راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شماره جدید فصلنامه تحلیلی گروه مالی فارابی منتشر شد / از بررسی نرخ ارز تا وضعیت بازار مسکن در مگزون

مگزون فصل‌نامه تحلیلی-اقتصادی گروه مالی فارابی است که بازارهای مختلف مالی را بررسی می‌‌کند. این فصلنامه با نگاهی تحلیلی، مهمترین شاخص‌های اثرگذار بر بازارهای مالی را بررسی کرده و بر‌اساس نتایج آن، ارزیابی آینده این بازارها را ارائه می‌دهد.

چشم‌‌انداز اقتصاد ایران و جهان در جدیدترین فصلنامه تحلیلی گروه مالی فارابی با عنوان «مگزون» منتشر شد. دومین شماره از فصلنامه مگزون به واکاوی مهمترین اتفاقات بازارهای مالی و اثرگذاری آن بر روند کاری این بازارها پرداخته است. در این فصلنامه نگاهی موشکافانه به رویدادهای مهم داخلی و بین‌المللی شده و عوامل موثر بر اقتصاد ایران نیز با رویکردی تحلیلی بررسی شده است.

مگزون فصل‌نامه تحلیلی-اقتصادی گروه مالی فارابی است که بازارهای مختلف مالی را بررسی می‌‌کند. این فصلنامه با نگاهی تحلیلی، مهمترین شاخص‌های اثرگذار بر بازارهای مالی را بررسی کرده و بر‌اساس نتایج آن، ارزیابی آینده این بازارها را ارائه می‌دهد.

در این فصلنامه تحلیل‌هایی درباره بررسی نرخ ارز و انتظارات تورمی، کسری بودجه دولت، چشم‌انداز رشد پایه پولی و نقدینگی، شرحی بر وضعیت بازار سرمایه، بررسی بازار‌های طلا و مسکن ارائه شده است.

بر اساس تحلیل‌های کارشناسان در این شماره مگزون، با وجود ریزش بالای ارزش سهام اکثر شرکت‌های بورسی، همچنان گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. تحلیل سبدی از بهترین سهام بازار در شرایط فعلی گزارش مگزون از گزینه‌هایی است که شاید از چشم سرمایه‌گذاران دور مانده باشد.

از آنجایی که نرخ ارز اثرگذاری قابل‌توجهی بر اقتصاد کشور دارد، در این شماره از مگزون، سناریوهای مختلف نرخ ارز در سال ۱۴۰۰ هم مورد بررسی قرار گرفته است.

وضعیت بازار مسکن نیز موضوع مهم دیگری است که در شماره دوم مگزون به آن پرداخته شده است. نرخ دلارى مسکن استان تهران به محدوده ۱۲۵۰ دلار رسیده و برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به رویکرد فعلی نرخ ارز باید به زودی انتظار رکود در بازار مسکن را داشت. هر چند که به دلیل نزدیکی به فصل معاملات مسکن، در کوتاه مدت، کاهش قیمت چندانی براى بازار تصور نمی‌شود. در بخش تحلیل بازار مسکن مگزون، سناریوهای مختلف برای آینده این بازار مطرح شده است.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند نرخ سود سپرده بانکی نیز در سال ۱۴۰۰ به دلیل سیاست‌هاى بانک مرکزى، عدم جذابیت بازارهای دارایی و کاهش افق تورمی می‌تواند در محدوده فعلى با ثبات و حتى کمى کاهشی باشد، ولى در افق بلند مدت، با توجه به مسائل ساختاری شبکه بانکی قابلیت افزایش دارد.

برنامه انتشار اوراق‌بدهی دولت، براى سال ۱۴۰۰ مفصل است. هر چند در کوتاه مدت با توجه به شرایط اقتصادی، بانک‌ها در محدوده نرخ بازدهی تا سررسید ۲۰ درصد متقاضی خرید هستند، ولى فشار بیش از اندازه بر انتشار اوراق‌بدهی، می‌تواند مشکلات بزرگی مانند افزایش نقدینگی را در پی داشته باشد. در مگزون این فصل، برنامه انتشار اوراق بدهی دولت و اثرات آن بر اقتصاد کشور نیز بررسی شده است.

تحلیل‌های بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر درباره اقتصاد ایران و جهان را می‌توانید با دانلود رایگان فایل مگزون از طریق کلیک روی لینک زیر دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.