راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد مطرح کرد / راهکار دولت و بانک مرکزی برای کاهش زیان انباشته بانک‌ها

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد، راهکار دولت برای رسیدگی به زیان انباشته بانک‌ها را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سیدعباس حسینی، معاون امور بانکی بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد با تأکید بر اینکه از ابتدای شروع کار دولت سیزدهم بحث اصلاح ساختار مالی بانک‌ها، چه بانک‌های دولتی و چه سایر بانک‌ها، به همراه بانک مرکزی در حال پیگیری است، اظهار کرد: «از جمله کارهایی که در این راستا در حال انجام است، پیگیری‌های مکرری است که در خصوص اموال مازاد صورت گرفته تا بانک‌ها دارایی‌های مازاد خود را به فروش برسانند.»

او ادامه داد: «دومین اقدام، افزایش سرمایه بانک‌هاست که از این طریق بتوان نسبت کفایت سرمایه آنها را افزایش داد. سومین اقدام نیز پیگیری و نظارت بیشتر در تسهیلات پرداختی است تا در جای مناسب هزینه شده و منجر به بازپرداخت اقساط شود. در کنار همه این اقدامات، پیگیر مطالبات بانک‌ها از دولت نیز هستیم.»

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد با بیان اینکه مجموع اقدامات مذکور کمک می‌کند توان مالی بانک‌ها و زیان انباشته آنها اصلاح شود، گفت: «همچنین در ساختار مدیریتی اقداماتی انجام می‌شود و اصلاح ساختار مالی نیز در اصلاح ترازنامه‌ای و سود و زیان می‌کمک کند.»

حسینی تأکید کرد: «این اقدامات با هماهنگی بانک مرکزی در حال انجام است و تا پایان سال قطعاً اتفاق خوبی در این زمینه رخ خواهد داد.»


نگاهی به صورت‌های مالی برخی بانک‌ها


بر اساس این گزارش، صورت‌های مالی ۳۹۶ شرکت غیردولتی روز چهارشنبه (۲۰مهر) در راستای شفافیت منتشر شده و در سامانه کدال در دسترس عموم مردم قرار گرفت. در این میان زیان انباشته بانک‌های دولتی جلب توجه می‌کرد.

صورت‌حساب مالی بانک کشاورزی حاکی از زیان خالص این بانک در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۸۹ میلیارد تومان است که در سال ۱۴۰۰ به سود خالص ۲۳ میلیارد تومانی رسیده است. بررسی صورت‌های مالی این بانک از زیان انباشته چشم‌گیر ۷۴۰۰ میلیارد تومانی حکایت دارد.

همچنین زیان خالص بانک ملی از ۶۷۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به ۲۶۷۶ میلیارد تومان در سال گذشته رسیده است. طبق آخرین صورت مالی بانک ملی، این بانک نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد. بانک مسکن نیز از ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان در سال ۱۳۹۹ به یک میلیارد و ۷۵۰ تومان سود در سال ۱۴۰۰ رسیده و زیان انباشته این بانک ۲۴۰۰ میلیارد تومان است.

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت