راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نشت اطلاعات در واتس‌اپ / شماره بیش از ۳۰۰ هزار کاربر ایرانی واتس‌اپ هک شد

شماره موبایل حدود ۵۰۰ میلیون کاربر واتس‌اپ از نزدیک به ۸۴ کشور جهان هک شدە و برای فروش گذاشته شده است. در لیست کشور‌هایی که شماره موبایل آنها هک شده نام ایران هم دیده می‌شود. به گزارش راه‌ پرداخت، طبق این اطلاعات ۳۰۱ هزار و ۷۲۳ شماره موبایل واتس‌اپ ایرانیان هک شده است.

طبق گزارش cybernews در ۱۶ نوامبر یک هکر در انجمن شناخته‌شده هکر‌ها ادعا کرد که دیتابیس ۴۸۷ میلیون شماره موبایل کاربران واتس‌اپ را به دست آورده و آن را به فروش می‌رساند.

گفته می‌شود این مجموعه داده حاوی داده‌های کاربران واتس‌اپ از ۸۴ کشور جهان است. این هکر ادعا کرده ۳۲ میلیون از این شماره‌ها مربوط به کاربران آمریکایی است.

بخش بزرگ دیگری از شماره‌ تلفن‌های هک‌شده متعلق به شهروندان مصر (۴۵ میلیون)، ایتالیا (۳۵ میلیون) عربستان سعودی (۲۹ میلیون)، فرانسه و ترکیه (هر کدام ۲۰ میلیون)، عراق (۱۷ میلیون)، انگلستان (۱۱ میلیون) و روسیه (۱۰ میلیون) است.

در این بین نام ایران هم دیده می‌شود که طبق این گزارش ۳۰۱ هزار و ۷۲۳ شماره موبایل کاربران هک شده است. 

طبق گزارش‌ها، واتس‌اپ بیش از دو میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان دارد. فردی که این داده‌ها را در اختیار دارد، اعلام کرده نمونه‌ای از داده‌ها را برای راستی‌آزمایی با محققان cybernews به اشتراک گذاشته است.

سایبرنیوز نیز تمام داده‌هایی که در اختیار داشته را بررسی کردە و موفق شده تٲیید کند که همه آنها در واقع متعلق به کاربران واتس‌اپ هستند.

دارنده دیتابیس اطلاعات شماره تلفن موبایل کاربران واتس‌اپ نحوه دسترسی به این داده‌ها را مشخص نکرده؛ اما توضیح داده که «از استراتژی خود» برای جمع‌آوری آنها استفاده کرده است.

 این احتمال وجود دارد که هکرها واتس‌اپ را از نظر فنی هک نکرده باشند، بلکه داده‌های آن را از طریق Web Scraping به دست آورده باشند که شامل اجرای یک اسکریپت خودکار برای تٲیید صفحات وبی می‌شود که در آنها از شماره‌ها برای واتس‌اپ استفاده می‌شود.

سایبرنیوز در خبر خود اعلام کرده که با شرکت مادر واتس اپ، متا تماس گرفته، اما هیچ پاسخ سریعی دریافت نکرده است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت