راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

اختصاص ابزار پذیرش تنها به صاحبان حساب‌های تجاری / تفکیک حساب‌ها برای مقابله با فرار مالیاتی

فرایند تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری در دولت سیزدهم با هدف ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی کشور و برخورد با فرارهای مالیاتی با جدیت دنبال می‌شود . از آنجا که فرار مالیاتی شهروندان کشور، با کاهش درآمدهای مالیاتی دولت و فشار مالیاتی بیشتر بر سایر مودیان همراه بوده، دولت تلاش دارد با وضع قوانین مختلف مالیاتی، تا حد امکان از فرار مالیاتی مودیان جلوگیری کند.

به گزارش ایرنا، هفته گذشته رئیس‌جمهوری به بانک مرکزی رفت و از نزدیک در جریان برنامه‌های راهبردی این بانک قرار گرفت. در این دیدار پنج راهبرد بانک مرکزی تشریح شد.

یکی از راهبردها حکمرانی ریال است. در این راهبرد، پولی که از جایی به‌ جای دیگر منتقل می‌شود قابل رصد بوده و از این طریق نظارت بر نهادهای گردش‌دهنده پول که همان بانک است انجام می‌شود. همچنین برای برقراری عدالت در دریافت مالیات کمک می‌کند.


شناسایی ۲۲۰ هزار حساب تجاری


بر اساس اعلام بانک مرکزی تاکنون ۱۸ میلیون درگاه توسط بانک مرکزی و سازمان مالیاتی شناسایی شده و در واقع کارت‌خوانی در کشور وجود ندارد که توسط بانک مرکزی شناسایی نشده باشد.

همچنین بر اساس اعلام این بانک ۲۲۰ هزار حساب تجاری نیز در این ایام شناسایی شده است.


شناسایی حساب‌های تجاری و غیرتجاری


اصغر ابوالحسنی، قائم‌مقام بانک مرکزی پیش‌ از این درباره شناسایی حساب‌های تجاری و غیرتجاری گفت: «بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، چنانچه حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود.»

به گفته ابوالحسنی، ابتدا پیامکی برای فرد ارسال می‌شود که به دلیل تراکنش‌های بالایی که دارد، حسابش تجاری است و حساب تجاری نیازمند اخذ مالیات است و چنانچه فرد مدعی شود که کار تجاری انجام نمی‌دهد و به‌ اشتباه جزو حساب‌های تجاری شناسایی شده، می‌تواند مدارک مربوطه را به سازمان مالیاتی ارائه کند و مسئله حل شود.

قائم‌مقام بانک مرکزی اعلام کرد: «از ابتدای مهرماه پیامک حساب‌های تجاری و غیرتجاری برای افراد ارسال می‌شود.»

به گفته این مقام بانکی، نه‌تنها شناسایی حساب‌های تجاری خللی در فعالیت افراد ایجاد نمی‌کند، برای حساب‌های تجاری موارد مشوقی هم در نظر گرفته شده است.

فصل چهارم از گزارش بانک مرکزی، در خصوص دستورالعمل ناظر بر حساب‌ سپرده تجاری جزئیات کامل اعمال مشوق‌های بانکی برای حمایت از صاحبان حساب‌های تجاری را بیان کرده است.

همچنین مصطفی قمری‌وفا، رئیس‌کل بانک مرکزی، درباره سیاست‌های ترغیبی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «با تصویب ضوابط ناظر بر حساب‌های سپرده تجاری،  از این پس دارندگان این حساب‌ها می‌توانند از مشوق‌ها و سیاست‌های ترغیبی و ارائه برخی خدمات بانکی همچون اعطای ابزارهای پذیرش در شبکه بانکی بهره‌مند شوند.»

براساس گزارش بانک مرکزی، مؤسسه اعتباری مکلف است سازوکاری را اتخاذ کند که هرگونه ابزار پذیرش فقط به صاحبان حساب‌های تجاری اختصاص یابد. مؤسسه اعتباری باید همواره از اتصال ابزار پذیرش به حساب تجاری اطمینان حاصل کند.


هدف از تفکیک حساب‌ها ایجاد شفافیت است


 ابوذر سروش، معاون نظارت بانک مرکزی، در تشریح مزایای تفکیک حساب‌های تجاری از حساب‌های غیرتجاری گفت: «هدف بانک مرکزی از تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری، ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی کشور است. ضمن اینکه مشوق‌هایی همچون افزایش سقف نقل‌وانتقال پول به‌صورت غیرحضوری و کاهش حدنصاب بازگشت چک‌های قبلی برای صدور دسته‌چک جدید برای این دسته از دارندگان حساب‌ها پیش‌بینی شده است.»

او اضافه کرد: «همچنین صاحبان حساب‌های تجاری دیگر لازم نیست برای نقل‌وانتقال‌ بیش از دو میلیارد ریال خود به بانک مستند ارائه کنند، بلکه بانک‌ها فقط برای نقل و انتقال‌های بالاتر از مبلغ ۱۰ میلیارد ریال باید از این اشخاص مستندات مطالبه کنند.»

معاون نظارت بانک مرکزی درباره اقدام افراد برای تجاری‌شدن حساب‌هایشان گفت: «اشخاص به دو طریق می‌توانند حساب‌های مورد نظر خود را به‌حساب تجاری تبدیل کنند. در روش نخست، اشخاص مزبور می‌توانند با مراجعه به درگاه‌های تعیین‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، شماره‌ حساب یا حساب‌های تجاری خود را اعلام کنند. معمولاً سازمان امور مالیاتی کشور هنگام تکمیل اظهارنامه‌های مالیاتی شماره‌ حساب‌های تجاری صاحبان کسب‌وکار را از آنها استعلام می‌کند، بنابراین افراد می‌توانند از همان درگاه، شماره‌ حساب‌های تجاری خود را اظهار کنند.»

او ادامه داد: «پس از اظهار مودیان، سازمان امور مالیاتی کشور صحت اطلاعات حساب و تعلق آن به مودی را از سامانه سیاح بانک مرکزی استعلام می‌کند و در صورت تأیید، مراتب را به‌صورت سیستمی به بانک مرکزی اعلام می‌کند. بانک مرکزی نیز شماره‌حساب دریافتی را به‌صورت سیستمی به بانک عامل برای تغییر وضعیت به‌حساب تجاری اعلام می‌کند؛ بنابراین همه حساب‌های اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور تجاری می‌شوند. البته به‌استثنای حساب‌های اشخاص خارجی دارای کسب‌وکار که مجوز کار یا سرمایه‌گذاری در کشور را از مراجع ذی‌صلاح دریافت کرده باشند.»

سروش گفت: «در روش دوم، افراد می‌توانند به بانک‌های عامل مراجعه و اطلاعات حساب‌های خود نزد آنها را که می‌خواهند به‌حساب تجاری تبدیل شود اعلام کنند. در این حالت صاحبان کسب‌وکار باید شماره پرونده مالیاتی خود را نیز به متصدیان بانکی اعلام کنند.  بانک عامل پس از ارسال سیستمی اطلاعات به سازمان امور مالیاتی از مسیری که بانک مرکزی تدارک دیده است و دریافت تأییدیه از آن سازمان، می‌تواند حساب معرفی‌شده را تجاری کند.»

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: «بانک مرکزی برای صاحبان حساب‌های تجاری، آستانه روزانه نقل‌وانتقال‌های غیرحضوری را به پنج‌میلیارد ریال و ماهانه ۳۰ میلیارد ریال افزایش داده است. همچنین از آنجا که ابزار چک در کسب‌وکارهای اشخاص کاربرد زیادی دارد، حد نصاب بازگشت چک‌های قبلی یا ثبت صدور و تأیید چک‌ها در سامانه صیاد برای صدور و اعطای دسته‌چک جدید که برای عموم مردم ۸۰ درصد در نظر گرفته شده بود، برای صاحبان حساب‌های تجاری به ۶۰ درصد کاهش‌ یافته است.»

سروش درباره تمهیدات درنظرگرفته‌شده در فرایند تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری گفت: «ترتیباتی اتخاذ شده که خدمات بانکی مرتبط با کسب‌وکار و امور تجاری فقط به صاحبان حساب‌های تجاری تخصیص یابد. برای مثال، اعطای تسهیلات در قالب‌هایی نظیر مضاربه، سلف، خرید دین، مشارکت مدنی و امثال ذالک و نیز گشایش اعتبارات اسنادی که صرفاً در امور تجاری کاربرد دارند، فقط به صاحبان حساب‌های تجاری تعلق می‌یابد. وجه این تسهیلات نیز فقط باید به‌ حساب تجاری اشخاص یا فروشندگان کالا و خدمات واریز شود.»

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.