راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا در ایران کارت اعتباری نداریم؟

Pack of credit cards

کردیت کارت Credit Card یا کارت اعتباری نوعی وام است که بانک یا یک مؤسسه مالی در اختیار دارنده کارت قرار می‌دهد. این وام معمولا سقف معینی دارد که هنگام اعطای کارت به دارنده اعلام می‌شود. همچنین کارت اعتباری پس از مدتی (معمولا ۲ الی ۳ سال) باطل می‌شود که در صورت صلاحدید مؤسسه صادر کننده کارت، با ارسال کارتی جدید تمدید خواهد شد وگرنه خود بخود از بین می‌رود. در ازای کارتی که دریافت می‌نمایید می‌توانید به فروشگاه‌های قبول کننده کارت مراجعه کنید و در محدوده اعتبار کارت خرید نمایید. وجود کارت اعتباری کمک بزرگی در کاهش استفاده و حمل پول نقد هنگام معاملات است.

بدیهی است که پس از استفاده از وام کردیت کارت لازم است بدهی خود را بپردازید. زمان پرداخت کامل بدهی معمولا تا وقتی که موسسه اعتباری از شما راضی باشد مهم نیست. با این حال هر ماه یک صورتحساب یا به اصطلاح Statement از سوی مؤسسه مالی برای شما ارسال می‌شود که لیست خرج‌های شما و حداقل مقداری از وام را که باید بپردازید تعیین کرده است.

.

فایده‌های کارت اعتباری

در بسیاری از کشورها مردم برای خرید از فروشگاه و سوپرمارکت گرفته تا پمپ بنزین از کارت اعتباری استفاده می‌کنند. در کشورهایی که کارت اعتباری جا افتاده کارت اعتباری مانند شناسنامه است. چنان که می‌توان با ارائه شماره کارت اعتباری خود به یک هتل در آن هتل اتاق رزرو کرد. قوانین مربوط به نحوه استفاده از این کارت‌ها هم بسیار مشخص و محکمند. به طوری که اگر فردی با شماره کارت اعتباری اتاقی را در هتل رزرو کند و در موعد مقرر به هتل نرود، قانون به صاحب هتل حق می‌دهد از حساب او برداشت کند و اگر مشتری قرارداد را به موقع فسخ کند و هتلدار به ناحق پول را از حساب او برداشت کرده باشد، قانون حق را به مشتری می دهد. همچنین در این کشورها افراد از طریق اینترنت کار بورس و تجارت انجام می‌دهند. همه اینها مستلزم سیستم‌های امنیتی پیشرفته است که در آنها هم بانک‌ها و هم دولت شرکت دارند و سیستم اینترنتی به اندازه‌ای امن می‌شود که افراد با خیال راحت تجارت می‌کنند. همین طور سیستم‌های بیمه‌ای به قدری قوی است که اگر فردی توانست خرابکاری و سوء استفاده کند، ضررهای افراد دیگر جبران می‌شود. به این ترتیب بالا رفتن ضریب امنیتی برای حفظ اطلاعات کارت‌های اعتباری ضروری است. این موضوع اعتماد مردم را برای استفاده از کارت‌های اعتباری به ویژه در تجارت الکترونیک بالا می‌برد.

.

چرا کارت اعتباری به جای پول نقد در جهان جا افتاده است؟

هر چند که به کارگیری کارت اعتباری در همه جا و همه وقت، دقت و عزم زیادی می‌طلبد ولی مزایای استفاده از کارت‌های اعتباری به حدی زیاد است که به مشکلات گسترش دادن آن می‌ارزد. این مزایا به قدری زیاد بوده است که از دهه ۱۹۲۰ شرکت‌های خصوصی مثل هتل‌ها و شرکت‌های نفتی آمریکایی مشتریانشان را به استفاده از کارت اعتباری تشویق می‌کردند و بعد از جنگ جهانی دوم نیز سادگی استفاده از این کارت‌ها به استفاده از آنها بعدی جهانی داد.

.

چرا در ایران کردیت کارت نداریم؟

در ایران متاسفانه کارت اعتباری تا کنون به درستی اجرا نشده است. اولاً اعتبار افراد به میزان سپرده‌هایی که نزد بانک‌ها دارند سنجیده می‌شود که این سنجش درستی نبوده و در واقع بانک‌ها هیچ ریسکی را در این زمینه قبول نمی‌کنند، دوماً اعتبار ایجاد شده نزد بانک‌ها در واقع حساب‌های پر از پولی است که کارت قابلیت استفاده از آن را دارد و اعتبار نیست! بد نیست بدانیم که در تمامی دنیا در سیستم‌های این چنینی، صرف ایجاد اعتبار فردی را بدهکار نمی‌کند، بلکه استفاده از اعتبار وی را بدهکار می‌کند ولی در سیستم‌های بانک‌های ایرانی، وقتی به شما اعتبار داده می‌شود در واقع به همان میزان به حساب مرتبط با کارت اعتباری شما، پول واریز می‌گردد! بدون اینکه شما هنوز از اعتبارتان استفاده کرده باشید! و این خلاف عملکرد سیستم‌های اعتباری است و به نوعی به دلیل ضعف سیستم‌های پرداخت الکترونیک بانک‌های ایرانی است. البته در سال‌های اخیر سعی کرده‌اند که این ضعف را برطرف سازند.

منبع: بانکی دات آی آر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.