راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها توسط کارگروه اقتصاد دیجیتال تصویب شد / اینترنت طبقاتی برای فریلنسرها می‌آید

کارگروه اقتصاد دیجیتال در آیین‌نامه‌ای سعی کرده به نوعی به فعالیت فریلنسر‌ها در کشور رسمیت ببخشد و شرایط همکاری آنها با ارکان دولتی را نیز فراهم کند. این آیین‌نامه دارای اما و اگرهای بسیاری است؛ از جمله اینکه در حالی که به ارائه اینترنت طبقاتی به گروه‌های مختلف جامعه اعتراض می‌کند، وزارت ارتباطات را موظف کرده زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب به افراد اعتبارسنجی‌شده را فراهم کند.

بیمه‌شدن فریلنسرها از دیگر شرایطی است که این آیین‌نامه فراهم می‌کند. البته به باور برخی کارشناسان، این شرایط می‌تواند زمینه دریافت مالیات از فریلنسرها را نیز مهیا کند.

از سوی دیگر این آیین‌نامه شرایط دریافت تسهیلات برای فریلنسرها را فراهم کرده، اما به جای اینکه این وام را در اختیار خود آنها بگذارد، اعلام کرده که تسهیلات به سکوهای فریلنسری تعلق می‌گیرد.


ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای فریلنسرها


این آیین‌نامه 10 ماده دارد که در ماده 2 آن سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور موظف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به‌منظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت‌های فعالان حوزه آزادکاری (فریلنسری) طی سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، نسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام کند و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل موضوع تبصره 1 این ماده است.

پایگاه در اینجا پایگاه اطلاعاتی است که به‌منظور ثبت، عضویت و اعتبارسنجی آزادکاران و بهره‌مندی از خدمات حمایتی این آیین‌نامه ایجاد می‌شود.

در تبصره 1 ماده 2 این آیین‌نامه آمده است که به‌منظور رعایت منصفانه‌بودن و شفافیت قراردادهای کاری و حقوق طرفین، دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم‌افزاری و اعتبارسنجی افراد عضو پایگاه با رعایت قوانین توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه احتماعی، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری تدوین و توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ می‌شود.

ماده 3 نیز دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده برای دریافت خدمات مشاوره یا حرفه‌ای در سطح معاملات کوچک و متوسط می‌توانند با رعایت ماده 24 آیین‌نامه خرید خدمات مشاوره موضوع تصویب‌نامه سال 1388 و اصلاحات بعدی آن از توانمندی افراد اعتبارسنجی‌شده در پایگاه استفاده کرده و نسبت به عقد قرارداد و برون‌سپاری فعالیت‌های تخصصی اقدام کنند.


ارائه تسهیلات به سکوهای فریلنسری


بانک مرکزی در ماده 6 این آیین‌نامه مکلف شده با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات مربوط به مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی‌شده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه با رعایت قوانین تدوین و ابلاغ کند. در این ماده مشخص نشده فریلنسرهایی که اعتبارسنجی نشده‌اند، چگونه باید در این زمینه فعالیت خود را انجام دهند.

در ماده 5 مشخص شده که  آزادکاران عضو پایگاه می‌توانند علاوه بر ضمانت‌های موضوع ماده 4 آیین‌نامه تضمین معاملات دولتی موضوع تصویب‌نامه شماره 123402/ت 50659ه در تاریخ آذر سال 1394 و اصلاحات بعدی آن، سفته (ترجیحاً الکترونیکی) را نیز ارائه کنند.

این آیین‌نامه ارائه تسهیلاتی را هم برای فریلنسرها در نظر گرفته است. در ماده 6 آیین‌نامه، صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانک‌های عامل، مجاز شده سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق یادشده هستند، جهت حمایت از اشخاص اعتبارسنجی‌شده در پایگاه، طراحی و اجرا کند. این ماده به باور برخی بحث‌برانگیز است؛ چراکه تسهیلات به‌ جای ارائه به فریلنسرها، به خود سکوهای فریلنسری در کشور تعلق می‌گیرد.

در نظر گرفتن بیمه برای فریلنسرها شاید از نکات شبهه‌برانگیز این آیین‌نامه باشد؛ چراکه به باور برخی، زمینه دریافت مالیات از فرینلسرها را فراهم می‌کند. در ماده 7 آمده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تدوین دستورالعمل بیمه تأمین اجتماعی آزادکاران و اجرای آن از طریق سازمان تأمین اجتماعی اقدام کند.


اینترنت طبقاتی برای فریلنسرها


این طرح هرچند موافقانی مانند نمایندگان مجلس دارد، اما مخالفانی هم دارد که معتقدند دسته‌بندی‌ اینترنت مانع جریان آزاد اطلاعات است. با این حال در آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها، وزارت ارتباطات مکلف به ارائه اینترنت طبقاتی به فریلنسرها شده است.

طبق ماده 8 این آیین‌نامه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی‌شده در پایگاه را فراهم کند.

اما در ماده 9 این آیین‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری و وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری موظف شده‌اند با استفاده از ظرفیت سکوهای آزادکاری و به‌منظور ارائه خدمات مشاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه‌ای با رعایت قوانین، نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری در پارک‌های علم و فناوری کشور، مراکز نوآوری یا سایر مکان‌های مرتبط، ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه اقدام کنند.

طبق ماده 10 این آیین‌نامه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری جهت طراحی دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت تخصصی مورد نیاز فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با اقتصاد دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام کند. دوره‌های طراحی‌شده با استفاده از ظرفیت‌های سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور، دانشگاه جامع علمی‌وکاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیردولتی اجرایی خواهد شد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری موظف شده‌اند ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، برنامه‌ای برای تربیت مربی دوره‌های مهارتی مذکور و مشاور کسب‌وکار در حوزه اقتصاد دیجیتال تدوین و آن را از طریق مراجع ذی‌صلاح و واجد شرایط از جمله پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت