راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

هشتمین مجوز مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی در کشور صادر شد

هشتمین مجوز مرکز صدور گواهی الکترونیکی میانی در کشور به بخش خصوصی اعطا شد. به گفته رضا جوادی‌نیا، معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز تتا، شرکت پندارکوشک ایمن موفق شد پس از طی مراحل احراز صلاحیت و تدوین سند دستورالعمل اجرایی خود (CPS)، به‌عنوان چهارمین مرکز میانی خصوصی، مجوز خود را از مرکز ریشه کشور دریافت کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، جوادی‌نیا در این خصوص توضیح داد: «پیش از این در کشور هفت مرکز میانی مجوز خود را از شورای سیاست‌گذاری گواهی الکترونیکی کشور دریافت کرده بودند که از این میان سه مرکز از بخش خصوصی و چهار مرکز دولتی بوده‌اند که آخرین آنها مرکز میانی سلامت متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است. به‌جز مرکز میانی سلامت، مرکز میانی عام متعلق به وزارت صمت، مرکز میانی نفت متعلق به وزارت نفت و مرکز میانی بازار سرمایه متعلق به سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز مرکز میانی صدور گواهی الکترونیکی را دریافت کرده بودند.»

معاون زیرساخت کلید عمومی و امنیت اطلاعات تجاری مرکز خاطرنشان کرد: «با تلاش‌های مرکز تتا در راستای گسترش زیرساخت‌های صدور گواهی الکترونیکی در کشور، اقدامات خوبی با همکاری بخش خصوصی شروع‌ شده و این مجوز اولین خروجی همین اقدامات مشترک است که در شهریورماه ۱۴۰۱ به ثمر نشسته است. این اقدام گام مؤثری در راستای تحقق سومین پروژه اولویت‌دار دولت الکترونیکی با عنوان «استقرار و کاربردی‌شدن امضای الکترونیکی در کلیه تبادلات و اسناد» است.»

جوادی‌نیا با اشاره به اینکه کسب‌وکارها می‌توانند در تعاملات و تبادلات خود از امضای الکترونیکی استفاده کنند، افزود: «اساساً هر جا که صحبت از استنادپذیری اسناد و انکارناپذیری آنها باشد امضای الکترونیکی کاربرد دارد. دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با به‌کارگیری امضای الکترونیکی در سامانه‌های خود، مراجعات حضوری شهروندان به دستگاه‌ها را حذف کنند یا به حداقل برسانند. استفاده از اسناد الکترونیکی که با استفاده از گواهی امضای الکترونیکی امضاشده‌اند سبب استنادپذیری این اسناد می‌شود و لذا ضرورت استفاده از نسخه‌های کاغذی انواع اسناد مانند قراردادها، صورت‌های مالی و غیره را حذف کرده و از طریق کاهش مصرف کاغذ سبب کاهش هزینه‌های غیرضروری برای کسب‌وکارها و دستگاه‌های اجرایی می‌شود.»

جوادی‌نیا در پایان تأکید کرد که پذیرش و به‌کارگیری گواهی‌های صادره توسط هر یک از مراکز میانی ذیل مرکز ریشه، دارای مجوز از شورای سیاست‌گذاری در سامانه‌های تمامی دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی با رعایت تناسب سطح اطمینان گواهی، بلامانع است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.