راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

روند استفاده از چک‌های جدید شتاب گرفت / اتصال خودپرداز سه بانک به سامانه صیاد

خودپردازهای یک بانک خصوصی و یک بانک دولتی به سامانه صیاد متصل شده و افراد از این پس می‌توانند از طریق خودپردازهای این بانک‌ها نسبت به ثبت صدور، تأیید و انتقال چک‌های جدید اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، تأیید و انتقال چک‌های جدید همه بانک‌ها از طریق خودپردازهای بانک «رفاه کارگران» و «سامان» برای مشتریان آن بانک‌ها، امکان‌پذیر است. علاوه بر این دارندگان دسته‌‌چک‌های صادرشده از سوی بانک‌های مذکور، می‌توانند نسبت به دریافت خدمت ثبت چک از طریق خودپردازهای این بانک اقدام کنند.

پیش از این، دسترسی به سامانه صیاد و دریافت خدمات ثبت صدور، تأیید و انتقال چک از طریق اینترنت‌بانک، موبایل‌بانک، برنامک‌های موبایلی و شعب بانک‌های عامل امکان‌پذیر بود و پس از پیاده‌سازی زیرساخت‌های مرتبط با اتصال خودپردازهای کل شبکه بانکی به سامانه صیاد توسط بانک مرکزی، به‌تدریج خودپردازهای بانک‌ها به خدمات سامانه صیاد مجهز شده و خدمات مرتبط با چک‌های جدید را به هم‌وطنان ارائه می‌دهند.

علاوه بر دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های رفاه کارگران و سامان، خودپردازهای بانک‌ «ملت» نیز پیش‌تر به سامانه صیاد متصل شده و بر این اساس، تعداد بانک‌هایی که افراد می‌توانند از طریق خودپردازهای آنها نسبت به ثبت صدور، تأیید دریافت، انتقال و استعلام چک‌های جدید اقدام کنند به سه بانک رسیده است. در کنار آن امکان «تأیید دریافت» چک‌های جدید صیادی از طریق خودپردازهای بانک «صادرات» نیز فراهم شده است.

همچنین با توجه به تنوع‌بخشی به امکانات ثبت و تأیید و انتقال چک‌های جدید و فراهم‌شدن زیرساخت‌های لازم، روند استفاده از چک‌های جدید شتاب گرفته است، به‌طوری که وصولی چک‌های جدید از حدود یک‌هزار فقره در فروردین‌ماه سال جاری به بیش از سه میلیون فقره در دی‌ماه رسیده است. این در حالی است که وصولی چک‌های قدیمی از بیش از شش میلیون فقره در فروردین‌ماه سال جاری به سه میلیون فقره در دی‌ماه کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش طبق «قانون اصلاح قانون صدور چک» نحوه صدور، دریافت و انتقال چک تغییراتی داشته و افرادی که مبادلات خود را با چک انجام می‌دهند، تکالیفی بر عهده دارند؛ صادرکننده چک موظف به ثبت سیستمی مندرجات چک شامل «تاریخ سررسید»، «مبلغ» و «اطلاعات هویتی ذی‌نفع» در سامانه صیاد است و ذی‌نفع چک نیز هنگام دریافت برگ چک از ثبت سیستمی چک به نفع خود اطمینان حاصل کرده و مندرجات چک را با اقلام اطلاعاتی ثبت‌شده در سامانه صیاد مطابقت داده و در صورت تأیید و صحت اطلاعات نسبت به تأیید چک در سامانه صیاد اقدام می‌کند.

خاطرنشان می‌شود در صورت عدم ثبت سیستمی چک در سامانه صیاد و تأیید آن توسط ذی‌نفع، بانک امکان پرداخت وجه چک به ذی‌نفع را نخواهد داشت.

فرایند ثبت سیستمی چک فقط مختص چک‌های جدید صیادی است که ظاهری متفاوت از چک‌های قدیمی دارند و عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» روی آن درج شده و چک‌های قدیمی به روال سابق و بدون نیاز به ثبت سیستمی کارسازی می‌شوند.

بر اساس تازه‌ترین آمار اعلامی بانک مرکزی از وضعیت مبادلات چک در آخرین ماه پاییز سال ۱۴۰۰، در این دوره در مجموع شش میلیون و ۵۰۰ هزار فقره چک به ارزش دو هزار و ۵۸۳ هزار میلیارد ریال مبادله شد. میزان چک‌های مبادله‌ای در آذرماه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۷/۵ درصد و از نظر مبلغ ۳/۱ درصد رشد یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.