راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

فهرست فوربس از ۱۰ صرافی برتر رمزارز دنیا

بیش از ۶۰۰ صرافی فعال در دنیا وجود دارد، نگاهی انداخته‌ایم به موفق‌ترین نام‌های این صنعت روبه‌رشد.

نزدیک به ۶۰۰ صرافی ارز دیجیتال در سراسر جهان وجود دارد که از سرمایه‌گذاران برای تجارت بیت‌کوین، اتریوم و سایر دارایی‌های دیجیتال دعوت می‌کنند تا از خدمات آنها استفاده کنند. یک رقابت سخت در صنعتی نوپا با نام‌های متعدد شکل گرفته که روزبه‌روز هم به آنها اضافه می‌شود. اما هزینه‌های مربوط به تراکنش‌ها، کیفیت و ایمنی و بسیاری متغیرهای دیگر باعث شده میان این نام‌ها تفاوت‌های اساسی وجود داشته باشد. سایت معتبر فوربس با در نظر گرفتن چند متغیر کلیدی و استفاده از روش‌های علمی رتبه‌بندی تلاش کرده فهرستی از ۶۰ صرافی رمزارز برتر دنیا فراهم آورد. ما در هفته‌نامه «رمزارز» تلاش می‌کنیم هر هفته ۱۰ منتخب این فهرست را به شما معرفی کنیم.

اما قبل از آن شاید بد نباشد بدانید که ما هم همانند فوربس اعتقاد داریم تعداد صرافی‌های رمزارزی دنیا بیشتر از ۶۰۰ تاست. یکی از دلایل وجود بیش از ۶۰۰ صرافی رمزنگاری به‌دلیل موانع کم ورود به این صنعت است. شرکت‌های فناوری زیادی وجود دارند که وایت‌پیپر، نرم‌افزار و حتی دیتای مورد نیاز راه‌اندازی یک صرافی دیجیتال را در کمتر از یک هفته برای شما فراهم می‌کنند.

شرکت‌هایی چون B2Broker مستقر در قبرس، Alphapoint در نیویورک و GCEX که نرم‌افزار و داده‌های مورد نیاز برای شروع یک صرافی ارز دیجیتال را به افراد مشتاق ارائه می‌دهند. اما این فهرست ۶۰۰ تایی آنهایی است که سایت کوین‌جکو آنها را به‌طور مستقل تأیید کرده و فعالیت آنها را به رسمیت شناخته است وگرنه چه کسی است که نداند بالا آوردن یک پوسته و گرفتن یک API و دست و پا کردن یک لوگو کار چندان سختی نیست!

اما جذب کاربر واقعی و گردش مالی کار هر کسی نیست. بر اساس داده‌های گروه تحقیقی سیمیلاروب و بررسی آنها توسط فوربس، کمتر از ۶۰۰ صرافی مورد بحث ۱.۷ میلیارد بازدید و بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار گردش مالی روزانه دارند.

برای سرمایه‌گذاران ناآگاه حوزه رمزارزها، تشخیص ارائه‌دهندگان باکیفیت خدمات صرافی از ارائه‌دهندگانی که به‌دلیل داشتن یک وب‌سایت شیک یا روابط عمومی قوی معروف به نظر می‌رسند، تقریباً غیرممکن است. حتی صرافی‌هایی با حجم معاملات سنگین در یک ارز دیجیتال خاص یا جفت‌ارز رمزنگاری‌شده هم نمی‌توانند لزوماً صرافی معتبری در نظر گرفته شوند؛ زیرا در محیطی مملو از پروژه‌ها و کسب‌وکارهای غیرقانونی، گزارش‌دادن اعداد جعلی برای صرافی‌ها نسبتاً آسان است؛ موضوعی که در ایران هم به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. اما بپردازیم به فهرست فوربس.

شماره ۱ | Coinbase

کوین‌بیس بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده است. کسب‌وکاری که از طریق یک فهرست مستقیم بورسی ۸۶ میلیارد دلاری در بازار سهام نزدک عرضه شد که بزرگ‌ترین عرضه در تاریخ نزدک محسوب می‌شود. این صرافی توسط DFS نیویورک با مجوز ارز مجازی نظارت می‌شود، به ۴۴ ایالت آمریکا خدمات ارائه می‌دهد و دارای منشور بانکی ایالت نیویورک است. این شرکت بیشترین تعداد ارز و توکن دیجیتال را دارد و در حال راه‌اندازی یک بازار ان‌اف‌تی و خدمات مشتقات هم هست.

شماره ۲ | Kraken

کراکن مستقر در ایالات متحده که در آمریکا، بریتانیا و حوزه‌های قضایی منتخب آسیای اقیانوس آرام تحت نظارت قانونی است، به معامله‌گران ارزهای دیجیتال متوسط و پیشرفته خدمات ارائه می‌دهد. این شرکت که به کاربران تمام ایالت‌های آمریکا به‌جز ایالت نیویورک و واشنگتن اجازه فعالیت می‌دهد و دارای مجوز بانکی از ایالت وایومینگ است، اخیراً مدرکی مبنی بر ذخایر ۱۹ میلیارد دلاری دارایی مشتریان خود ارائه داده است. این شرکت دارای ۱۳ مجوز مختلف در سطح جهانی است و برنامه‌هایی را برای عرضه اولیه سهام در سال جاری اعلام کرده است. هزینه‌های تراکنش‌های کراکن برای کاربران آن در ۱۶ نقطه پایه کمتر از سایر صرافی‌های بزرگ است.

شماره ۳ | Robinhood

رابین‌هود یک کارگزاری مالی بوده و به‌صورت عمومی، مستقر در ایالات متحده و تحت نظارت SEC یا همان نهاد ناظر مالی آمریکاست که معاملات ارزهای دیجیتال و سهام را بدون کمیسیون ارائه می‌دهد. در مقایسه با اکثر صرافی‌های اختصاصی ارز دیجیتال، تعداد نسبتاً کمی از توکن‌ها و ارزها را در پلتفرم خود دارد. این شرکت بیش از دو میلیون مشتری در فهرست انتظار برای دریافت کیف پولی دارد که رمزارز را به آدرس‌های خارجی ارسال می‌کند. هزینه پایین ورود و کاربری ساده این صرافی را برای مبتدیان مناسب کرده است. دارایی‌های کریپتویی رابین‌هود حدود ۲۲ میلیارد دلار ارزش دارند.

شماره ۴ | Crypto.com

کریپتو دات‌کام یک صرافی مستقر در سنگاپور و تحت نظارت ایالات متحده آمریکاست که حاشیه‌های زیادی هم داشته است. از جمله پرداخت ۷۰۰ میلیون دلار برای حقوق نام‌گذاری به یک سایت مشابه در لس‌آنجلس. این صرافی ۱۶۹ رمزارز یا توکن را معامله می‌کند و امکان ۳۴۹ جفت‌معامله مختلف را به کاربرانش ارائه می‌دهد. کریپتو دات‌کام با وجود کارمزد نسبتاً گران در برخی معاملات حجم بالاتری نسبت به کوین‌بیس دارد.

شماره ۵ | FTX

صرافی اف‌تی‌ایکس با رشد سریع و رسیدن به ارزش ۳۲ میلیارد دلار، آن ‌هم به رهبری سم بنکمن-فرید، به‌سرعت به یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های جهان از نظر حجم تبدیل شده است. اف‌تی‌ایکس عمدتاً با استفاده از بازار مشتقات کریپتو به چنین موفقیتی رسیده؛ صرافی‌ای که یکی از اولین کسب‌وکارهای غیرمتمرکز از این نوع بوده است. این شرکت در حال حاضر دارای مجوز برخی نهادهای نظارتی در ایالات متحده و ژاپن است و در بیش از ۱۰۰ کشور در سراسر جهان فعالیت می‌کند.

شماره ۶ | Binance

بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان از نظر حجم گزارش شده و تعداد زیادی از جفت‌ارزهای رمزنگاری‌شده – بیش از ۱۶۰۰ – را در بازارهای نقطه‌ای، مشتقات و دیفای به مشتریان ارائه می‌دهد. بیشتر حجم معاملات بایننس مربوط به معاملات آتی دائمی بیت‌کوین و اتر است. بایننس توانسته مجوز خدمات دارایی‌های رمزنگاری‌شده بحرین را دریافت کند و در تلاش است از نظر تطبیق با مقررات کشورهای دیگر از جمله آمریکا گام‌هایی بردارد. گزارش شده که در سال ۲۰۲۱، این شرکت تحقیقات متعدد نظارتی را در مورد برنامه مبارزه با پول‌شویی خود تجربه کرد.

شماره ۷ | Huobi

هوبی در سال ۲۰۱۳ در چین تأسیس شد و به معامله‌گران متوسط و پیشرفته خدمات ارائه می‌دهد. به غیر از ارائه بازارهای نقدی برای بیش از ۲۰۰ دارایی، این شرکت همچنین مشتقات، خدمات حاشیه، میز فرابورس و کارگزاری اصلی را نیز در دل خود تعریف کرده است. هوبی با اتهامات تجارت‌های غیرقانونی از جمله پول‌شویی مواجه بود؛ چنانچه در سال ۲۰۲۱ مجبور شد تمام فعالیت خود در چین را تعطیل کند و اکنون دفاتر مرکزی‌اش در سنگاپور مستقر شده‌اند. در ژاپن، جبل‌الطارق و لوکزامبورگ نیز توانسته برخی مجوزهای قانونی را اخذ کند.

شماره ۸ | Gemini

جمینای که توسط برادران وینکلووس در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد، یک صرافی رمزارزی مستقر در ایالات متحده و تحت نظارت برخی نهادهای مالی این کشور است. از معدود صرافی‌هایی است که تمایل دارد تطبیق با مقررات مالی و نظارتی کشورها را مهم جلوه دهد. همچنین مالک پلتفرم ان‌اف‌تی  Nifty Gateway است. این شرکت در نوامبر ۲۰۲۱ با ارزش‌گذاری ۷.۱ میلیارد دلاری موفق شد ۴۰۰ میلیون دلار از Morgan Creek Digital جذب سرمایه کند. هزینه تراکنش‌های آن در حد متوسط است، اگرچه تعداد سکه‌ها و بازارهای جمینای کمی کمتر از حد متوسط است.

شماره ۹ | GMO Coin

جی‌ام‌او کوین یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال ژاپن است. GMO Coin یکی از کمترین هزینه‌های تراکنش در این صنعت را برای کسانی که با ین ژاپن در ۹ جفت‌ارز دیجیتال معامله می‌کنند، ارائه داده است. شرکت مادر این صرافی یعنی GMO Internet Group همچنین صاحب یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کارگزاری سهام در جهان است. حمایت این هلدینگ از جی‌ام‌او کوین یکی از دلایل موفقیت این صرافی عنوان می‌شود.

شماره ۱۰ | eTORO

ای‌تورو یک صرافی تحت نظارت برخی سازمان‌های بین‌المللی مالی است که با ارزش ۹.۶ میلیارد دلار چند صد دارایی مختلف دیجیتال را به بیش از ۱.۵ میلیون مشتری و ۱۹ میلیون کاربر ارائه می‌دهد. در اروپا، ایالات متحده و چند کشور دیگر تا حدی توسط ناظران مالی مشمول مقررات و تنظیم‌گری شده است. ای‌تورو در برخی معاملات و بازارهای خود هزینه تراکنش بالایی را از مشتریانش اخذ می‌کند، اما در مجموع توانسته با جذب تعداد قابل ‌توجهی کاربر، خود را در فهرست ۱۰‌تایی برتر فوربس جای دهد.

منبع کارنگ
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.