راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا بانک‌ها این روزها تسهیلات خُرد پرداخت نمی‌کنند؟

مدتی است بانک‌ها تسهیلات خرد پرداخت نمی‌کنند و اعلام کردند که بانک مرکزی پرداخت این وام‌ها را متوقف کرده است، البته برخی این موضوع را بهانه‌تراشی بانک‌ها می‌دانند و دلیل آن را انضباط‌بخشی بانک مرکزی برای جلوگیری از خلق پول قلمداد کردند؛ با این حال مردم برای دریافت وام با در بسته مواجه شدند.

به گزارش ایرنا، نخستین راهکار برای رفع مشکلات مالی، دریافت وام از بانک است. هرچند برای رسیدن به مقصود باید از هفت‌خان رستم عبور کرد؛ با این حال تلاش‌های بانک مرکزی برای تسهیل دریافت وام‌های خرد همچون حذف ضامن و اعتبارسنجی متقاضیان در مقطعی مسیر دریافت تسهیلات را هموار کرد و در این مدت بسیاری موفق شدند وام خرد دریافت کنند.

بر اساس آخرین آمار تا ۱۰ آبان ۵۸۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ ۸۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شد که رشد ۵۲درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. همچنین ۴۷۹ هزار فقره وام قرض‌الحسنه فرزندآوری به مبلغ ۱۹ هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان اعطا شده است.

بر اساس این گزارش ۱۶۶ هزار و ۵۰۰ فقره برای وام ودیعه مسکن از ۶ تیرماه تا ۱۰ آبان ماه امسال تشکیل پرونده شده که از این تعداد ۱۲۸ هزار نفر به میزان ۷ هزار و ۹۹۸ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.

با این‌ حال در دو ماه اخیر افراد زیادی از ندادن وام توسط بانک‌ها گلایه داشتند و خواهان بررسی این موضوع شدند.

در شهر تهران برخی بانک‌ها دلیل توقف پرداخت تسهیلات را نبود اعتبار کافی برای دادن وام اعلام کرده و کاهش سپرده‌گذاری مشتریان را مهم‌ترین دلیل وضع موجود بیان می‌کنند.


بانک مرکزی پرداخت تسهیلات را متوقف کرد


متصدی بخش تسهیلات یکی از شعب بانک مسکن در این‌ باره گفته که بیش از دو ماه است وامی پرداخت نمی‌کنیم، زیرا بانک مرکزی پرداخت تسهیلات را متوقف کرده است.

او درباره اینکه چه زمانی این ممنوعیت برداشته می‌شود، بیان کرد: «بخشنامه‌ای در این خصوص ابلاغ نشده اما در برخی موارد برای مقطعی این محدودیت از بین رفته است.»

متصدی بخش تسهیلات یکی از شعب بانک کشاورزی با بیان اینکه اعطای تسهیلات در شعبه‌های بانک جریان دارد، افزود: «برای دریافت وام‌های قرض‌الحسنه همچون ازدواج و فرزندآوری متقاضیان باید به سامانه بانک مرکزی مراجعه کنند و پس از تعیین شعبه، مراحل پرداخت وام در بانک کشاورزی انجام می‌شود.»


توقف اعطای وام ترفند خود بانک‌هاست


مسئول حوزه تسهیلات یکی از شعب بانک ملی نیز با تکذیب مسدودشدن اعطای وام از سوی بانک مرکزی گفت: «بهانه‌تراشی توقف اعطای وام از سوی بانک مرکزی ترفند خود بانک‌هاست و دلیل اصلی این است که اعتبار بانک‌ها کاهش‌ یافته است.»

او ادامه داد: «الان در شعبه ما (بانک ملی) تنها کارت اعتباری به متقاضیان داده می‌شود و تعداد افرادی که این کارت‌ها را دریافت می‌کنند نسبت به گذشته کمتر شده است.»

متصدی یکی از شعب بانک ملت نیز همچون شعب بانک صادرات از توقف اعطای وام توسط بانک مرکزی خبر داد و گفت: «تنها یک طرح برای پرداخت وام در شعبه این اجرا می‌شود.»

مسئول حوزه تسهیلات یکی از شعب بانک سپه نیز گفت: «در بانک سپه تنها بر اعطای وام بر اساس سپرده‌گذاری تمرکز داریم.»

بررسی‌ها در مراجعه به بانک‌های خصوصی برای اعطای وام حاکی از این است که این بانک‌ها نیز گردش حساب (معدل حساب) و سپرده‌گذاری را مبنای پرداخت وام بیان می‌کردند.

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.