راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

توضیحات جدید شهردار تهران در خصوص حمله سایبری به سامانه‌ها / هشدار نسبت به هک، چند روز قبل از حمله سایبری

سه ماه از حمله سایبری به زیرساخت‌های شهرداری تهران می‌گذرد. در این مدت به غیر از اخبار تلاش کارشناسان شهرداری برای راه‌اندازی مجدد سامانه‌ها، خبر دیگری منتشر نشده است؛ اما حالا شهردار تهران با بیان جزئیات بیشتر از تلاش چندماهه و سرمایه‌گذاری ویژه برای حمله به زیرساخت‌های شهرداری خبر می‌دهد.

به تازگی نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد چند روز قبل از هک، این مسئله اطلاع داده شده بود. در این نامه که به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ نوشته شده و به امضای محمدرضا زارعلی، مدیرکل سابق امور مالی و اموال شهرداری تهران رسیده، به حراست شهرداری اطلاع داده شده است که برخی از نیروهای شهرداری گفته‌اند اخیراً روی سیستم‌هایشان پیامی مبنی بر اینکه «سیستم شما توسط فرد دیگری در دسترس می‌باشد.» مشاهده کرده‌اند.

در ادامه نامه عنوان شده که دستور فرمایید با توجه به اهمیت موضوع و به حداقل رساندن هرگونه تهدید، سوء‌استفاده احتمالی و آسیب‌پذیری خارجی و داخلی، این موضوع بررسی شود.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به انتشار  این نامه که نشان‌دهنده اطلاع از حمله سایبری به زیرساخت‌های شهرداری است، گفته: «در موضوع حمله سایبری، بررسی‌های دقیق فنی نشان داد که از گذشته سرمایه‌گذاری ویژه‌ای روی این موضوع و برای زمینه‌چینی حمله به زیرساخت‌های فنی شهرداری تهران انجام داده بودند.»

شهردار تهران با تایید این نامه عنوان کرد: «پس از گزارش رسانه‌ها این نامه را دیده‌ام و با وجود مشخص بودن موضوع، پیگیری مجددی در این رابطه انجام شد. موضوع این نامه مربوط به دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری یکی از مدیران در یکی از سامانه‌های اداری بود که به صورت طبیعی با تغییر و بازنشانی کلمه عبور توسط پشتیبانی فنی، مشکل برطرف شده بود.»

زاکانی تصریح کرد: «موضوع دسترسی‌های غیرمجاز، فراموشی کلمه عبور، در اختیار قرار دادن کلمه عبور به غیر و از این دست موارد در همه سامانه‌های فناوری اطلاعات رخ می‌دهد و در هیچ جا این به معنی هک سامانه نیست. اتفاقاً موضوع این نامه و واکنش روتین مجموعه فنی به آن، نشان‌دهنده دقت نظر همکاران ما در رعایت موارد امنیتی و حساسیت نسبت به هرگونه تغییر غیرطبیعی در سامانه‌هاست.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.