راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

همکاری مالزی و ترکیه برای راه اندازی اولین دیجیتال بانک اسلامی در ترکیه

اسماعیل صبری یعقوب نخست‌وزیر مالزی، با همتای خود رجب طیب اردوغان در ترکیه دیدار کردند. در این دیدار توافق‌نامه‌ای برای راه‌اندازی اولین بانک دیجیتال اسلامی در ترکیه به امضا رسید. هلدینگ بزرگ مالزیایی «باستید» که در زمینه خدمات تجاری، املاک و کشاورزی فعالیت دارد با شرکت «گریت ایست کپیتال» (GEC) باهدف تأسیس بانک نوین اسلامی در ترکیه، تفاهم‌نامه امضا کرد.

«باستید» شرکت مادر «بانک افین» و شعبه اسلامی آن یعنی «بانک اسلامی افین» به شمار می‌رود و از تجربه نسبی در این حوزه برخوردار است. در مراسم امضای تفاهم‌نامه، «عزالدین دائود» معاون مدیرکل هلدینگ «باستید» به رسانه‌ها اعلام کرد؛ «شرکت سرمایه‌گذاری «GEC» که در حوزه تکنولوژی اطلاعات فعالیت دارد، در حال دریافت مجوز بانکداری دیجیتال از مراجع قانونی ترکیه است.»

همکاری با «GEC» و مشارکت در تأسیس بانک نوین اسلامی،  برای ما نوعی سرمایه‌گذاری استراتژیک و گسترش فعالیت در ترکیه و اروپا به شمار می‌آید. از نظر «اومت تکین» بنیان‌گذار «GEC»، مالزی بزرگ‌ترین اکوسیستم سرمایه‌داری اسلامی جهان است و منبع مناسبی برای انتقال تجربیات به ترکیه، در اولین تجربه تأسیس بانکداری دیجیتال اسلامی این کشور محسوب می‌شود.

«اومت تکین» در مصاحبه با «برنامه» گفت: «امید است در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۳ کلنگ تأسیس این بانک نوین به زمین بخورد. برپایی بانک دیجیتال در مالزی نیز از اهداف بلندمدت «GEC» است.»

منبع دیجی‌پی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.