راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

پاسخ نوبیتکس به ادعاهای مطرح‌شده در گزارش خبرگزاری رویترز / اطلاعات گزارش گمراه‌کننده است

در روزهای اخیر، خبرگزاری رویترز گزارشی منتشر کرده و مدعی شده ایرانی‌ها از سال 2018 مبلغ هشت میلیارد دلار تراکنش مالی بر بستر صرافی بین‌المللی بایننس انجام داده‌اند. در پی انتشار این گزارش، خبرگزاری ایران‌اینترنشنال هم با انتشار ویدئویی از تخلف گسترده بایننس در نادیده‌گرفتن تحریم‌های ایران گفته است.

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، در گزارش رویترز، ادعاهایی مبنی بر ارتباط بایننس و نوبیتکس مطرح شده است. توضیحات نوبیتکس درباره ادعاهای مطرح‌شده در رویترز به شرح زیر است:

 • در سال‌های اخیر به دنبال اعمال قوانین تحریمی آمریکا، فعالیت کاربران ایرانی در صرافی‌های بین‌المللی از جمله بایننس، به شدت محدود و دارایی برخی در این بسترها مسدود شده است. در این شرایط نوبیتکس به‌عنوان پلتفرمی بومی و امن که تمامی پروتکل‌های امنیتی را برای محافظت از دارایی کاربران به کار گرفته، تلاش کرده شرایط خریدوفروش امن رمزارز را برای ایرانیان فراهم کند. به این ترتیب افرادی که به طور مستقیم تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفتند، توانستند از فرصت سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها استفاده کنند.
 • گزارش خبرگزاری رویترز به داده‌های موسسه‌ای استناد کرده که یک کسب‌وکار فعال در حوزه تجزیه‌وتحلیل بلاکچین و خدمات مربوط به ردیابی رمزارزهاست. اما گزارش‌های این موسسه با دید تجاری و بازاریابی، با هدف همکاری با دولت‌ها و سازمان‌های اقتصادی تهیه می‌شود و داده‌های نسخه‌های اخیر این مؤسسه با تناقض‌های جدی همراه است.
 • «چین آلیسیس» در گزارش‌های قبلی خود به عمد یا سهو، اقدام به تحریف اعداد و ارقام کرده است. یک نمونه از تناقض‌های آماری گزارش‌های این شرکت، بخشی از اطلاعات گزارش سال 2021 Chainalysis است که در آن آماری از سهم روزانه انتقال بیت‌کوین از استخرهای ماینینگ به تمامی بسترهای ایرانی (به طور میانگین روزانه 343 هزار دلار) ارائه شده است؛ حال آن که عملاً به رقمی حدود 125 میلیون دلار سالانه برای تمامی بسترهای ایرانی خواهیم رسید. این داده حتی در همین سطح محدود با داده دیگر گزارش همین سال، یعنی اعلام سهم 195میلیون‌دلاری نوبیتکس در انتقال بیت‌کوین به بایننس، تناقض جدی دارد.
 • از نظر نوبیتکس داده‌های منتشرشده گزارش اخیر شرکت Chainalysis نیز دارای اشکالات فنی متعددی است و به اعتبار آن خدشه جدی وارد است. در گزارش رویترز هم که با استناد به آمار Chainalysis منتشر شده، تراکنش مالی هشت‌‌ میلیارد دلاری ایرانیان در صرافی بایننس برجسته شده است. اشاره به این آمار و ارقام از این حیث گمراه‌کننده است که ممکن است این برداشت ایجاد شود که این رقم به‌صورت یک‌سویه از نوبیتکس به بایننس منتقل شده، در صورتی که عدد مورد ادعا، مجموع تراکنش‌های انجام‌شده توسط کاربران ایرانی با بایننس از سال 2018 را نشان می‌دهد. در حالی که یک کاربر ممکن است یک مقدار مشخص دارایی را بارها بین پلتفرم داخلی و خارجی و کیف پول به‌منظور ترید جابه‌جا کرده باشد. غالب این جابه‌جایی‌ها به‌ویژه در بین افرادی است که از اختلاف قیمت بازارها کسب درآمد می‌کنند. در گزارش رویترز جمع تمام این تراکنش‌ها بدون اشاره به اینکه این مبالغ بارها در گردش بوده، به‌عنوان حجم معاملات معرفی شده است. تأکید بر این حجم تبادل مالی، بدون اشاره به تعداد گردش مبادلات و مبلغ خالص خروجی یا ورودی، به نوعی تحریف واقعیت است که در راستای اهداف خاص انجام شده است.
 • باید تأکید کنیم اساساً بلاکچین، شبکه‌ای است که همه اعضای آن با واسطه، کم یا زیاد به‌ هم متصل هستند. یعنی یک بیت‌کوین می‌تواند بارها بین صرافی‌های ایرانی و بین‌المللی و کیف‌ پول‌های مختلف در گردش باشد. عناوینی مثل مبادلات مالی بین دو برند فقط با اهداف تخریبی طرح می‌شوند؛ چراکه همین واقعیت برای ارتباط بین دو برند داخلی یا نوبیتکس با یک برند خارجی دیگر نیز برقرار است. نکته ماجرا در این است که در این گزارش عامدانه عنوان شده نوبیتکس بدون واسطه یا عمدتاً با یک یا چند واسطه چنین مبادلاتی را با بایننس داشته؛ حال آنکه ممکن است چنین ارتباط با واسطه‌ای در همین حجم یا حتی بیشتر با برندهای دیگر وجود داشته و برای گمراهی مخاطب از آن عبور شده است.
 • صرافی‌ها در راستای مسئولیت خود برای شفافیت و سالم‌ماندن گردش‌های مالی فقط به کاربران احراز هویت‌شده سرویس می‌دهند. همچنین در صورت لزوم با دستور نهادهای قضایی امکان مقابله با جرائم این حوزه وجود دارد. نوبیتکس نیز به‌منظور جلوگیری از هرگونه تخلف و سالم‌سازی فضا از ابتدا مکانیسم احراز هویت را هنگام ثبت نام کاربران اجباری کرده است.
 • در گزارش رویترز انجام تراکنش‌های رمزارزی در راستای اقداماتی مثل دورزدن تحریم‌ها یا خروج ارز تفسیر شده که تلقی درستی نیست. قاعدتاً این تراکنش‌ها یک‌طرفه و از پلتفرم ایرانی به بستر خارجی یا کیف پول‌های شخصی نبوده و روندی رفت‌وبرگشتی داشته است. از سوی دیگر بسترهایی همچون بایننس که قوانین سختگیرانه‌ای برای شناسایی کاربران دارند، هرگز نمی‌توانند مقصد مناسبی برای دورزدن تحریم‌ها باشند و راهکارهای بسیار ساده‌تر مانند بسترهای غیرمتمرکز وجود دارد؛ بنابراین واضح است که بخش اعظم چنین ادعایی صرفاً در نظر نگرفتن حقیقت هدف کاربران در استفاده از یک بستر خارجی برای ترید بوده است.
 • برخلاف ادعای رویترز، نوبیتکس همواره به کاربران خود توصیه کرده از پلتفرم‌های خارجی برای معامله رمزارز و ترید استفاده نکنند. مثال واضح این امر در قوانین و شروط استفاده از خدمات نوبیتکس به صراحت آورده شده است. این نکته در بسیاری از پُست‌ها و مطالب بلاگ نوبیتکس هم مشهود است. هرچند که نوبیتکس هیچ‌ گاه حق برداشت رمزارز و دارایی کاربران را از آنها سلب نکرده و آرمان خود یعنی جهان بدون محدودیت برای ایرانیان و همه مردم جهان را زیر پا نخواهد گذاشت. گفتنی است نوبیتکس با هدف حفظ امنیت کاربران و تشویق آنها برای استفاده از پلتفرم داخلی، امکانات فنی متعددی مثل ذخیره‌سازی سرد، ساختار چندامضایی کیف پول و… را ایجاد کرده است. طبیعتاً هیچ کسب‌وکاری کاربران خود را به استفاده از پلتفرم‌های رقیب تشویق نمی‌کند و ترجیح می‌دهد کاربران به جای انتخاب پلتفرم‌های دیگر در همان پلتفرم سرمایه‌گذاری و معامله کنند.
 • نوبیتکس، به‌عنوان یک شرکت صددرصد خصوصی و مستقل در اسفند سال 96 با هدف پاسخ به نیاز وجود یک بستر تبادل بومی برای ایرانیان شروع به فعالیت کرده است. این شرکت، هیچ‌گونه وابستگی به نهادهای حاکمیتی نداشته و از ابتدای امر تا به امروز ترکیب هم‌بنیانگذاران خود را که همگی فارغ‌التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف بوده‌اند، حفظ کرده است.
 • نوبیتکس همچون نزدیک به پنج سال گذشته، با تکیه بر دانش متخصصان خود، به ارائه خدمات امن و سریع بدون هیچ محدودیتی به کاربران ایرانی دنیای رمزارز ادامه می‌دهد. همچنین آرمان‌های دنیای غیرمتمرکز ما را بر آن داشته حوزه فعالیت‌های خود را فراتر از ایران توسعه دهیم.
 • در پایان تأکید می‌کنیم مادامی که کاربران ایرانی، فعالیت خود را در بسترهای داخلی انجام دهند، هیچ‌گونه خطری متوجه دارایی‌های رمزارزی آنها با ماهیت غیر قابل تحریم نخواهد شد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت