راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کاهش سقف تراکنش‌های صرافی‌های رمزارز به 25 میلیون تومان

شرکت شاپرک در راستای رفع چالش اینماد صرافی‌های رمزارز، بعد از پذیرش موقت کد «78000» به‌ جای نماد اعتماد الکترونیکی، سقف تراکنش صرافی‌های رمزارز را از 50 میلیون تومان به 25 میلیون تومان کاهش داد.

21 آبان شاپرک اعلام کرد که در شش هفته آتی پایانه‌های اینترنتی فاقد نماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد  متوقف می‌شوند. این ابلاغیه موجی از نگرانی را نه فقط برای صرافی‌های رمزارز؛ بلکه میان سرمایه‌گذاران نیز به‌ راه انداخت و واکنش این صرافی‌ها را که هم ردیف مالیاتی دارند و هم‌ بارها برای دریافت اینماد اقدام کرده‌اند به همراه داشت.

صرافی‌های رمزارز مدعی هستند فعالیت‌شان غیرقانونی نیست، چون اصلاً قانونی وجود ندارد که خلاف آن عمل کرده‌ باشند. مردم هم به حوزه رمزارزها، با اینکه هنوز تنظیم‌گری نشده، اقبال دارند. در واقع این صرافی‌ها بستر سرمایه‌گذاری میلیون‌ها ایرانی هستند که از نگرانی تحریم‌ها به صرافی‌های داخلی اعتماد کرده‌اند.

در همین راستا بانک مرکزی و شاپرک تصمیم گرفتند تا زمان رگوله شدن این حوزه به گمان خودشان تدابیری بیندیشند تا فعالیت ترمینال‌ها متوقف نشود و در دوران رکود اقتصادی و محدودیت‌های اینترنت به صرافی‌های رمزارز و مردم بیش از این آسیب وارد نشود.

بانک مرکزی 13 آذر با هدف اعمال کنترل‌های نظارتی بر فعالیت پذیرندگان حوزه بلاکچین تصمیم گرفت کد «۷۸۰۰۰» را به‌عنوان مهر تأیید موقت فعالیت صرافی‌های رمزارزی بپذیرد. بانک مرکزی و شاپرک به پرداخت‌یارها پیشنهاد دادند کد پذیرندگی صنف بلاکچین را در سامانه جامع پذیرندگان شاپرک به‌روزرسانی کرده و به کد ۷۸۰۰۰ تغییر دهند و مشمول قوانین اینماد شوند. بر اساس شنیده‌ها، پایانه‌های رمزارز جز با کد مذکور از سمت شاپرک مسدود شدند.

هم‌زمان با اعلام این خبر از سمت شاپرک، زمزمه‌هایی تأییدنشده مبنی بر کاهش سقف تراکنش صرافی‌های رمزارزی به‌ جای اینماد وجود داشت. روز گذشته این احتمال به وقوع پیوست و سقف واریز در هر تراکنش درگاه بانکی از 50 میلیون تومان به 25 میلیون تومان کاهش پیدا کرد.

بر اساس شنیده‌ها، کاهش سقف تراکنش‌ها در قالب غیررسمی ابتدا توسط شاپرک اعمال و سپس به صرافی‌های رمزارزی اعلام شده است. سقف واریز روزانه هر کد ملی از طریق درگاه بانکی همچنان 100میلیون تومان باقی‌ مانده و امکان واریز این مبلغ در چهار نوبت فراهم است. واریز شناسه‌دار بدون سقف واریز نیز در برخی صرافی‌های رمزارز امکان‌پذیر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.