راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد / شورای تجارت خارجی باید تأسیس شود

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در مراسم روز ملی صادرات اعلام کرد: «به‌منظور ایجاد یکپارچگی در سیاست‌گذاری‌های تجاری ایران، تأسیس شورای تجارت خارجی اهمیت بسیار زیادی دارد.»

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، غلامحسین شافعی با بیان اینکه ۴۴ دستگاه در ایران به شکل مستقیم و غیرمستقیم درگیر تجارت هستند، تأکید کرد: «هرچه به سمت حرکت در تصمیم‌گیری واحد برویم، شانس موفقیت در تجارت بالاتر می‌رود؛‌ از این‌رو خواسته مشخص بخش خصوصی، تشکیل شورای تجارت خارجی برای عبور از این مشکلات است.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: «یکی دیگر از معضلات‌مان، محدودبودن نقش‌آفرینی اقتصاد ایران در زنجیره عرضه جهانی به حساب می‌آید؛ موضوعی که باید در برنامه‌های بالادستی به آن توجهی ویژه داشته باشند. در برنامه‌های توسعه به‌عنوان سند بالادستی می‌توان نگاه کلان به صادرات را مشخص کرد. نگاهی به اقلام اصلی صادرات کشور نشان می‌دهد محصولات پتروشیمی و میعانات گازی تقریباً نیمی از صادرات ما را به خود اختصاص داده‌اند. از سویی دیگر حدود ۷۵ درصد از صادرات ما تنها به پنج مقصد انجام می‌شود.»

او با اشاره به پایین‌بودن ارزش‌ افزوده یا کالاهایی با فناوری بالا در سبد صادراتی ایران تأکید کرد: «افزایش صادرات نیاز به افزایش تولید کالای باکیفیت دارد. برنامه‌ریزی برای همکاری بلندمدت با همسایگان و در نظر گرفتن تحولات سیاسی و اقتصادی در این زمینه نقشی مهم ایفا می‌کند. در شرایطی که پیش‌بینی می‌شود قدرت اقتصادی جهان در سال‌های آینده تغییر کند، جبران عقب‌افتادگی‌های اقتصادی در برنامه هفتم توسعه می‌تواند اقتصاد ایران را به جایگاه واقعی خود برساند.»

منبع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت