راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

لغو مسدودی حساب ارزی چند بانک / برگشت ۳ میلیارد دلار قطعی شد 

مهدی غضنفری، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی، با اعلام اینکه نزدیک ۳ میلیارد دلار از معوقات صندوق به‌تدریج وصول می‌شود، از لغو مسدودیت حساب ارزی چند بانک خبر داد.

اوایل مردادماه امسال بود که صندوق توسعه ملی از مسدودکردن حساب ارزی بانک‌هایی که اقساط آن‌ها سررسید بود، خبر داد. طبق قانون، صندوق توسعه ملی باید در زمان سررسید وام‌ها، مطالبات خود را اخذ کند، براین‌اساس صندوق، با هماهنگی بانک مرکزی شروع به مسدودکردن حساب‌های ارزی بانک‌هایی کرد که اقساط آن‌ها سررسیده بود. اکثر معوقات مربوط به سه بانک ملت، صنعت و معدن و توسعه صادرات است.

اکنون بعد از گذشت کمتر از یک ماه مهدی غضنفری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت مسدود شدن حساب ارزی چند بانک به دلیل بدهی به صندوق توسعه ملی سخن گفته است. او بیان کرد: «بعد از آنکه صندوق توسعه ملی با کمک بانک مرکزی، حساب ارزی چند بانک و بنگاه‌های بدهکار را مسدود کرد، مذاکرات شروع و جلسات زیادی با هیئت عامل بانک‌ها و بدهکاران صندوق برگزار شد که سرانجام به توافق رسیدیم و دستور توقف حساب‌های ارزی لغو شد.»

او ادامه داد: «پس از لغو مسدودی حساب‌ها، مهلت سه تا شش‌ماه به بدهکاران صندوق توسعه ملی داده شد تا به پرداخت اقساط اقدام کنند. البته، اگر پس از اتمام این مهلت باز هم از پرداخت اقساط امتناع شود، مجدداً دستور مسدودسازی حساب‌ها داده می‌شود.»


افزایش ۴ برابری وصول مطالبات صندوق


رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه وصول مطالبات صندوق نسبت به سال گذشته ۳ تا ۴ برابر بیشتر شده است، گفت: «صندوق توسعه ملی یک صندوق ارزی است و وقتی وامی از این صندوق گرفته می‌شود حتماً باید به‌صورت ارزی بازپرداخت شود». 

غضنفری افزود: «بیشترین تسهیلات پرداختی صندوق توسعه ملی به حوزه کسب‌وکار نفت و پتروشیمی است که توافق خوبی برای بازپرداخت انجام شده و حدود ۴ میلیارد دلار در این حوزه‌ها معوقه داشتیم که با توافقات صورت‌گرفته نزدیک ۳ میلیارد دلار از این معوقات به‌تدریج وصول خواهد شد. »

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.