار وام برای مشتریانش فراهم کند. Optasia ماهانه به‌طور متوسط ۸۸ میلیون مشتری دارد. در سپتامبر ۲۰۱۹، شرکت DPI به میزان ۵۴ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرد. این سرمایه‌گذاری تحت حمایت شرکت واها کپیتال ابوظبی و شرکت سرمایه‌گذاری اتوس در آفریقای جنوبی بود. در میان مشتریان این شرکت می‌توان به اکوبانک، du، وودافون، MNT و بانک یونایتد آفریقا (UBA) اشاره کرد.

نام شرکتOptasia
نوع فعالیتارائه‌دهنده خدمات مالی برای اپراتورهای تلفن همراه و مؤسسات مالی
مؤسسبسیم حیدر
تأسیس۲۰۱۲
مقر اصلیامارات متحده عربی

Ottu


Ottu به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد بدون نیاز به ساخت زیرساخت‌ خصوصی بتوانند پرداخت‌های دیجیتالی را به مدل عملیاتی‌شان اضافه کنند. شرکت‌ها با استفاده از API‌های Ottu می‌توانند به‌طور مستقیم به چندین درگاه پرداخت، گردآورنده یا پی‌اس‌پی متصل شوند. این شرکت ادعا می‌کند به پردازش ۹۷۰ میلیون دلار از طریق ۲.۶ میلیون تراکنش در سال ۲۰۲۱ کمک کرده است. Ottu ابتدا در کویت عرضه شد و سپس به مصر، عربستان سعودی، بحرین، عمان، قطر، هند و امارات متحده عربی گسترش یافت. این شرکت به تجارت‌های مختلفی در صنایع مختلف خدمت‌رسانی می‌کند. صنایع هوایی، هتل‌داری، آموزشی، خرده‌فروشی، اتومبیل، سلامت و دولت‌ها از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند.

نام شرکتOttu
نوع فعالیتشرکت تسویه پرداخت
مؤسستلال الاهوازی
تأسیس۲۰۱۹
مقر اصلیکویت

Paymob


Paymob به تجارت‌ها اجازه می‌دهد با استفاده از ۲۸ روش گوناگون بتوانند پرداخت بپذیرند و انجام دهند. این شرکت در سال ۲۰۲۱، یکصد هزار کاربر فعال داشت و در کشورهای مصر، اردن، پاکستان و کنیا فعالیت می‌کند. Paymob در ماه نوامبر ۲۰۲۱، با مسترکارت شریک شد تا روش پرداخت‌ موبایلی را در مصر معرفی کند. در این روش از کارت‌های غیرتماسی و کیف پول موبایلی استفاده می‌شود. Paymob در ماه می ۲۰۲۲، ۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و کل سرمایه جذب‌شده شرکتش را به ۶۸.۵ میلیون دلار رساند.

نام شرکتPaymob
نوع فعالیتپلتفرم پرداخت دیجیتال
مؤسساسلام شاوکی، آلن ال‌حاج و مصطفی مِنِسی
تأسیس۲۰۱۵
مقر اصلیمصر

PayTabs


PayTabs خدمات تجارت الکترونیک B2B ارائه می‌دهد؛ خدماتی از قبیل فاکتورهای دیجیتال برای کسب‌وکارها، پرداخت با کدهای کیوآر و پرداخت‌های شبکه اجتماعی. این شرکت در حال حاضر در بیش از هفت بازار در خاورمیانه، آفریقا، آسیای جنوبی، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و مصر فعالیت می‌کند. در سال ۲۰۲۱ PayTabs محصولی به نام PT Touch را عرضه کرد که گوشی‌های تلفن همراه را به ترمینال‌های تجاری کارت‌خوان تبدیل می‌کرد. این شرکت در سال ۲۰۲۱، بیش از چهار میلیارد دلار تراکنش را پردازش کرد. اپلیکیشن این شرکت 337 هزار و 227 کاربر دارد که رکورد 10 هزار و 376 بار دانلود اپلیکیشن را برای این شرکت ثبت کرده‌اند. در سال ۲۰۲۲ شرکت محصول جدید خود به نام PayTabs SwitchOn را عرضه کرد که پلتفرمی یکپارچه برای پردازش تراکنش‌های پرداختی است.

نام شرکتPayTabs
نوع فعالیتشرکت راهکار‌های پرداختی
مؤسسعبدالعزیز الجوف
تأسیس۲۰۱۴
مقر اصلیعربستان سعودی

Rain


Rain‌ به معامله‌گران امکان خرید، فروش و انبار کردن ارزهای کریپتوی مجاز در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را می‌دهد؛ مانند کشورهای بحرین، امارات متحده عربی، کویت، عمان، عربستان سعودی و قطر. در ژانویه ۲۰۲۲ این شرکت ۱۱۰ میلیون دلار در یک دور جذب سرمایه به دست آورد که به همراهی شرکت Paradigm و Kleiner Perkins راه‌اندازی کرده بود. در سال ۲۰۱۹،‌ بانک مرکزی بحرین به Rain مجوز داد که شرکت ارائه‌دهنده خدمات دارایی‌های کریپتو باشد. این شرکت اکنون در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه فعالیت می‌کند و برای فعالیت در پاکستان هم برنامه‌ریزی کرده است.

نام شرکتRain
نوع فعالیتصرافی دارایی‌های کریپتو
مؤسسعبدالله المعقیل، یحیی باداوی، آدام نلسون و جوزف دالاگو
تأسیس۲۰۱۷
مقر اصلیبحرین

Postpay


خریداران با استفاده از Postpay می‌توانند هزینه خریدشان را به سه قسط ماهانه تقسیم کنند که بدون سود و هزینه استفاده هستند. Postpay با بیش از هزار برند مانند H&M، Footlocker و Dermalogica به‌علاوه تجارت‌های محلی همکاری می‌کند. این شرکت بیش از ۵۰۰ میلیون دلار تراکنش را در سال ۲۰۲۱ مدیریت کرده است. تا ماه جولای ۲۰۲۲، اپلیکیشن این شرکت ۴۰۰ هزار بار دانلود شده و بیش از یک میلیون کاربر فعال دارد. Postpay هم‌اکنون در کشورهای شورای همکاری خلیج‌ فارس شامل امارات متحده عربی و عربستان سعودی فعالیت می‌کند.

نام شرکتPostpay
نوع فعالیتپلتفرم الان بخر، بعداً پرداخت کن
مؤسسطریق ندیم شیخ و دنی مولینا کارمونا
تأسیس۲۰۱۹
مقر اصلیامارات متحده عربی

Rasan


Rasan از طریق Tameeni Motor، Tamini SME Health، Awalmazad Motor Auction و TrezaMotor Leasing خدمات بیمه و راهکار‌های بانکی ارائه می‌دهد. Tameeni مشتریان خرده‌فروشی‌ها را قادر می‌سازد هزینه‌ها و پوشش‌های بیمه‌ را با هم مقایسه کنند و بعد بیمه مورد نظرشان را خریداری کرده و هزینه‌اش را بپردازند. Treza نیز از تیم‌های اجاره وسایل نقلیه در بانک‌های عربستان سعودی حمایت می‌کند. شرکت Rasan دفاتری در ریاض، دوبی و قاهره دارد. مشتریان در سال ۲۰۲۱ با استفاده از این پلتفرم‌ها طرح‌های بیمه‌ای به ارزش بیش از ۶۷۴ میلیون دلار خریده‌اند. Rasan در یک دور جذب سرمایه ۲۴ میلیون دلاری در نوامبر ۲۰۲۱ جذب کرد. این دور جذب سرمایه را Impact46 رهبری می‌کرد.

نام شرکتRasan
نوع فعالیتفناوری بیمه و راهکار‌های بانکداری
مؤسسمؤید الفلاج، سلیمان الفلاج و تامر الفلاج
تأسیس۲۰۱۶
مقر اصلیعربستان سعودی

Sarwa


Sarwa پلتفرمی در حوزه سرمایه‌گذاری و امور مالی شخصی است که بیش از یکصد هزار کاربر رسمی دارد. Sarwa مدلی ترکیبی با دسترسی آنی به کارشناسان سرمایه‌گذاری و خدمات مشتریان است. Sarwa Trade پلتفرمی مستقل با کارمزد صفر است که به مشتریان اجازه می‌دهد بیش از چهار هزار سهام عمومی و همین‌طور EFT‌های فهرست‌شده در صرافی‌های بزرگ آمریکایی را خریدوفروش کنند. Sarwa در ماه آگوست ۲۰۲۱، ۱۵ میلیون دلار سرمایه در دور جذب سرمایه سری B به دست آورد.

نام شرکتSarwa
نوع فعالیتپلتفرم آنلاین سرمایه‌گذاری مستقل
مؤسسمارک چاوان، نادین مظهر و جاد سایق
تأسیس۲۰۱۷
مقر اصلیامارات متحده عربی

tabby


tabby راهکار‌های پرداختی BNPL به بیش از ۱.۱ میلیون خریدار فعال در امارات متحده عربی و عربستان سعودی ارائه می‌دهد. کاربران از tabby برای دسترسی به بیش از سه هزار برند از جمله آدیداس، IKEA، SHEIN و Marks&Spencer استفاده می‌کنند.

tabby فقط طی سال ۲۰۲۱، ۵۰ میلیون دلار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ۵۰ میلیون دلار در تأمین مالی از محل استقراض درآمد داشته است. در ماه مارس ۲۰۲۲ این شرکت ۵۴ میلیون دلار جذب سرمایه کرد که توسط شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر سعودی STV و شرکت Sequoia Capital India رهبری می‌شد. میزان سرمایه جذب‌شده tabby بعد از این دور به بیش از ۱۸۰ میلیون دلار رسیده است.

نام شرکتtabby
نوع فعالیتپلتفرم الان بخر، بعداً پرداخت کن
مؤسسحسام عرب و دانیل بارکالوف
تأسیس۲۰۱۹
مقر اصلیامارات متحده عربی و عربستان سعودی

Tamara


خریدارانی که از فروشگاه‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت خرید می‌کنند، می‌توانند با استفاده از Tamara هزینه‌های خرید را به سه قسط ماهانه بدون سود تقسیم کنند. این شرکت در سال ۲۰۲۱ تراکنش‌هایی با ارزش ۲۶۷ میلیون دلار را پردازش کرده است. Tamara با برندهایی مثل SHEIN، Namshi، IKEA، Golden Scent و Style همکاری می‌کند. تا ماه جولای ۲۰۲۲، اپلیکیشن Tamara به تعداد ۱.۸ میلیون بار دانلود شده و سه میلیون کاربر فعال دارد. این شرکت ۱۱۶ میلیون دلار سرمایه جذب کرده و بیش از ۲۰۰ نفر را در امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، آلمان و ویتنام استخدام کرده است.

نام شرکتTamara
نوع فعالیتپلتفرم الان بخر، بعداً پرداخت کن
مؤسسعبدالماجد السوخان، تورکی بن‌زراه و عبدالمحسن البابتین
تأسیس۲۰۲۰
مقر اصلیعربستان سعودی

Tarabut Gateway


Tarabut Gateway پلتفرمی قانونی برای بانکداری باز است که شبکه‌ای محلی متشکل از بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک را به وسیله یک API به هم متصل می‌کند. این شبکه خدمات مالی شخصی‌سازی‌شده ایجاد و منتشر می‌کند. در فوریه 2021، این شرکت 13 میلیون دلار در جذب سرمایه اولیه و در نوامبر همان سال ۱۲ میلیون دلار دیگر جذب سرمایه کرد. پلتفرم Tarabut Gateway دفاتری در بحرین، امارات متحده عربی و عربستان سعودی دارد. Tarabut Gateway در انتهای سال ۲۰۲۱ با Zain Bahrain همکاری کرد و پرداخت‌های بانکداری باز تلکو را هم به خدماتش اضافه کرد. به‌تازگی اعلام شده که این شرکت با بانک ریاض، بانک بریتیش سعودی (SABB)، بانک آلینما و بانک فرانسوی سعودی هم وارد شراکت شده است. Tarabut Gateway ادعا می‌کند که به ۱۷.۲ میلیون حساب بانکی متصل است و کشور بحرین را تحت پوشش ۹۰درصدی بانکی قرار داده است.

نام شرکتTarabut Gateway
نوع فعالیتپلتفرم بانکداری باز
مؤسسعبدالله المؤید
تأسیس۲۰۱۸
مقر اصلیامارات متحده عربی

Telr


Telr در امارات متحده و عربستان سعودی حضور دارد و به کسب‌وکارها امکان داده که پذیرای پرداخت‌های دیجیتالِ بیش از ۱۲۰ واحد پولی و از ۳۰ زبان مختلف دنیا باشند. دیگر خدمات این شرکت شامل تجارت اجتماعی، پرداخت با کد کیوآر، محافظت ضدکلاهبرداری، BNPL و ابزاری برای ساختن سریع فروشگاه‌های اینترنتی است. Telr در سال ۲۰۲۱ حدود ۹ میلیون تراکنش به ارزش یک میلیارد دلار را پردازش کرده است. در نوامبر ۲۰۲۱ این شرکت ۱۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری سهمی از شرکت هندی Cashfree Payments به دست آورد. این شرکت در زمینه پرداخت و راهکار‌های بانکی API فعالیت می‌کرد و این میزان سرمایه توانست میزان کل سرمایه آن را به ۲۹ میلیون دلار برساند.

نام شرکتTelr
نوع فعالیتدرگاه پرداخت آنلاین
مؤسسخلیل الامی
تأسیس۲۰۱۴
مقر اصلیامارات متحده عربی

Upayments


Upayments ارائه‌دهنده خدمات پرداخت است که سیستم‌های آنلاین صدور فاکتور، پلتفرمی برای تجارت الکترونیک، مدیریت دارایی و درگاه پرداخت ارائه می‌دهد. این شرکت از بانک مرکزی کویت مجوز دارد و خدماتش را از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن خود ارائه می‌دهد. Upayments در سال 2021 بیش از ۶۸۹ میلیون دلار تراکنش را پردازش کرد. اپلیکیشن این شرکت بیش از ۱۵۰ هزار بار دانلود شده است. Upayments با بانک ملی کویت و شرکت Zain Telecom شراکت دارد و در حال حاضر در کویت، قطر و عربستان سعودی فعالیت می‌کند.

نام شرکتUpayments
نوع فعالیتارائه‌دهنده خدمات پرداخت
مؤسسعلی الهشبی و ناصر الهومیدی
تأسیس۲۰۱۶
مقر اصلیکویت

valU


valU زیرمجموعه‌ای از هلدینگ EFG Hermes و اپلیکیشنی برای خدمات BNPL است که به کاربرانش امکان می‌دهد از بیش از پنج هزار ترمینال کارت‌خوان و ۳۳۰ سایت در مصر خرید کنند و هزینه را تا اقساط ۶۰ماهه تقسیم کنند. این پلتفرم در سال ۲۰۲۱ شاهد افزایشی ۱۴۰درصدی در تراکنش‌هایش بود. تا ماه می ۲۰۲۲، دفعات دانلود اپلیکیشن و کاربران این اپلیکیشن به‌ ترتیب به رکورد ۸۹۸ هزار مرتبه دانلود و 672 هزار و 245 نفر رسیدند. در ماه ژوئن 2022 خانواده الهوکَر موافقت کردند که با تزریق ۱۲.۴ میلیون دلار سرمایه، ۴۹۹ درصد از سهام valU را بخرند. این اتفاق به عقدی خیاری با آمازون منجر شد که به موجب آن آمازون با خرید ۱۰ میلیون دلار از EFG Hermes GDRs موافقت کرد. طبق این قرارداد آمازون اختیار داشت در آینده آن سرمایه‌گذاری را در valU انجام دهد که معادل سهم ۴.۲۵۵ درصدی در سهام صادرشده بود. این شرکت برای گسترش به عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی کرده است.

نام شرکتvalU
نوع فعالیتپلتفرم الان بخر، بعداً پرداخت کن
مدیرعاملولید حسونا
تأسیس۲۰۱۷
مقر اصلیمصر
منبع عصر تراکنش
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت