راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی شتاب گرفت / یک گام به سمت کاهش انحصار

توسعه و تعمیق بازار سرمایه از طریق رفع انحصار نهادهای مالی و ایجاد سهولت در صدور مجوزها به همراه نظارت موشکافانه بر عملکرد آنها، از جمله اهداف اساسی سازمان بورس و اوراق بهادار است. نگاهی بر تعداد مجوزهای صادرشده در حوزه نهادهای مالی، حکایت از افزایش شمار آنها طی دوره ۴۰ روزه اخیر دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه، سازمان بورس، افزون بر تسهیل فرایند صدور مجوز تأسیس و فعالیت نهادهای مالی، ارتقای الزامات و استانداردهای اولیه مورد نیاز برای صدور مجوز نهادهای مالی را نیز در دستور کار خود قرار داده است؛ بنابراین، سیاست سازمان این خواهد بود تا افزون بر تسهیل فرایند صدور مجوزها، الزامات و استانداردهای اولیه مورد نیاز صدور مجوز نهادهای مالی نیز ارتقا یابد.

اگرچه با بازبینی‌های انجام‌شده، فرایند صدور مجوزها تسهیل شده، اما در بازبینی دستورالعمل‌ها، موشکافی‌های بسیاری لحاظ شده، از این‌ روی، نظارت‌های سازمان بر نهادهای مالی نیز پس از شروع فعالیت آنها، سخت‌گیرانه‌تر می‌شود.

مرور آمار مجوزهای صادرشده نهادهای مالی طی مدت اخیر، نشان از اراده قوی این سازمان بر عملیاتی‌کردن وعده‌های خود دارد.

بر اساس این آمارها، از ابتدای سال تا ۲۲ مهرماه، ۱۹ مجوز فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری صادر شده است. طی ۴۰ روز اخیر، شش مجوز فعالیت در این بخش صادر شده است. به بیانی دیگر، متوسط ماهانه مجوزهای صادرشده در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از ابتدای سال تا دوره مشخص‌شده، سه صندوق بوده و متوسط آنها طی ۴۰ روز اخیر، پنج صندوق در ماه بوده است.

همچنین، در حوزه شرکت‌های هلدینگ، از ابتدای سال تا ۲۲ مهرماه، هشت موافقت اصولی توسط این نهاد مالی صادر شده، این در حالی است که طی دوره ۴۰ روزه اخیر، دو موافقت اصولی تأسیس شرکت هلدینگ اعلام شده است. به بیانی دیگر، متوسط ماهانه موافقت‌های اصولی صادرشده در حوزه شرکت‌های هلدینگ از ابتدای سال تا دوره مشخص‌شده، یک شرکت بوده و متوسط آنها طی ۴۰ روز اخیر، دو شرکت در ماه بوده است.

در ارتباط با شرکت‌های سرمایه‌گذاری، از ابتدای سال تا ۲۲ مهرماه، ۱۲ موافقت اصولی تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری صادر شده است. طی ۴۰ روز اخیر، پنج موافقت اصولی فعالیت در این بخش صادر شده است. به بیانی دیگر، متوسط ماهانه موافقت‌های اصولی اعلام‌شده در حوزه شرکت‌های سرمایه‌گذاری از ابتدای سال تا دوره مشخص‌شده، دو شرکت بوده و متوسط آنها طی ۴۰ روز اخیر، چهار صندوق در ماه بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.