راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارنگ هفتادوچهارم منتشر شد

هفته‌نامه اقتصاد نوآوری ایران؛ کارنگ به هفتادوچهارمین شماره خود رسید. این شماره کارنگ با مصاحبه‌ای از امیراحمد برکتین، مدیرعامل «میاره» منتشر شده است.

امیراحمد برکتین می‌گوید: «میاره در سال 95 کار خود را از مرکز کارآفرینی دانشگاه شریف شروع کرد. آن زمان همه‌ چیز در حد یک ایده بود. بنچ‌مارک ما در آن زمان شرکتی به نام پستمیتس (Postmates) در آمریکا بود. مهم‌ترین جذابیت این کسب‌وکار برای ما این بود که در تگ‌لاین خود می‌گفت ما داریم آمازون Z to A درست می‌کنیم. در صنعت تجارت الکترونیک، چیزی که در سال‌های 2013، 2014 ترند بود و آمازون هم به همان روش کار می‌کرد، این بود که در لجستیک آن فرست‌مایل، میدمایل و انبارکردن انجام می‌شد.»

در صفحه لجستیک نیز گفت‌وگویی با ابوالقاسم چیذری، مدیرعامل «پیک بادپا» داشتیم. چیذری در مورد دغدغه‌های این روزهایش می‌گوید: «سه موضوع دغدغه این روزهای ماست؛ یکی اینکه برای به‌دست‌آوردن رهبری بازار گوشه و بازار کلاسیک به‌شدت نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. نبود مدیریت یکپارچه شهری نیز دغدغه‌ای دیگر، نه‌تنها برای ما، بلکه برای مجموعه‌های کوریرسرویس درون‌شهری است که مجموعه‌های حمل‌ونقلی به‌واسطه این دوگانگی به‌شدت در عذاب هستند. مشکل دیگر ما این است که افراد زیادی بدون مجوز و هماهنگی با بادپا روی شیشه یا سردر مغازه خود لوگوی بادپا را نصب کرده‌اند و با این لوگو اقدام به ارائه خدمات به شهروندان می‌کنند.»

در این شماره گزارشی هم در مورد کشاکش وزارت صمت، وزارت اقتصاد، وزارت ارتباطات، شاپرک، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و کارگروه اقتصاد دیجیتال بر سر یک نماد پرحاشیه تهیه شده است. حدود ۴۰ روز بعد از قطعی اینترنت و آسیب‌های جبران‌ناپذیرش به کسب‌وکارهای اینترنتی، شاپرک اعلام کرد از ۲۴ ماه جاری، پایانه‌های اینترنتی فاقد اینماد یا دارای هویت نامنطبق با مالک نماد، طی شش هفته از تاریخ یادشده از سمت این شرکت غیرفعال خواهند شد. آیا الان و در این روزها که اینترنت و اقتصاد مرتبط با آن بدترین روزهای خود را سپری می‌کند، زمان مناسبی برای مطرح‌کردن دوباره اینماد و الزام آن است یا نه؟!

گزارش‌های دیگری نیز از ایران و جهان و در مورد موضوعات متنوعی چون خرده‌فروشی بزرگ سلزفورس، ابرآروان و تحریم آن توسط اتحادیه اروپا، استارتاپ‌هایی که بر اثر قطعی اینترنت تعطیل شده‌‌اند، صرافی ارز دیجیتال FTX و مسیری که از سال 2017 به سمت فروپاشی طی کرده تهیه شده است.

کارنگ را می‌توانید به‌صورت رایگان از سایت هفته‌نامه کارنگ دانلود کنید. همچنین برای دریافت اشتراک هفته‌نامه کارنگ می‌توانید از سایت فروشگاه راه‌ پرداخت اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت