راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مهاجرت آیو با ۱۰۸ شبکه پخش زنده به زیرساخت ویدئویی ابر آروان

تلویزیون اینترنتی آیو با پخش زنده‌ی ۱۰۸ شبکه‌ی اختصاصی و عمومی، یکی از بازیگران مهم در زمینه‌ IPTV و VOD در ایران به شمار می‌رود که بر بستر زیرساخت ابری آروان قرار گرفته است. اکنون سرویس میزبانی ویدئویی آروان به آیو امکانات جدید و متنوعی ارائه می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی ابر آروان، محصول پلتفرم ویدئویی ابر آروان این روزها علاوه‌بر سرویس‌دهی به سایت‌های پرشمار کوچک و متوسط، میزبان زیرساخت کسب‌وکارهای پرمخاطب ویدئویی مانند فوتبالی، آیو و فوتبال ۳۶۰ نیز هست. در این مطلب نگاهی انداخته‌ایم به مهاجرت آیو از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان و این زیرساخت ابری را بررسی کرده‌ایم.


از مولتی‌زون شدن و مقیاس‌پذیری بالا تا یکپارچگی با CDN آروان


سرویس میزبانی ویدئو ابر آروان به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد بدون دغدغه‌های زیرساختی محتوای ویدئویی خود را با کیفیت‌های متنوع، به فرمت‌های مختلف تبدیل و در یک فضای ابری امن نگهداری و منتشر کنند. این پلتفرم امکانات متنوعی ارائه می‌دهد که باعث شده کسب‌وکارهای پرمخاطب و با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

اضافه‌شدن امکان دریافت گزارش‌های متنوع و شخصی‌سازی شده از ساعت تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید به پلتفرم ویدئو ابر آروان، تصمیم‌گیری داده‌محور برای تولید محتوای ویدئویی را تسهیل می‌کند.

علاوه بر این، در جدیدترین نسخه‌ پلیر ابر آروان امکان‌های متنوعی برای شخصی‌سازی ارائه شده است؛ پشتیبانی از نسبت‌های تصویر بیش‌تر، scale کردن پلیر به هر میزان کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، تغییر برخی از  configهای پلیر آروان مانند رنگ و زبان، اضافه‌شدن shortcut و tooltipهای فارسی و انگلیسی از این امکانات جدید به شمار می‌روند.

تولیدکنندگان محتوای ویدئویی و صاحبان وب‌سایت‌های مرتبط، علاوه‌بر درآمدزایی با انتشار محتوای تبلیغاتی در سرویس ویدئو ابر آروان، می‌توانند در سرویس پخش زنده هم از طریق پخش تبلیغات درآمدزایی کنند.

همچنین اضافه‌شدن امکان قراردادن واترمارک به پخش زنده پلتفرم ویدئو ابر آروان، کاربران را قادر می‌سازد علاوه بر ویدئوها، در پخش‌زنده‌های خود هم واترمارک قرار دهند. پشتیبانی از فایل‌های متعدد زیرنویس، دوبله و واترمارک و همین‌طور امکان ارائه ویدئو با کیفیت‌های متفاوت، انعطاف مناسبی را برای کاربران فراهم می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های این پلتفرم این است که کسب‌وکارها می‌توانند با زیرساخت ابری آروان مولتی‌زون شوند و پایداری محصولاتشان را افزایش دهند. اگر یک دیتاسنتر قطع شد، معماری طوری طراحی شده که با از دسترس خارج‌شدن یک دیتاسنتر، سرویس‌دهی از سایر دیتاسنترهای ابری آروان ادامه پیدا می‌کند.

همچنین یکپارچگی پلتفرم ویدئویی ابر آروان با CDN آروان باعث شده تا سرعت بارگذاری محتوا به شکل محسوسی افزایش پیدا کند. مخاطب نهایی هرجایی که باشد، با اتصال به نزدیک‌ترین پاپ‌سایت  CDN آروان می‌تواند سریع‌تر و باکیفیت‌تر از قبل محتوا را دریافت کند.


پاسخ به نیازمندی‌های آیو با زیرساخت ابری آروان


آیو برای پیک‌های لحظه‌ای بسیار بالا در ساعات برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های پربازدید، نیاز به یک زیرساخت مطمئن و مقیاس‌پذیر داشت. نیاز به پاسخ‌گویی زیرساختی به افزایش درخواست‌های مخاطبان آیو و مقیاس‌پذیری زیرساخت و پایداری هم‌زمان، همچنین آرشیو هزاران ویدئو در آیو و پخش زنده ۱۰۸ شبکه‌ تلویزیونی باعث شده بود تا مسئله آیو از نظر فنی پیچیدگی‌های متعددی داشته باشد.

آیو در سال‌های گذشته استفاده‌کننده‌ی CDN ابر آروان بوده و در زمان‌های پیک ترافیکی، به سراغ آروان می‌آمده است. بعد از آن، در تابستان سال گذشته آیو مهاجرت کامل ابری خود را به ابر آروان انجام داد و اکنون از محصولات ویدئو، پخش زنده، فضای ابری، CDN و پشتیبانی آروان استفاده می‌کند.

در این مهاجرت، آوین هم نقش مهمی ایفا کرده است. آوین یک شرکت نرم‌افزاری است که در زمینه تأمین پلتفرم‌های IPTV و VoD فعالیت می‌کند. آوین درواقع  Core نرم‌افزاری این مهاجرت را توسعه دادو یک همکاری سه‌جانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.

آیو از زمان مهاجرت به ابر آروان باکیفیت و سرعت بیش‌تری به مخاطبان خود سرویس می‌دهد. به گفته‌ جلال جلیلی، CTO آیو «در این ماه‌ها، ‌رضایت کاربران آن‌ها بالاتر رفته است و مسابقات ورزشی را تعداد بیش‌تری از مخاطبان در آیو نگاه می‌کنند.»


توسعه‌ آیو بدون دغدغه زیرساختی


مهاجرت IPTV آیو به سرویس ابری آروان، به میزان محسوسی منجر به صرفه‌جویی‌های اقتصادی در حوزه‌ نگهداری زیرساخت‌های این سازمان شده است. همچنین فضا را برای توسعه‌ نامحدود سیستم بدون نگرانی از محدودیت‌های زیرساخت و پلتفرم ایجاد کرد.

به گفته‌ جلیلی، با مهاجرت آیو به آروان کیفیت ارائه خدمات و در نتیجه میزان رضایت کاربران و مشتریان، به ‌میزان چشمگیری افزایش یافت. با مهاجرت آیو به ابر آروان، هزینه نگهداری زیرساخت را بسیار پایین آورده و در نتیجه منجر به صرفه‌جویی اقتصادی محسوسی شده است.

از طرف دیگر، دسترسی به پهنای باند نامحدود به دلیل اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰  هزار کاربر هم‌زمان و توزیع سرورها در پاپ سایت‌های مختلف، بخشی از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای آیو به شمار می‌آید.

تیم‌های فنی آیو، آوین و ابر آروان در مدت مهاجرت همکاری‌های متنوعی با هم داشتند و اکنون ماه‌هاست که آیو با پایداری زیرساختی، مشغول سرویس‌دهی به مشتریان خود است.


مقیاس‌پذیری زیرساخت ابری و شکسته شدن رکوردهای آیو


آیو در زمانی که به ابر مهاجرت کرد، حدود ۸۰ شبکه‌ اختصاصی داشت و اکنون این عدد به ۱۰۸ رسیده است. IPTV آیو اولین سرویس فعال بر بستر آروان بود که استریم ۲۴ ساعته داشت. وجود استریم ۲۴ ساعته با چالش‌های بسیاری همراه است که یکی از این چالش‌ها، مربوط به طراحی سیستم می‌شود.

طراحی سیستم به‌گونه‌ای توسعه داده شد که فرایند توسعه و دیپلوی، باعث قطعی در استریم‌ها نشود. در طراحی زیرساخت ابر آروان، این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات هیچ‌گونه قطعی یا اختلال در فرایند پخش شبکه‌ها ایجاد نکرد.

اکنون ۱۱ هزار ویدئو در آیو هست که با دسته‌بندی‌های متنوع، در دسترس مخاطبان قرار دارد. به جز این، یکی از ویژگی‌های فعلی آیو، Catch-Up است. کچ‌آپ به مدت دوهفته ویدئوها را ذخیره می‌کند. تمام مخاطبان آیو می‌توانند برنامه‌های قبلی را ببینند. نگهداری این حجم، نیازمند یک فضای ابری است که فضای ذخیره‌سازی ابری آروان آن را به‌خوبی مدیریت کرده است.

در پیک ترافیکی بازی استقلال و پرسپولیس در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰، آیو با زیرساخت ابری آروان توانست ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه‌ای را میزبانی کند که این عدد نسبت به رکورد ترافیکی زیرساخت قبلی آیو، ۹۵۰۰ برابر است.

سرویس میزبانی ویدئویی ابر آروان ماه‌هاست به این آمادگی رسیده تا میزبان کسب‌وکارهای بزرگ ویدئویی باشد. محصول پلتفرم ویدئویی آروان با یکپارچگی با CDN آروان، به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان ویدئویی این امکان را می‌دهد تا یک پایداری مقیاس‌پذیر داشته باشند، سرعت و کیفیت نمایش ویدئوها را به‌شکل چشمگیر افزایش دهند و دغدغه‌های زیرساختی‌شان برطرف شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.