راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آغاز خریدوفروش ارز دیجیتال آواکس در نوبیتکس

آواکس به فهرست بازارهای نوبیتکس اضافه شد. پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس اعلام کرده کاربرانش می‌توانند از روز شنبه ۱۸ تیرماه ارز دیجیتال آوالانچ یا آواکس را در دو بازار ریالی و تتری این پلتفرم خریدوفروش کنند. آواکس رمزارز بومی شبکه آوالانچ است که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و یکی از سریع‌ترین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند در بین شبکه‌های بلاک‌چینی است.

آوالانچ از ترکیبی از راهکارهای مختلف بهره می‌برد که در نوع خودش منحصربه‌فرد محسوب می‌شود. آوالانچ در هسته خود از سه بلاکچین قابل همکاری با یکدیگر تشکیل شده است که به نام‌های X-Chain، C-Chain و P-Chain شناخته می‌شوند که هرکدام آن‌ها به ترتیب برای ایجاد و مبادله توکن‌های آواکس، ایجاد قراردادهای هوشمند و اعتبارسنجی کاربرد دارند. ازآنجایی‌که هرکدام از این سه بلاکچین نقش‌های متفاوتی را بر عهده می‌گیرند؛ سرعت و مقیاس‌پذیری آوالانچ بسیار بالاتر خواهد بود. چراکه در حالت عادی تمام فرآیندهای موجود تنها در یک شبکه انجام می‌شد. مقیاس‌پذیری به این معناست که هرچه تعداد کاربران شبکه بلاکچینی افزایش پیدا کند، خللی به عملکرد آن وارد نشود و بتواند حجم بالای درخواست‌ها را پاسخگو باشد.

قراردادهای هوشمند آوالانچ این امکان را به کاربرانش می‌دهد تا از ارز دیجیتال آواکس برای سپرده‌گذاری یا استیک کردن استفاده کنند و به این خاطر، این ارز دیجیتال به عنوان یک راهکار اعتبارسنجی شناخته می‌شود. می‌توان از طریق رمزارز آواکس به یک نماینده، به عنوان اعتبارسنج، رأی داد و از سود این اعتماد بهره برد. اعتبارسنج‌ها می‌توانند تا ۱۱درصد بازدهی سالانه (APY) به‌دست بیاورند و درصدی پاداش را از نمایندگانی که از آن‌ها حمایت کرده‌اند، کسب کنند. میزان این درصد قابل‌تغییر بوده و نماینده می‌تواند برای جذب رأی، درصد تقسیم سود خود را با رأی‌دهندگان افزایش دهد.

امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi به دنبال جایگزینی برای اتریوم است و بلاکچین آوالانچ می‌تواند گزینه‌ای بسیار مناسب باشد. آوالانچ انعطاف‌پذیر است و از ماشین مجازی اتریوم پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این کارمزد شبکه آوالانچ بسیار کمتر از اتریوم است. با این ‌وجود رقبای زیادی در این حوزه ظهور کرده‌اند و باید دید که آیا راه‌حل آوالانچ برای حل مشکل مقیاس‌پذیری می‌تواند بر سایرین برتری پیدا کند یا خیر؟

رمزارز آواکس یکی از برترین رمزارزهای بازار بوده و جای خود را در سبد بسیاری از سرمایه‌گذاران پیدا کرده است. در لحظه نگارش این متن، آواکس در رتبه پانزدهم برترین رمزارزها از نظر ارزش بازار قرار گرفته است. تا کنون حدود ۵.۷میلیارد دلار روی این رمزارز سرمایه‌گذاری شده. بیشترین قیمت آن در تاریخ مربوط به ۳۰ آبان‌ماه سال ۱۴۰۰ است که در آن روز آواکس موفق شد تا ۱۴۶دلار افزایش قیمت پیدا کند. در حال حاضر تعداد واحدهای در گردش ارز دیجیتال آواکس ۲۶۵ میلیون بوده و تعداد کل واحدهای این رمزارز ۷۲۰ میلیون واحد خواهد بود. تمامی هزینه‌ها و کارمزدهای پرداخت‌شده در شبکه آوالانچ به عنوان یک مکانیسم کاهش‌دهنده تورمی سوزانده می‌شود تا ارزش توکن‌های آواکس حفظ شود.

خریدوفروش آواکس روی شبکه بلاک‌چین آوالانچ هم‌اکنون در پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس امکان‌پذیر شده است. کاربران این پلت‌فرم می‌توانند آواکس را بر روی شبکه اصلی آوالانچ و همچنین شبکه زنجیره هوشمند بایننس یا Binance Smart Chain (BSC) واریز یا برداشت کنند. خریدوفروش آواکس در بازارهای ریالی و تتری نوبیتکس از شنبه ۱۸تیرماه آغاز شده است.

برای خریدوفروش آواکس و سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو و… می‌توانید در نوبیتکس که اولین و بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال ایران بوده و نزدیک به چهار میلیون کاربر دارد، ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.