راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ستاری: بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تاکید براینکه بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، گفت: «تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات داخلی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود.»

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در مراسم رونمایی از محصولات فناورانه نسل سوم حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمند سازی که به‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: «هدف از این رونمایی شناساندن برخی از شرکت‌ها و قدردانی از زحمات آن‌ها، به‌ویژه در حوزه‌های جدید است.»

به گفته او، در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بحث‌های جدیدی از قبیل بلاک‌چین چند سالی است در کشور مطرح‌شده، اما شرکت‌هایی که توانستند کار عملی و محصول روی میز بگذارند تعداد محدودی هستند. در حوزه‌های هوش مصنوعی نیز تعداد زیادی از شرکت‌ها کار می‌کنند. البته این حوزه‌ها بسیار وسیع هستند و تعدادی از شرکت‌های ما نیز در این حوزه رشد پیداکرده است.

ستاری در ادامه بیان کرد: «بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، شرکت‌هایی که بسیاری از آن‌ها تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموختگان نخبه را در خود جذب کرده‌اند. شرکت‌هایی داریم که بیش از هزار نفر نیروی انسانی دارند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند و ابتکارات و نوآوری‌هایی داشتند که در جای خود یک کار منحصربه‌فرد در کشور بوده است.»

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: «ما زیست‌بوم خودمان را در کشور داریم شرکت‌ها نیز باید کارهای بومی خود را ارائه دهند. در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی هوش مصنوعی در زمینه گفتار با توجه به لهجه‌های مختلف در کشور کار می‌کنند.  همچنین در زمینه تصویری، هوشمند سازی شرکت‌های بسیاری با توجه به رشدی که هوش مصنوعی دارد، فعال‌شده‌اند.»

ستاری بابیان اینکه این‌ها کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه‌های پیشرو در فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال انجام است، افزود: «زمانی ما متهم می‌شدیم که استارتاپ‌ها فقط کار خدماتی می‌کنند. درحالی که کار خدماتی که انجام می‌دهند، فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده شده است. تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات داخلی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود.»

او با اشاره به اینکه این خدمات در حوزه بیمه و بانکداری نیز پیشرفت کرده است، یادآور شد: «از ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت نیز می‌خواهیم از شرکت‌هایی که در زمینه حوزه‌های پیشرو قدم می‌گذارند، حمایت کنند.»

ستاری اضافه کرد: «حسن فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این است که زود محصول به بازار می‌رسد مثل حوزه‌های دیگر مثل بیوتک، نانو، سلول‌های بنیادی ، هوا و فضا نیست که تا ۶ ماه و حتی یک سال دیگر در بازار باشد، اما هر حوزه نوظهوری نیاز به حمایت دارد. حمایت می‌تواند مادی و معنوی باشد و مجموعه حمایت‌هایی که باید اتفاق بیفتد.»

به گفته او، ستاد موظف است این حمایت‌ها را انجام دهد و معاونت نیز در کنار شرکت‌ها است، این حوزه‌ها در آینده کسب‌وکارهای بزرگی را شکل می‌دهند. شرکت‌هایی که چهار سال پیش در حوزه هوش مصنوعی واردشده‌اند رشد بسیاری کرده‌اند.

ستاری در پایان صحبت‌هایش خاطر نشان کرد: «خیلی از سرویس‌های شرکت‌های فعال در این حوزه منحصر همان کشور است. سرویس هوش مصنوعی را که در آمریکا جواب داده را نمی‌توان در ایران پیاده کرد؛ چراکه ما بوم، زبان، و فرهنگ خودمان را در کشور داریم. بنابراین این سیستم باید با این‌ها مطابقت داشته باشد.»

در این مراسم از محصولات فناورانه نسل سوم شرکت دانش‌بنیان آفرینش و بینش ایرانیان با محصول پلتفرم لایو بوک، رستاک میدیا سپهر با محصول بلاکچین به‌عنوان سرویس(bockchain as a service)، شرکت مدیریت منابع فیزیکی اطمینان پردیس محصول بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران با محصول آزمایشگاه،  شرکت یکتا ققنوس پارس با چهار محصول سکوی تأمین مالی جمعی، پلتفرم آرامش، پلتفرم برات و کیف پول نشان ریال، مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با محصول کارا پلتفرم، شرکت دادماتک با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی، آرمان رایان شریف با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی و شرکت روایتگران دنیای نو با محصول پلتفرم راوینو  رونمایی شدند.

  این رونمایی‌ها با حضور مهدی محمدی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی و پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

منبع ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت