راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقش ایرانسل در تحقق آرمان‌های شهر هوشمند بررسی شد / نباید ابعاد مختلف شهر هوشمند نادیده گرفته شود

پنل تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات ظهر دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱، در قالب سومین نمایشگاه شهر هوشمند برگزار شد. غرفه ایرانسل در این نمایشگاه، ۱۲ تیر ۱۴۰۱، با حضور بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، افتتاح شد. نمایشگاه شهر هوشمند، امروز به کار خود پایان می‌دهد.

به گزارش روابط‌عمومی ایرانسل، این پنل تخصصی، با حضور حسین مهویدی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل مرکز گسترش فناوری اطلاعات (مگفا) ومحسن یوسف‌پور مدیرکل راهکارهای سازمانی ایرانسل، در خصوص تجهیزات زیرساخت و ارتباطات برگزار شد.

یوسف‌پور در این پنل، طی سخنانی با موضوع «بررسی نقش ایرانسل به‌عنوان اپراتور پیشرو در تحقق آرمان‌های شهر هوشمند»، گفت: «هوشمندسازی می‌تواند امکانات بسیار کارآمدی را در ساختار مدیریت جوامع ایجاد کند و راهکارهای شهر هوشمند، گستره وسیعی از اقدامات را در بر می‌گیرد که برای انتخاب هر یک از آن‌ها، باید توانمندی‌ها و سرمایه‌های جامعه محلی را در نظر گرفت.»

یوسف‌پورهمچنین انواع شهرهایی با محوریت عوامل فناوری را شامل شهر اطلاعات، شهر دیجیتال، شهر مجازی، شهر هیبریدی و شهر فراگستر دانست و به توضیح ویژگی‌های هر یک از این شهرها پرداخت.

یوسف‌پور در این پنل، در خصوص مسائل و چالش‌های پیش‌روی ایجاد شهرهای هوشمند، موانع شکل‌گیری شهرهای هوشمند، نقش عوامل مختلف در شکل‌گیری شهرهای هوشمند، نقش ارتباطات از راه دور و  شبکه‌های فناوری اطلاعات در شهرهای هوشمند و نیز تفاوت شهر هوشمند پایدار با شهرهای فناوری محور، به ایراد سخن پرداخت.

مدیرعامل مگفا نیز در این پنل، ضمن تشریح برنامه‌های شرکت مگفا برای توسعه هوشمندسازی شهری، گفت: «نادیده‌گرفتن ابعاد مختلف شهر هوشمند، موجب می‌شود شهرهای ما بدون برنامه‌ریزی دقیق رشد کنند و مشکلاتی برای ساکنان شهرها به وجود بیاید.»


حضور ایرانسل در نمایشگاه شهر هوشمند


سومین نمایشگاه شهر هوشمند (Smart city Expo 2022) با حمایت مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری،  سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست‌جمهوری و با حضور فعالان حوزه شهر هوشمند، از ۱۲ تیر ۱۴۰۱، در مصلای امام خمینی(ره) تهران در حال برگزاری است و امروز به کار خود خاتمه می‌دهد. ایرانسل در این نمایشگاه، با جدیدترین راهکارهای سازمانی و خدمات مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا، حضور دارد.

مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت و مهدی بابایی نایب‌ رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست وخدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، بخشی از صاحب‌نظران و مدیران ارشدی بودند که طی روزهای گذشته، با حضور در غرفه ایرانسل در این نمایشگاه، ضمن آشنایی با آخرین راهکارهای سازمانی و محصولات و خدمات ایرانسل در حوزه هوشمندسازی شهری، از اقدامات ایرانسل در این حوزه، تقدیر کردند.

از جمله خدمات و محصولات دیجیتال ایرانسل در این نمایشگاه، می‌توان به راهکار یکپارچه نظارت تصویری ابری (VSaaS)، راهکار نسل جدید بی‌سیم با عنوان «واکه» (PoC)، سامانه مدیریت هوشمند ناوگان (FMS)، پلتفرم آموزش آنلاین دانا پلاس، راهکار تبلیغات هوشمند با عنوان «یلو ادوایز (Y’ello Adwise)» و بازار دیجیتال تبادل API با عنوان «یلو هاب (Y’ello Hub)» اشاره کرد.

از مهم‌ترین چشم‌اندازهای ایرانسل در حوزه راهکارهای سازمانی، همراهی با کسب‌وکارها در مسیر تحول دیجیتال و تجهیز آن‌ها به پیشرفته‌ترین ابزارهای دیجیتال است. راهکارهایی همچون  موبایل سازمانی، اینترنت اشیا و شهر هوشمند تنها چند مورد از خدماتی هستند که برای قراردادن کسب‌وکارها در مسیر تحول دیجیتال، توسط ایرانسل ارائه شده است.

نمایشگاه شهر هوشمند که بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های برتر حوزه هوشمندسازی به شمار می‌رود، با رویکرد برقراری تعامل پویا و ایجاد هم‌افزایی ملی و بین‌المللی برگزار می‌‎شود. از تمامی فعالان حوزه فناوری، هوشمندسازی، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، برای حضور در این نمایشگاه، دعوت شده است.

مهم‌ترین محور‌های سومین دوره این نمایشگاه، مواردی همچون دولت هوشمند، ساختمان‌های هوشمند، انرژی، حمل‌ونقل هوشمند، امنیت در شهر‌های هوشمند، محیط‌زیست هوشمند، هوشمندسازی تجهیزات زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، سلامت، آموزش‌وپرورش و اقتصاد هوشمند هستند.


شهر هوشمند چیست؟


در یک شهر هوشمند، به‌منظور ارائه خدمات بهتر و اتخاذ تصمیم‌های صحیح‌تر و مؤثرتر، اطلاعات وسیعی از طریق ابزار دیجیتال گردآوری و تحلیل می‌شود. هدف اصلی یک شهر هوشمند، بهبود عملکرد شهر به شکل کلان، با استفاده از فناوری دیجیتال و به‌منظور بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری است. در شهرهای هوشمند، برای بالابردن رفاه اجتماعی شهروندان، بهبود وضعیت اقتصادی آن‌ها، کاهش آلایندگی شهر و موارد بسیار دیگر، اطلاعات مختلفی گردآوری و تحلیل شده و با اتکا به تحلیل این داده‌ها است که رسیدن به یک راهکار مؤثر میسر می‌شود.

برای یک شهر هوشمند ویژگی‌های بسیاری را می‌توان برشمرد؛ اما از مهم‌ترین ویژگی‌های یک شهر هوشمند، دارابودن زیرساخت فناوری‌های نو، نوآوری‌های زیست‌محیطی، عملکرد بسیار حساب‌شده و کارآمد ناوگان حمل‌ونقل عمومی، دارابودن یک برنامه قطعی و پیشرو برای توسعه و نیز خوداتکا بودن و توانای تأمین منابع لازم برای کار و زندگی ساکنان خود را می‌توان نام برد.

منبع روابط عمومی ایرانسل
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.