راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تهران‌فر: نگاه ویژه‌ای به نظارت در عملکرد بانکداری مجازی و الکترونیکی داشته باشیم

 معاون نظارت بانک مرکزی گفت: با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در ارائه‌ سرویس‌های اینترنت بانک، موبایل بانک و بانکداری مجازی نیاز است نگاه ویژه‌ای به نظارت در عملکرد بانکداری مجازی و الکترونیکی داشته باشیم.

حمید تهران‌فر در چهارمین همایش روسای موفق شعب بانک‌های کشور اظهار کرد: در نظام بانکی کشورمان همگام با بانکداری پیشرفته دنیا، حرکت شده است و دستاوردهایی همچون تلفن بانک، موبایل بانک و بانکداری مجازی و الکترونیکی داشته است، برهمین اساس بانک مرکزی که یکی از وظایفش نظارت بر عملکرد بانکی است بر نظارت در فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیکی توجه ویژه دارد، ضمن آنکه این نظارت باید جدی‌تر از گذشته انجام شود.

وی به نرم‌افزاری که بررسی اطلاعات در موارد مشکوک را انجام می‌دهد اشاره کرد و گفت: براساس این نرم‌افزار، اطلاعات حساب افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا اگر موارد مشکوکی اتفاق افتاده، به خود فرد و همچنین به مسوولان ذی‌ربط اطلاع داده شود.

معاون نظارت بانک مرکزی توضیح داد: این نرم‌افزار که در حال حاضر کشور‌های پیشرفته از آن استفاده می‌کنند، تک‌تک حساب‌های افراد را براساس نوع زندگی و اطلاعاتی که در مورد شخصیت آنها داده شده مورد بررسی دقیق قرار می‌دهند؛ به‌گونه‌ای که اگر فردی به صورت عادی یکبار در ماه به همراه سه نفر از اعضای خانواده‌اش به رستوران می‌رود، در صورتی که این اتفاق با تعداد بیشتری انجام شود، به فرد دارای حساب اعلام می‌شود که از حساب شما برای تعداد بیشتری هزینه‌ غذا کسر شده است تا فرد در صورتی که خودش این کار را نکرده، مطلع شود که از حساب وی فرد دیگری خرج کرده است.

تهران‌فر خاطرنشان کرد: در حال حاضر فشار بر نظام بانکی بیشتر از بخش‌های دیگر اقتصادی کشور است، چراکه بخشی از مشکلات فعلی را به نظام بانکی مرتبط می‌کند. همچنین بسیاری از مشکلاتی که در صنایع است به نوعی به نظام بانکی مرتبط می‌شود. وی افزود: برهمین اساس به نظام بانکی به‌عنوان یک نهاد پولی، دیگر مشکلات بخش‌های اقتصادی کشور را نیز نسبت می‌دهند.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.