راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مدیرعامل ایران کیش: آمادگی برای اصلاح نظام کارمزد افزایش یافته است

پیمان طبری مدیرعامل شرکت کارت اعتباری ایران کیش گفت: «باتوجه به تجربه خوبی که در بدنه بانک مرکزی و شاپرک وجود دارد امید داریم تا نظام کارمزد اصلاح شود و این نظام تا حد زیادی مبتنی بر ارائه سرویس‌ها شده و در ازای خدمت خوب از طرف ما، نحوه پرداخت کارمزدها نیز تغییر کند.»

به گزارش روابط عمومی ایران کیش، طبری با اشاره به افزایش اصناف و پذیرندگان کشور در کنار افزایش قیمت ارز افزود: «بدیهی است ادامه روند فعلی بدون تغییر این نظام در آینده مشکلات زیادی را برای بانک‌ها و شرکت‌های خدمات پرداخت به همراه خواهد داشت که خوشبختانه بانک مرکزی و شاپرک در صدد اصلاح این رویه هستند.

شاپرک در حال حاضر اقدامات مثبتی انجام و دستورالعمل خیلی خوبی هم داده است. باتوجه به نگاه حاکم بانک مرکزی و شاپرک بر اصلاح نظام کارمزد و بهینه کردن شبکه موجود می‌توانیم به مسیر روبه رشد در این صنعت امید داشته باشیم . می‌خواهیم با حمایت مدیرعامل شاپرک برای اصلاح نظام کارمزد و دستورالعمل بانک مرکزی این روند بهبود را شاهد باشیم.»

مدیرعامل ایران کیش افزود: «در حال حاضر کارمزدها در جای درست خود قرار ندارد، وقتی پذیرنده سرویس و خدماتی می‌گیرد می‌تواند بخشی از کارمزد را نیز تقبل کند، درحالی‌که امروز تمامی کارمزد بر گردن بانک است و قطعاً این موضوع هزینه‌های زیادی را روی دوش بانک نیز قرار می‌دهد. چند سال پیش یک‌بار بانک مرکزی برای اصلاح نظام کارمزد تلاش کرد که با واکنش‌های شدیدی از این بابت روبه‌رو شد، اما امروز آمادگی جامعه برای تغییر نظام کارمزد افزایش‌یافته است. هم‌اکنون از سوی دارنده(کارت) برای مانده‌گیری بحث کارمزد وجود دارد که برای شارژ و قبض هم می‌تواند شکل بگیرد، پذیرنده هم آمادگی اینکه بخشی از کارمزد را تقبل کند، دارد و در عوض این موضوع ما نیز می‌توانیم سرویس‌های به‌مراتب بهترو ویژه‌تری را به‌خصوص در امور غیرحضوری و آنلاین به پذیرنده بدهیم. حتی در تسهیل فرایند بیمه‌گذاری و بیمه گری پذیرندگی، بیمه شخص ثالث و درمانی و سیستم‌های پرداخت با احراز هویت‌های آنلاین، به پذیرنده‌ها خدمات‌رسانی خواهیم کرد.»

طبری بابیان اینکه برآیند حاصل از رسوب پول و میزان کارمزدی که ارائه می‌شود برآیند خیلی مثبتی برای بانک‌ها نیست اظهار داشت: «میزان رسوب پول برای بانک‌ها با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور جوابگوی کارمزدهایی است. برای همین قطعاً باید در سال‌های آینده  نظام کارمزد را درست کنیم.»


حمایت از شرکت پرداخت حمایت از بانک است


مدیرعامل ایران کیش با تأکید براینکه هر حمایتی که برای رشد شرکت خدمات پرداخت، شود باعث رشد بانک خواهد کرد افزود: «امروز خدمات شرکتی مانند ایران کیش با خدمات بانکداری عجین شده است. بنابراین هرچه قدر از صنعت پرداخت حمایت شود از صنعت بانکداری حمایت می‌شود.»

طبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان هزینه‌هایی که شرکت‌های پرداخت از بابت خرید و نوآوری دستگاه کارتخوان باید بپردازند گفت: «ایران کیش البته بخش قابل‌توجه و عمده‌ای از دستگاه‌ها را خود بومی‌سازی و سپس وارد بازار کرده است اما به‌صورت کلی به‌عنوان‌مثال هرسال باید 100 تا 150 هزار دستگاه جدید برای بهبود ناوگان خود ارائه دهیم که اگر قرار بود همه این‌ها خریداری شوند متوسط هر دستگاه جی پی آر اس(بی‌سیم)  بین دو میلیون و پانصد هزارتا سه میلیون و 200 هزار تومان است که با استهلاک 60 ماهه عدد بسیار عجیبی می‌شود ، از سویی هزینه‌هایی مانند رول و …. را نیز به آن اضافه کنیم، بدیهی است که این هزینه‌ها نیازمند حرکت شرکت‌های پرداخت به سمت راهکارهای جدید به‌غیراز درآمدهای تراکنشی است.»

مدیرعامل ایران کیش با اشاره به جایگاه این شرکت درمیان سه شرکت برتر خدمات پرداخت از لحاظ مبلغ تراکنش و رشد قابل‌توجه در زمینه درگاه پرداخت اینترنتی و ارائه اپلیکیشن موبایلی پات‌لایف اظهار داشت: «مسیر ایران کیش از درآمدهای تراکنشی به سمت دیگر درآمدها تغییر کرده و خوشبختانه ما موفق شدیم علی‌رغم تمام هزینه‌ها و سختی‌ها و قیمت ارز و تورم و …. سودآوری داشته باشیم. همچنین تحقق سود ایران کیش فراتر از بودجه پیش‌بینی‌شده است. به عبارتی وابسته به درآمدهای شاپرکی نبودیم و امروز جزو بهترین شرکت‌های پرداخت هستیم تا شرمنده سهامدارانمان نباشیم.»

او در پایان با تأکید براینکه شرکت‌های پرداخت در مقابل پرداخت‌یارها قرار نگرفته‌اند گفت: «از سویی پرداخت‌یارها می‌توانند چابکی را به این شبکه بیاورند و در سویی دیگر شرکت‌های پرداخت در زمینه قوانینی مانند مبارزه با پولشویی ، اینماد و… تسهیل‌کننده روند خواهند بود. چه‌بسا برخی قوانین نیز در آینده تعدیل شوند و یا علی‌رغم برخی اعتراضاتی که امروز بعضاً می‌بینیم، قوانین جدید، مانند قانون رمز پویا فراگیر شده و همه از آن استقبال کرده و سیستم امنیتی صنعت پرداخت به‌شدت ارتقا پیدا کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.