راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نخستین پیامک جهان در قالب NFT فروخته شد

توکن غیرقابل معاوضه (NFT) نخستین پیامک ارسال‌شده در جهان، در یک حراجی برای امور بشردوستانه به مبلغ ۱۰۰ هزار یورو فروخته شد.

به گزارش ایسنا، NFT دارایی دیجیتالی منحصری است که می‌تواند هر چیزی از تصویر و مقاله گرفته تا یک فایل رسانه‌ای باشد و در بلاکچین ذخیره و معامله می‌شود.

ماهیت توزیع‌شده بلاکچین نیاز به یک نهاد متمرکز برای اعتباربخشیدن و احراز مبادلات را حذف کرده و شفافیت را افزایش می‌دهد و تشخیص مالکیت را راحت‌تر کرده و ریسک کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

این NFT خاص به خریداران مالکیت منحصر پیامکی را عرضه کرد که در سوم دسامبر ۱۹۹۲ در شبکه ودافون ارسال شده بود. این حراجی توسط خانه حراجی آگوتس در فرانسه برگزار شد و پول حاصل از فروش آن به آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) داده می‌شود.

مکسیمیلیان آگوتس، مؤسس این خانه حراجی گفت: «نخستین کتاب چاپی، نخستین تماس تلفنی، نخستین ایمیل، همه این ابداعات زندگی ما و ارتباط در جهان را تغییر داده‌اند. نخستین پیامکی که در سال ۱۹۹۲ دریافت شد، گواه تاریخی بر پیشرفت انسان و فناوری است و ما خوشحالیم که می‌توانیم از فروش این قطعه خاص تاریخ برای این هدف حمایت کنیم.»

این پیامک توسط نیل پاپ ورث، مهندس انگلیسی ۲۲ساله‌ای ارسال شده بود که از رایانه‌اش برای ارسال پیام «کریسمس مبارک» به یک تلفن همراه اوربیتل ۹۰۱ استفاده کرد. این فناوری در استاندارد ۲G به‌عنوان یک سرویس جهانی ساخته شد و به همه افرادی که گوشی با پشتیبانی از این فناوری داشتند، اجازه می‌داد پیام ۱۶۰ کاراکتری ارسال کنند.

بر اساس گزارش تِک رادار، این قابلیت در زمان خود به‌شدت محبوب بود و در اوجش در سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۹.۷ میلیارد پیامک در مدت سه ماه در انگلیس ارسال شد؛ اما پیامک از آن زمان تا حدودی محبوبیتش را به اپلیکیشن‌هایی مانند واتس‌اپ و فیس‌بوک و اپلیکیشن‌های کاری مانند تیمز مایکروسافت و اسلک واگذار کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت