راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کلادفلر و ابر آروان اعلام کردند / استفاده 55 درصد وب‌سایت‌های داخلی از CDN و DNS ابری

ابر آروان پس از پژوهش محاسبه‌ میزان استفاده از خدمات ابری در ایران، به‌شکل جزئی‌تر میزان استفاده‌ سایت‌های ایرانی دارای رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون از سرویس‌های شبکه توزیع محتوا (CDN) و DNS ابری (public Cloud) را بررسی کرده است.

تحقیقات بازار ابر آروان نشان می‌دهد از یک میلیون دامنه‌ برتر رتبه‌‌بندی‌شده از سوی وب‌سایت Tranco، تعداد 4802 دامنه ایرانی هستند. ۵۶درصد از این دامنه‌ها از CDN و DNS ابری و حدود ۴۴درصدشان از خدمات غیرابری بهره‌ می‌برند. به‌علاوه، با وزن‌دهی به این دامنه‌ها براساس رتبه‌ Tranco، حدود ۵۹درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از سرویس‌های ابری بهره‌ می‌برند.


درباره‌ این پژوهش


این پژوهش با هدف تعیین سهم سرویس‌های CDN و DNS سرویس‌دهندگان ابر عمومی (Public Cloud) از دامنه‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون انجام شده است. به همین دلیل سهم سرویس‌دهندگان خدمات سنتی هاستینگ و خدمات ابری خصوصی (Private Cloud) در دسته‌ غیرابری محاسبه شده است.

برای شناسایی دامنه‌های ایرانی با رتبه‌ زیر یک میلیون، از رتبه‌بندی وب‌سایت trance استفاده شده است. پس از گردآوری دامنه‌های ایرانی با دامنه‌ ir.، از منابع دیگر مانند سامانه‌ اینماد، اتحادیه‌ کشوری کسب‌وکارهای مجازی و سازمان فناوری اطلاعات ایران برای شناسایی سایر دامنه‌های ایرانی که دارای دامنه‌ ir. نبودند، استفاده شد.

همچنین در کنار بررسی تعداد وب‌سایت‌های ایرانی استفاده‌کننده از CDN و DNS ابری و خدمات غیرابری، برای اندازه‌گیری میزان تاثیر این خدمات بر کاربران نهایی خدمات آنلاین، براساس رتبه‌بندی Tranco به دامنه‌های پربازدید و ترافیک بالا، وزن بیشتری داده شد. برای نمونه دیجی‌کالا که در رتبه‌‌بندی Tranco رتبه‌ ۴۱۳ را به خود اختصاص داده است و براساس داده‌های Similarweb تعداد 72میلیون و 800هزار بازدیدکننده‌ ماهانه دارد، ‌نسبت به وب‌سایت‌هایی با رتبه‌ پایین‌تر، تاثیر به مراتب بیشتری روی کاربران نهایی خدمات آنلاین دارد.

در این پژوهش که براساس رتبه‌بندی وب‌سایت tranco انجام شد، زیرساخت مورد استفاده‌ دامنه‌های ایرانی با رتبه‌ زیر یک میلیون در محدوده‌های زیر دسته‌‌بندی شده‌اند:

 • ۱ تا ۵ هزار
 • ۵ هزار تا ۱۰ هزار
 • ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار
 • ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار
 • ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار
 • ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون

ابر آروان و کلادفلر؛ رهبران ایرانی و خارجی زیرساخت ابری ایران


این پژوهش نشان می‌دهد بازیگران اصلی حوزه‌ ارائه CDN و DNS ابری ایران، کلادفلر و ابر آروان به‌عنوان سرویس‌دهنده‌ خارجی و داخلی خدمات ابری (Public Cloud) هستند.

نزدیک به ۵۶درصد وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون از CDN و DNS ابری و حدود ۴۴درصد این وب‌سایت‌ها از خدمات غیرابری استفاده می‌کنند. به‌ این واسطه نزدیک ۵۹درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از CDN و DNS ابری و حدود ۴۱درصد از خدمات غیرابری بهره می‌برند.

۳۱.۳۰درصد از وب‌سایت‌های ایرانی که رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون دارند از خدمات کلادفلر و ۲۲.۳۰درصد از این وب‌سایت‌ها از خدمات ابر آروان استفاده می‌کنند. به دنبال استفاده‌ این سایت‌ها از CDN و DNS کلادفلر و ابر‌ آروان، ۲۳.۲۱درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از سرویس‌های کلادفلر و ۲۰.۷۲درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین از CDN و DNS ابر آروان بهره می‌برند.

این پژوهش نشان می‌دهد بیش از نیمی از وب‌سایت‌های ایرانی استفاده‌کننده از خدمات ابری که به‌واسطه‌ ترافیک و بازدید بالا در رتبه‌بندی جهانی زیر یک میلیون قرار می‌گیرند از CDN و DNS ابری کلادفلر استفاده می‌کنند. همچنین سهم کلادفلر به‌عنوان سرویس‌دهنده‌ خارجی خدمات ابری در ایران حدود ۱.۵ برابر سهم ابر آروان است.

با وجود سهم بیشتر کلادفلر نسبت به ابر آروان از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون،‌ میزان تاثیر ابر آروان روی کاربران نهایی خدمات آنلاین فاصله‌ چندانی با تاثیر کلادفلر روی کاربران نهایی خدمات آنلاین ندارد. حتی در برخی محدوده‌ها تاثیر ابر آروان روی کاربران نهایی خدمات آنلاین بیشتر از کلادفلر است. برای نمونه ابر آروان هم دارای سهم بیشتری از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی یک تا پنج هزار است و هم تاثیر بیشتری روی کاربران نهایی خدمات وب‌سایت‌های این محدوده دارد.

اگر ابر آروان و کلادفلر را در نظر نگیریم، تنها ۲.۰۲درصد وب‌سایت‌های ایرانی که به‌واسطه‌ بازدید بسیار زیاد و ترافیک بالا رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون دارند از خدمات سایر سرویس‌دهندگان داخلی و خارجی CDN و DNS ابر عمومی (Public Cloud) استفاده می‌کنند.

در مجموع سهم ابر آروان و کلادفلر از وب‌سایت‌های ایرانی با  رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون با فاصله، بیشتر از کل سرویس‌دهندگان خدمات غیرابری و ۲۷ برابر سایر سرویس‌دهندگان داخلی و خارجی CDN و DNS ابری است.

همچنین، تاثیر ابر آروان و کلادفلر  روی کاربران نهایی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون، بیشتر از تمام سرویس‌دهندگان خدمات غیرابری و سه‌برابر مجموع سایر سرویس‌دهندگان داخلی و خارجی CDN و DNS ابر عمومی (Public Cloud) است.


بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر ۵ هزار


پژوهش ابر آروان نشان می‌دهد ۰.۶۴درصد وب‌سایت‌ها با رتبه یک تا پنج هزار ایرانی هستند و ۵۹درصد وب‌سایت‌های ایرانی در این محدوده از CDN و DNS ابری استفاده می‌کنند. از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر پنج هزار می‌توان به «دیجی‌کالا»، «شاپرک» و «ورزش‌سه» اشاره کرد.

۳۷درصد وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر پنج هزار مشتری CDN و DNS ابری آروان و ۲۶درصد از این وب‌سایت‌ها مشتری کلادفلر هستند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۵.۹۲درصد کاربران
 • کلادفلر: ۳.۶۶درصد
 • سایر CDN و DNS ابری: ۱۰.۸۶درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۱۵.۵۶درصد

بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی  ۵ هزار تا ۱۰ هزار


براساس پژوهش ابر آروان ۰.۷۶درصد وب‌سایت‌ها با رتبه‌ جهانی ۵ تا ۱۰ هزار ایرانی هستند و ۵۳درصد وب‌سایت‌های ایرانی در این محدوده از CDN و DNS ابر عمومی (Public Cloud) استفاده می‌کنند. از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی ۵ هزار تا ۱۰ هزار می‌توان به «خبرگزاری مهر»، «پست» و «بلاگفا» اشاره کرد.

سهم ابر آروان از وب‌سایت‌های ایرانی این محدوده که از CDN و DNS ابری استفاده می‌کنند، ۲۰درصد محاسبه شده است. همچنین ۵۵درصد از این وب‌سایت‌ها از CDN و DNS ابری کلادفلر استفاده می‌کنند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۱.۴۱درصد کاربران
 • کلادفلر: ۳.۶۰درصد کاربران
 • سایر CDN و DNS ابری: ۱.۷۳درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۵.۷۵درصد کاربران

بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار


از بین ۴۰هزار وب‌‌سایت این محدوده، ۰.۵۱درصد وب‌سایت‌ها ایرانی هستند که از بین آنها می‌توان به وب‌سایت‌های «نیاز روز»، «کافه‌بازار» و «موزیک‌فا» اشاره کرد.

۰.۶۶درصد وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه ۱۰ تا ۵۰ هزار از CDN و DNS ابری استفاده می‌کنند و ۴۴درصدشان مشتری ابر آروان و ۴۷درصدشان مشتری کلادفلر هستند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۵.۱۱درصد کاربران
 • کلادفلر: ۵.۴۴درصد کاربران
 • سایر سرویس‌دهندگان CDN و DNS ابری: ۱.۲۴درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۷.۷۸درصد کاربران

بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار


بررسی وب‌سایت‌های با رتبه‌ بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نشان می‌دهد ۰.۴۶درصد وب‌سایت‌ها در این محدوده ایرانی و «تاپین»، «آخرین خبر» و «فارسروید» از جمله وب‌سایت‌های این دسته هستند.

۷۲درصد این وب‌سایت‌ها از CDN و DNS ابری استفاده می‌کنند که ۴۶درصدشان ابر آروان و ۴۸درصدشان کلادفلر را برای دریافت خدمات ابری انتخاب کرده‌اند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۲.۵۲درصد کاربران
 • کلادفلر: ۲.۶۹درصد کاربران
 • سایر CDN و DNS ابری: ۰.۲۸درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۲.۰۸درصد کاربران

بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار


۰.۴۵درصد از ۴۰۰ هزار وب‌سایتی که رتبه‌ جهانی بین ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار دارند، ایرانی هستند. «گاج‌مارکت»، «مدیر وردپرس» و «ماگرتا» از جمله وب‌سایت‌های ایرانی این دسته هستند.

همچنین ۶۰درصد این وب‌سایت‌های ایرانی از CDN و DNS ابری بهره‌ می‌برند و ۴۲درصد از وب‌سایت‌های این محدوده‌ رتبه از خدمات ابر آروان و ۵۵درصدشان از خدمات کلادفلر استفاده می‌کنند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۴.۲۷درصد کاربران
 • کلادفلر: ۵.۴۷درصد کاربران
 • سایر CDN و DNS ابری: ۰.۳۵درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۶.۴۹درصد کاربران

بررسی وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی ۵۰۰ هزار تا یک میلیون


آخرین محدوده‌ رتبه‌ جهانی وب‌سایت‌ها که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است، مربوط به ۵۰۰ هزار وب‌سایت است که رتبه‌ جهانی ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دارند. «ساب‌موویز»، «تاج‌موبایل» و «سروش‌اپ» از جمله وب‌سایت‌های ایرانی این محدوده هستند.

۰.۴۹درصد وب‌سایت‌های ایرانی رتبه‌ جهانی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون دارند و ۵۰درصد از این وب‌سایت‌ها از CDN و DNS ابر عمومی (Public Cloud) استفاده می‌کنند.

۳۸درصد از وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون از CDN و DNS ابری آروان و ۶۰درصدشان از خدمات کلادفلر هستند.

تاثیر بر کاربران نهایی خدمات آنلاین:

 • ابر آروان: ۱.۴۹درصد کاربران
 • کلادفلر: ۲.۳۴درصد کاربران
 • سایر CDN و DNS ابری: ۰.۰۹درصد کاربران
 • خدمات غیرابری: ۳.۸۵درصد کاربران

رتبه‌دارها ابری‌ترند


در گزارش پیش با موضوع «محاسبه‌ میزان استفاده از خدمات ابری در ایران»، بدون در نظر گرفتن رتبه‌ جهانی دامنه‌ها، حدود ۱۵۰هزار دامنه‌ ایرانی مورد بررسی قرار گرفت.

یک‌سی‌ام دامنه‌های ایرانی که در پژوهش پیش بررسی شدند، به‌واسطه‌ بازدید و ترافیک بالای‌ خود رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون دارند. در این پژوهش این دامنه‌ها از نظر استفاده از سرویس CDN و DNS ابری عمومی (Public Cloud) و سرویس غیرابری بررسی شدند.

هم‌راستا با گزارش، این پژوهش نیز نشان می‌دهد افزایش ترافیک و بازدید بالا با اقبال به سرویس‌های ابری رابطه دارد و وب‌سایت‌های پربازدید و با ترافیک بالا بزرگترین مشتریان خدمات ابری هستند؛ ۵۵.۶۲درصد وب‌سایت‌های ایرانی با رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون از CDN و DNS ابری به‌شکل عمومی استفاده می‌کنند. دامنه‌هایی که از خدمات سنتی هاستینگ یا ابر خصوصی (Private Cloud) استفاده می‌کنند ۴۴.۳۸درصد دامنه‌های ایرانی با رتبه‌ زیر یک میلیون را تشکیل می‌دهند.

نسبت استفاده از خدمات سنتی هاستینگ به ابری در پژوهش پیش (بدون در نظر گرفتن رتبه‌ جهانی دامنه‌ها)، ۷۰ به ۳۰ بود. ولی بررسی دامنه‌های ایرانی دارای رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون از تفاوتی چشمگیر حکایت دارد؛ در ۴۸۰۲ دامنه‌ ایرانی که به واسطه‌ ترافیک و بازدید بالا رتبه‌ جهانی زیر یک میلیون دارند، نسبت استفاده از خدمات سنتی هاستینگ به ابری حدود ۴۰ به ۶۰ است. از سوی دیگر حدود ۶۰درصد کاربران نهایی خدمات آنلاین به واسطه‌ استفاده وب‌سایت‌های برتر ایرانی، از CDN  و DNS ابری به‌شکل عمومی ‌(Public Cloud) بهره‌ می‌برند.

کنار هم گذاشتن این داده‌ها نیز نشان می‌دهد هرچه اهمیت یک وب‌سایت بیشتر و نقش آن در زندگی مردم پررنگ‌تر باشد، خدمات سنتی هاستینگ کمتر پاسخ‌گوی نیازهای آن وب‌سایت است. این موضوع نشان می‌دهد هرچه اقتصاد دیجیتال بیشتر توسعه‌ پیدا کند و استفاده از سرویس‌های ابری جای بیشتری بین صنایع و کسب‌وکارها باز کند، سهم سرویس‌های ابری از بازار زیرساخت ایران افزایش خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.