راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش اقتصادی تیرماه شاپرک منتشر شد / کاهش ۳.۱۹ درصدی کارت‌خوان‌های فروشگاهی

هشتادوپنجمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. براساس این  گزارش در تیرماه امسال بالغ بر ۳.۷۷۰ میلیون تراکنش با ارزش ۶.۸۵۷ هزار میلیارد ریال در شبکه  شاپرک پردازش شده که نسبت به خردادماه رشد ۱.۸۶ درصدی در تعداد و کاهش ۵.۴۳ درصدی در ارزش ریالی داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک را در تیرماه ۱۴۰۱ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد.

جدول زیر حاوی آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در تیرماه ۱۴۰۱ و مدت مشابه سال گذشته به همراه درصد تغییرات آن است، تراکنش‌های تیرماه ۱۴۰۱ به نسبت ماه مشابه سال گذشته از نظر تعدادی ۱۱.۶۸ درصد و از نظر ریالی ۲۲.۳۳ درصد رشد داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به خرداد ماه کاهش ۲.۷۷ درصدی داشتند. به نظر می‌رسد علت این تغییر کاهش ۳.۱۹ درصدی تعداد ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در تیر ۱۴۰۱ نسبت به خردادماه رشد ۵.۰۳ درصدی را تجربه‌ کرده‌اند. تعداد ابزار پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش ۰.۰۴ درصدی همراه بوده است.


عملکرد ماهیانه شرکت‌های پرداختی


در این بخش از گزارش با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل و همچنین به تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم شده است.

در شاخص سهم تعدادی تراکنش‌ها، شرکت «پرداخت الکترونیک سامان» با سهم ۲۰.۲۶ درصدی همچنان در جایگاه اول قرار دارد. در مؤلفه سهم مبلغی هم مانند ماه گذشته «به‌پرداخت ملت» با اختصاص سهم ۱۹.۷۵ درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت «پرداخت الکترونیک سامان»، دومین شرکت بازار، با این شرکت حدود ۲ درصد است. این شاخص در مؤلفه تعدادی معادل ۱.۰۴ درصد گزارش می‌شود.

مقایسه نمودارها با شکل‌های مشابه در گزارش خرداد ماه سال ۱۴۰۱ حکایت از آن دارد که در مؤلفه سهم تعداد تراکنش‌ها، بین سه شرکت فراپردازان آروند امید، فن آوا کارت و پرداخت نوین آرین جابه‌جایی اتفاق افتاده است. در مولفه سهم مبلغ تراکنش‌ها جابه‌جایی اتفاق نیفتاده است.

شرکت فراپردازان آروند امید با ۳.۶۱ درصد رشد نسبت به ماه قبل، در میان سایر شرکت‌های پرداختی بیش‌ترین تغییر در سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی را داشته است. شرکت به‌پرداخت ملت با ۱.۳۵ درصد افزایش، بالاترین اختلاف را بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نشان می‌دهد، بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی با ۶.۰۹ درصد کاهش از آن شرکت پرداخت الکترونیک سامان است.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک دماوند و فراپردازان آروند امید به‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان سایر آمده‌اند.

«بانک ملت» با سهم ۱۸.۳۲ درصدی از تعداد تراکنش‌ها و سهم ۱۸.۸۸ درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، همچنان با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.